Карантин 2020: які "сюрпризи" чекають випускників шкіл

Коронавірус змінив ритм життя усього світу. Сьогодні говорять про те, що вже ніколи не буде так, як раніше, а людям потрібно вчитися жити в умовах карантину та пристосовуватися до нових реалій.

Робота, навчання, дозвілля, спорт, відпочинок – настав час, коли ми переосмислюємо своє ставлення до багатьох речей. Змінені дати святкування довгоочікуваних подій, викреслені із календарів дні подорожей, а мрії про відпустку, змінилися на бажання повернутися на роботу.

Життя людей – це постійний рух, кожен день – новий крок. І 2020 попри пандемію, залишається для багатьох важливим роком у визначенні майбутнього.

Сьогодні у великій мірі це  стосується молодих людей, які закінчують школи та університети й розпочинають новий етап життя.

Йтиметься про учнів 11 класів і про те, які «сюрпризи» для них приготував карантин.

Найголовніше завдання, яке ставлять перед собою школярі в останній рік навчання у школі – скласти зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО).

Тому Фіртка знайшла відповіді на найактуальніші питання цієї теми, які  стануть у пригоді вчителям, випускникам та батькам.


Як проходитиме ЗНО в умовах епідемії коронавірусу?

У Міністерстві освіти та науки України пояснюють, що формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться.

«За правилами, при складанні ЗНО в аудиторії перебуває максимум 15 учасників та два інструктори. Обов’язковою є дистанція 1,5 метри між учасниками в аудиторії, яка, безумовно, буде дотримана у зв’язку з епідемією. Соціальне дистанціювання також буде забезпечене і біля входу в приміщення, у якому проходитиме тестування, щоб уникнути скупчення людей.

У зв’язку із поширенням коронавірусної інфекції усі учасники ЗНО та інструктори будуть забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиком. Приміщення будуть провітрюватись та дезинфікуватись», - пояснив заступник Міністра освіти і науки Єгор Стадний.

Як складатимуть ЗНО учасники, які контактували з хворими, або інфіковані коронавірусом?

Особи, які були зареєстровані для участі у ЗНО, однак контактували з хворими або самі інфікувались коронавірусом, зможуть скласти ЗНО під час додаткової сесії, коли одужають або вийдуть із самоізоляції. У випадку, якщо через ізоляцію чи хворобу вони будуть змушені пропустити й додаткову сесію тестування, вони будуть звільнені від ЗНО за станом здоров’я. Таке правило діяло і раніше для людей із низкою захворювань.

Особливості вступу до університетів для таких категорій абітурієнтів, форми проведення вступних іспитів визначаються окремо в умовах прийому на навчання до закладів вищої освіти.

Чи будуть змінені локації для проведення ЗНО на інші? Наприклад, великі відкриті майданчики, стадіони?

У міністерстві наголошують, що ЗНО на відкритому майданчику або стадіоні неможливо з низки причин. Передовсім через непередбачувані погодні умови: сонце, дощ, сильний вітер, які будуть заважати учасникам та інструкторам.

Не менш важливим фактором є безпека. Велика кількість учасників тестування одночасно в одному місці, навіть на відкритій місцевості, становить загрозу в умовах поширення коронавірусу. Водночас у таких умовах інструкторам буде важче проконтролювати процес тестування та не допускати списування.

Кожен учасник ЗНО має добре чути інструктора, який повідомлятиме важливу інформацію, зокрема час, який залишився до завершення тесту. Так само, за правилами ЗНО, учасники мають бачити годинник. Сторонні шуми на відкритій місцевості заважатимуть учасникам чути інструкторів та не дозволять сконцентруватись на тесті. Особливо це стосується складання ЗНО з іноземних мов, яке передбачає аудіювання та має проходити в тихому приміщенні.

Також відкриті майданчики ускладнять налагодження ефективної навігації учасників. При виході неминучими будуть черги та скупчення людей, що є небажаним в умовах поширення коронавірусу.

Чи можна зменшити кількість предметів ЗНО у зв’язку з коронавірусом?

У 2020 році кожен учасник може пройти тестування щонайбільше з чотирьох навчальних предметів. Максимальну кількість учасників збере українська мова і література, яку складатиме майже 370 тис учасників, майже 264 тис осіб складатимуть історію України, і дещо більше ніж 186 тис осіб – математику. Решта предметів не збиратиме такої великої кількості учасників. Тому, у Міністерстві освіти та науки скасовувати якісь із предметів у зв’язку з коронавірусом вважають недоцільно.

До того ж деякі вступники вагаються щодо вибору однієї спеціальності та планують уточнити свій вибір з огляду на отримані результати ЗНО, а обмеження переліку предметів ЗНО негативно вплине на їхній вибір.

І ще одне з найактуальніших запитань: чи будуть видалені з тестів ЗНО питання з програми квітня-травня 11 класу, коли навчальний процес проводиться дистанційно?

Заступник міністра освіти наголошує, що цикл підготовки тестового зошита триває впродовж трьох років, протягом яких їхній зміст проходить експертну оцінку, апробацію. Сьогодні тестові зошити на ЗНО 2020 року вже зверстані та понад 70% з них вже надруковано. Заміна завдання сьогодні означатиме макетування і друк нових примірників.

Запевняє, що у тестах дуже мало завдань, які ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається у квітні-травні 11 класу.

«Таке завдання може бути взагалі одне на весь тест. Передруковувати тираж тестових зошитів через таку малу кількість завдань недоцільно. До того ж модель ранжування результатів тестування знижує вплив зовнішніх факторів і УЦОЯО зможе статистично згладити певні прогалини у підготовці учасників через карантин», - пояснюють в міністерстві.

Варто додати, що звільняти від ЗНО не будуть і тих, хто не планує вступати (наприклад, окремі студенти коледжів чи учні профтехів) або планує вступати до закордонних університетів.

Що ж до самих дат проведення зовнішнього незалежного тестування, видачі атестатів, прийому документів до ВУЗів, то розглядають два варіанти, залежного від того, коли буде завершений карантин.

Щоб запобігти поширенню коронавірусу, МОН також рекомендує цьогоріч не проводити масових заходів, зокрема останні дзвоники та випускні вечори. Остаточне рішення ухвалюється безпосередньо адміністраціями шкіл та гімназій.

Ось така ситуація з освітнім процесом в Україні в період карантину.


Навчання у Європі під час карантину: досвід Великобританії

Також, для порівняння Фіртка дізналася, як відбувається навчальний процес та, яка ситуація у випускників Великобританії.

Ексклюзивною інформацією поділився експерт із навчання у Великобританії та засновник компанії "B.Great education in the U.K." Дмитро Бєліков.

За його словами, навчальний процес у Великобританії, на жаль, як і в багатьох країнах світу, відбувається безконтактно, тобто онлайн у  віртуальному просторі. Кожна школа обрала свою програму для проведення навчання. Але більшість працюють у Zoom, Microsoft Teams.

«По суті, навчання продовжується в стандартному режимі, де учні працюють в групах, отримують домашнє завдання і роблять проекти. В інтернет рішеннях є навіть функція підняти руку – все як у школі. Інколи проблема виникає з відвідуваністю (комп’ютер зламався, інтернету немає і т.п.), але її вирішують. Треба зазначити, що наполегливість в навчанні також є фактором оцінювання і поряд з оцінкою за предмет учень отримує і оцінку за старанність. Оцінювання - це взагалі окрема тема», - розповідає Дмитро.

У Великобританії є частина учнів, які залишились в школі, це дуже маленький відсоток. Це діти «стратегічних» співробітників, які знаходяться в школі: лікарі, матрони (люди, що відповідають за будиночок, де проживають діти), вчителі і т.п.

Для британських випускників вступ учнів у ВУЗи є якраз найменшою проблемою, оскільки правила вступу не змінились.

«Абітурієнти вступають в ВУЗи на основі результатів своїх іспитів A-level чи IB (випускні, останні два роки). Деякі топ-вузи можуть брати у розрахунок GCSE (попередні результати). Наші студенти, які належать до міжнародних студентів, вступають в британський університет на базі атестату про середню освіту в Україні та сертифікату про рівень знання англійської мови IELTS UKVI/ IELTS academic та ще ряду другорядних документів. Тому вступ триває стандартно, але деякі проблеми існують. Тест IELTS UKVI можна здати лише в Києві і з карантином це стало досить складно, ЗНО буде в кінці серпня, а тільки після цього можна буде отримати британську візу, яку потрібно чекати мінімум три тижні. Але всі ці проблеми мають бути вирішені, тому, що всі намагаються адаптуватись до ситуації, що склалась – перенесення термінів старту курсу, університети вже розглядають інші варіанти тестів англійської мови (навіть пропонують пройти свої)», - пояснює експерт.

Але як з’ясувалося, оцінювання учнів – це зараз найбільша проблема британських шкіл-пансіонів. Оскільки їх система була абсолютно неупередженою.

«У випускних класах (Year 12 та Year 13) учні вчаться, як в наших школах: відвідують уроки, складають тести, пишуть різноманітні роботи та проєкти. Це все оцінюється, але бал носить рекомендаційний  характер. Головна ціль вчителів - підготувати учнів до загальнонаціональних екзаменів – A-level/ IB. І саме ці іспити і є оцінкою учня, згідно з якою він/ вона вступають в університет. Варто зазначити, що оцінки, що їх виставляють викладачі й ті, які учні отримують після іспиту дуже часто збігаються.  Рішення, яке прийняв уряд – це скасування всіх іспитів і оцінювання учнів на базі того, що буде рекомендувати школа», - наголошує Дмитро Бєліков.

Тобто школа буде відправляти в міністерство освіти поточні оцінки та свої рекомендації, на базі цього й буде прийматись рішення про оцінювання учнів. Відповідно вступ в університет так і буде здійснюватися, як завжди, на базі шкільних оцінок. Головна відмінність цього року – не буде іспитів.

Дмитро Бєліков також додав, що традиційного для британських шкіл випускного балу скоріш за все не буде.  Але деякі оптимісти обіцяють провести його в листопаді.


Отож, бажаємо всім випускникам успіхів!


Коментарі ()

12.05.2020

Близько 90% автомобільних доріг загального користування не ремонтували понад 30 років.

216
05.05.2020
Олена Британська

Ініціатива, щоб місцевий бізнес працював в борг, пішла від міського голови Руслана Марцінківа.

659
04.05.2020
Марія Лутчин

За період карантину до України повернулися близько двох мільйонів заробітчан.

1399
01.05.2020
Лілія Горковенко

2020 попри пандемію, залишається для багатьох важливим роком у визначенні майбутнього. Сьогодні у великій мірі це стосується молодих людей, які закінчують школи та університети й розпочинають новий етап життя.

1466
29.04.2020

Розповісти свою історію погодилася прикарпатка, котра лікувалася від коронавірусу разом із сім'єю.

7972
28.04.2020
Марія Лутчин

Головний лікар ЦМКЛ Тарас Масляк розповів про справи у лікарні, пацієнтів з коронавірусом, емоційне вигорання, волонтерів та коли ми переможемо вірус.

72373 4

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

903

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

2802

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

2995 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

2343
12.05.2020

Цікаво, чи стануть екстремальні для європейського смаку страви, які пропонує Grub Kitchen – гумус з хрущів, буріто з жучками і коктейль чилі з кониками – розв'язанням глобальних проблем людства? Чи вони так і залишаться екзотикою, придатною хіба що для реаліті-шоу? Ну, і головне питання, яке в теорії з'ясувати неможливо, які всі ці страви на смак?

204
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1026
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

3687 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1186
09.04.2020

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у спеціальному зверненні дав детальні поради щодо поведінки у храмі на Страсний тиждень та Великдень, зокрема щодо сповіді і причастя, та оголосив диспензи (звільнення) Церкви усім в

1120
12.05.2020

Варто також відзначити, що більшість найвідоміших музеїв світу виникло на основі приватних колекцій та пристрасті окремих особистостей, своєрідних олігархів епохи Відродження.

277
12.05.2020

Місцеві вибори відбудуться в Україні 25 жовтня, попри будь-які інсинуації про їх перенесення, скасування чи неможливість проведення через нестачу коштів. Про це заявив голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко

190