Суть питання — держава виділила на виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань значно менше коштів, ніж передбачено законодавством.
Відтак ветерани недоотримали належні їм виплати, чимало їх вже подали позови до суду і суди стають на їхній бік. Це загрожує місцевій владі багатомільйонними видатками та може заблокувати інші соціальні програми, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".
Так, згідно з Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань передбачено одноразову виплату грошової допомоги до 5 травня. Цього року розмір такої допомоги мав становити від 5307 до 17690 гривень залежно від категорії отримувача (учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни).
Проте наприкінці 2014 року Верховна Рада України доповнила розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України пунктом за яким пункти низки Законів України (зокрема і щодо соціального захисту варанів) «застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування».
Тобто уряд отримав можливість виплачувати допомогу до 5 травня відповідно до можливостей бюджету. 27 лютого 2020 року Конституційний суд України прийняв рішення, яким визнав окремі положення Бюджетного кодексу, зокрема ті, які дають можливість уряду визначати розмір одноразової грошової виплати ветеранам, неконституційним.
Читайте також:
Які пільги для учасників бойових дій передбачені в Україні (ІНФОГРАФІКА)