Кастинг на роль привілейованого цапа-відбувайла

 

 

            В новообраних франківських депутатів практично нульові шанси очолити Верховну Раду VII скликання враховуючи курс Партії регіонів на замикання владної вертикалі.  Цікаво, що з прикарпатських обранців тільки один Олександр Сич сказав про власний досвід, завдяки якому міг би опинитись в президії ВР – так домовити самопіар на хвилі ейфорії від здобуття мандата. Жоден інший з нардепів від нашої області публічно про це навіть не згадував. Кадровий максимум депутатів від області – опинитись на керівних посадах в парламентських комітетах.

            Обрання спікера та складу президії стане своєрідним лакмусовим папірцем для фракції Партії регіонів як парламентського локомотива – успішне та швидке голосування за кандидатуру глави ВР VII скликання запропонованого регіоналами – це голосування з позиції сили, від нього залежатиме і тривалість періоду переходу від ситуативної більшості до повноцінної парламентської коаліції, тобто кінцевий успіх переговорів з комуністами та мажоритарниками-самовисуванцями і вага аргументів та засобів, які для цього знадобляться. Натомість якщо спікера не вийде обрати одразу – це певною мірою сплутає карти регіоналам, в рядах яких, схоже, не розглядається альтернативний план кадровому бліцкригу в новому парламенті.

            Певним чином ситуацію ускладнює те, що вага спікерського крісла у Верховній Раді суттєво ослабне та остаточно стане заручницею політичної кон’юнктури , в опозиції цю посаду вже встигли охрестити декларативною. З набуттям чинності новацій у Регламенті парламенту, які за кілька місяців до закінчення повноважень прийняла Верховна Рада VI скликання та освятив Конституційний суд, спікер ризикує перетворитись в підручного фаворита, який обиратиметься відкритим голосуванням простою більшість. В голосуванні за главу Верховної Ради вже не потрібна обов’язкова участь 300 депутатів, як це передбачалось раніше. Крім того змінена процедура відкликання спікера та його заступників. Згідно з прийнятими, але поки не підписаними Президентом поправками, глава ВР призначається і звільняється відкритим поіменним голосуванням мінімум 226 голосами. Метою «збільшення прозорості процесу» було зробити нового спікера більш підконтрольним виконавчій владі, оскільки при таємному голосуванні можливі певні сюрпризи, натоміть відкрите голосування виходячи з позиції особистих преференцій в умовах фракційної дисципліни передбачає додаткові обмеження у вільному виборі депутата.

            Новації в Регламенті призвели до того, що, комуністи навряд чи погодяться лише на кандидатуру першого віце-спікера в обмін на підтримку запропонованої регіоналами креатури глави парламенту. Виходячи з ситуації,  комуністи вже сьогодні можуть вимагати додаткові пости, наприклад, керівників парламентських комітетів, обіцяючи власне голосування за склад президії Ради. У цьому варіанті посаду ймовірно збереже Адам Мартинюк, альтернативи якому поки немає серед однопартійців.

            Основними гравцями спікеріади в Партії регіонів називають міністра юстиції Олександра Лавриновича, главу парламентської фракції Партії регіонів Олександра Єфремова і секретаря Радбезу Андрія Клюєва. Хороші шанси на спікерство в Лавриновича як людини Президента, наділеного досвідом віце-спікера,  фахового юриста. Юридична освіта дозволяла б швидко вгамовувати незгідних з трактуванням процедурних норм депутатів. Однак кандидатура Лавриновича не виступає тією компромісною фігурою в середовищі груп впливу ПР на яку погодяться Колесніков, Льовочкін та Фірташ. Єдина перевага Єфремова над Лавриновичем полягає в регіональній прив’язці. З цієї точка зору постать Єфремова ближча регіоналам. Та обидва «не донецькі», а група луганських в Партії регіонів позбавлена потужного впливу. Крім того великий парламентський досвід може зіграти з Єфремовим злий жарт, він наче влився в посаду голови парламентської фракції регіоналів, сам Янукович, здається, не готовий побачити Єфремова в іншій ролі через потребу дотримуватись певного балансу сил в партії.

            Андрій Клюєв може опинитись у кріслі спікера, проте це для нього не найкращий сценарій, але правду кажучи і не найгірший.  Клюєв давно прагне стати главою президентської адміністрації та розглядає РНБО як тимчасове заслання.  Коли Янукович призначив Андрія Клюєва секретарем Ради національної безпеки й оборони України, позбавивши останнього однієї із ключових посад у Кабміні, здалося, що своєрідне «пониження в класі» для Клюєва зумовлене швидше не слабкою діяльністю в уряді, а насамперед прагненням зняти з нього частину функціональних обов'язків, перевівши на менш відповідальну посаду в світлі керівництва виборчим штабом біло-блакитних під час парламентських виборів. З цього погляду мотивація Януковича могла полягати в тому, що подальша політична кар’єра Клюєва залежатиме від результатів виборів для регіоналів –  успішний підсумок кампанії обіцяв високу посаду. Але результат провладної партії сьогодні викликає в Клюєва суттєві хвилювання щодо власного майбутнього – це не поразка, але й не перемога, яка передвіщає кар’єрний ріст. За іронією Андрій Клюєв може опинитись в спікерському кріслі з подачі свого партійного ворога – чинного глави президентської адміністрації Сергія Льовочкіна, який не бажаючи поступатись посадою та маючи значний вплив на Президента міг би розкласти колоду карт таким чином, щоб Клюєв сів у нижче в ієрархії влади спікерське крісло або ж продовжив керувати РНБО.

            Не виключений також варіант за якого спікером залишать Литвина. Він не претендуватиме на посаду Президента через кілька років, позбавлений «золотої акції» не матиме власної фракції та наділений лише кількома відданими депутатами, отже чудово справиться з відведеною регіоналами роллю підручного фаворита. Сам Литвин не особливо опиратиметься курсу Банкової, оскільки вже встиг на власній шкурі відчути вірогідність покарання за непослух, адже саме протягнуті в парламенті згадані зміни в Регламенті дозволили б звільнити Володимира Литвина з посади спікера простим голосуванням через систему «Рада» у разі його відмови підписати скандальний закон про основи державної мовної політики.

            Натомість можливе призначення спікером компромісної фігури, яка спробувала б об’єднати парламент, рівновіддаленої від олігархо-партійних груп впливу. Сьогодні деякі експерти називають цим кандидатом Петра Порошенка. Зайняття Порошенком спікерської посади запобігло б його неприємній для провладної сили ролі центру притяжіння  групи мажоритарників, які не є виражено лояльними до Партії регіонів чи опозиції та підтримуватимуть ситуативно як одну, так іншу сторони, зберігаючи помірний нейтралітет.  За такого варіанту першим заступником спікера стає представник Партії регіонів, а заступником - комуніст. Також це означає публічну демонстрацію певної відкритості системи, але є тільки псевдоциркуляцією еліт у вищих ешелонах влади оскільки Порошенко наразі займає міністерське крісло в Кабміні. Також можливі більш нейтральні, але впливові фігури з середовища мажоритарників – скажімо Ігор Єремеєв чи Сергій Міщенко. Однак сьогодні такі кадрові варіанти виглядають майже фантастичним.

            В світлі президентської кампанії, яка фактично стартувала, місце спікера є значною мірою технологічним, адже на постать глави парламенту проектуватиметься суспільне невдоволення владою, проте також значний політичний, управлінський досвід та майданчик для створення персонального партійного проекту чи участі у президентській кампанії 2020 року. В умовах сьогоднішньої політичної кон’юнктури це своєрідна роль привілейованого цапа-відбувайла.

 

 


27.11.2012 Василь Кедик 1544 0
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466