Калушани з владою рахували тариф на воду

Калушани пропонують міській владі переглянути пропозицію нового тарифу на воду, зменшивши складову для погашення кредиту КП «Водотеплосервіс» наполовину.

Нагадаємо, 15 лютого на офіційному сайті Калуської міської ради оприлюднили проєкт рішення виконавчого комітету про встановлення тарифів на послуги водопостачання і водовідведення. А 11 лютого збіг термін, впродовж якого калушани мали можливість подавати пропозиції і зауваження до запропонованих тарифів. Їх ніхто не подав. Громадські слухання з обговорення тарифів не передбачені. Однак до міської влади звернулася група активних калушан, які вимагали більше інформації щодо  обрахунку нових тарифів, а також обговорення їх громадою, інформує Фіртка з посиланням на Вікна.

22 лютого активісти зустрілися з заступником  міського голови Богданом Білецьким. Також на зустріч запросили представників КП «Водотеплосервіс», управлінь житлово-комунального господарства й економічного розвитку міста. Прийшли також депутат міської ради Ольга Сікора, член виконкому Олег Руско, помічник депутата Ольга Єланіна. Дискусія тривала близько двох годин. Фактично, це було громадське обговорення тарифів за участі обмеженого кола осіб.

Як повідомляли «Вікна», в Калуші планують встановити такі тарифи на послуги КП «Водотеплосервіс»:

на централізоване водопостачання — 16,22 грн за 1 куб. м (без ПДВ) – це 19,46 грн з ПДВ. Ріст проти діючого тарифу — 128% (зараз за 1 куб. м води калушани сплачують 8,532 гривні);

на централізоване водовідведення  — 14,78 грн за 1 куб. м (без ПДВ) — це 17,74 грн з ПДВ. Ріст проти діючого тарифу (11,376 грн за кубометр водовідведення) — 56%.

У разі затвердження таких тарифів оплата за 1 куб. м водопостачання і водовідведення зросте з 19,908 до 37,20 гривні або на 87%.

Необхідність підвищити тарифи на водопостачання і водовідведення пояснюють збитковістю чинних тарифів, які були встановлені в жовтні 2018 року.  Як повідомило комунальне підприємство, за підсумками 2020 року тариф на централізоване водопостачання відшкодовує фактичну вартість послуг на 44%, а на централізоване водовідведення — на 62%.  Збитки від надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2019-2020 роки склали 32,5 та 31,8 млн гривень відповідно.

З нового, як і обіцяла влада, в тарифі на водопостачання враховані фінансові витрати, пов'язані з обслуговуванням кредиту Міжнародного банку реконструкції та розвитку — понад 2,9 млн гривень на рік та планована сума прибутку для погашення основної суми кредиту — понад 15,6 млн гривень.

Половину витрат на погашення тіла кредиту має взяти на себе міський бюджет — переконані активістки

Що з’ясувалося під час спілкування представників влади і комунального підприємства з калушанами:

1. Крім майже 32 млн гривень у 2020 році від необґрунтованих тарифів на водопостачання і водовідведення, є ще понад 33 млн гривень збитків від послуги теплопостачання. Тобто, загалом за минулий рік — 65 млн гривень. У 2021 році, якщо не змінювати тарифи, збитки комунального підприємства сягнуть 80 млн гривень і їх потрібно буде покривати з міського бюджету.

У попередні роки КП «Водотеплосервіс» отримував фінансову підтримку з міського бюджету, але недостатню для того, щоб компенсувати збитковість тарифів (торік — на 23 млн гривень). Виживали за рахунок того, що споживі теплопостачання від Калуської ТЕЦ оплачували цю послугу комунальному підприємству, яке, в свою чергу, ТЕЦ не платило. Цього року споживачі сплачують безпосередньо ТЕЦ, тож, «Водотеплосервіс» втратив фінансовий ресурс і можливість балансувати за його рахунок.

2. Обсяги водопостачання і втрати води. Новий тариф на водопостачання рахували, виходячи з обсягу реалізації 2 млн 893 тис. куб. метрів на рік. З’ясувалося, що в попередні роки обсяг реалізації становив 1,8-1,9 млн куб. метрів (у 2020 році населенню реалізували 1,6 млн кубічних метрів, бюджетним й іншим споживачам — близько 235 тис. кубічних метрів). Як ішлося на зустрічі, обсяги реалізації, закладені в новому тарифі, є невиправдано великими, і це робить його розрахунок необґрунтованим.

Пояснення таке: в тарифі закладено нормативні втрати води (30%), а загалом вони становлять 57-58%. Причина втрат — стан мереж. Так, на першому підйомі забирають близько 4,3 млн куб. метрів води на рік, на другому підйомі перекачують 4 млн 208 тис. куб. метрів (тут є незначні технологічні втрати), а основний обсяг води «губиться» в магістральних і локальних водопроводах. Фінансового ресурсу для заміни водопроводів підприємство не має (за словами директора «Водотеплосервісу» Петра Шевчука, у Калуші є 186 км мереж, свого часу готувався проєкт на заміну 66 км з бюджетом 10,5 млн євро).  У цілому те, що тариф розрахований на більший обсяг реалізації, робить його нижчим, оскільки витрати на електроенергію, заробітну плату, погашення кредиту тощо діляться на більшу кількість кубометрів.

Підприємство працює над збільшенням обсягу реалізації. Наприклад, комунальники перевіряють автомийки, оскільки аналіз показав величезні розбіжності в споживанні води. І це дає підстави припустити, що десь її відбирають без обліку й оплати. Також встановлюють будинкові лічильники води, тож, втрати у будинкових мережах, а також відбір води без обліку окремими недобросовісними споживачами тепер буде клопотом мешканців.

Але закладеної в тарифі реалізації, скоріш за все, не буде, тож, підприємство в підсумку отримає менше, ніж розраховує (зокрема, і для погашення кредиту), а, отже, без бюджетної підтримки не обійтися.

3. Погашення кредиту. У 2009 році КП «Водотеплосервіс» взяв понад 8 млн 555 тис. доларів США кредиту. Гарантом виступила міська рада, а кошти на погашення тіла кредиту мали щороку передбачати в міському бюджеті. У 2015 році за рахунок отриманої від держави різниці в тарифах комунальне підприємство погасило понад 1,9 млн доларів США. Залишилося майже 6,6 млн доларів США. Однак у міському бюджеті жодного разу кошти на погашення кредиту не закладали. Проблему якщо і помічали, то не виносили а публічний простір: мовчало комунальне підприємство, попередній міський голова не подавав пропозиції до бюджету, а депутати міської ради попереднього скликання не порушували цього питання і навіть не вимагали звіту директора КП «Водотеплосервіс». Відтак борг з погашення тіла кредиту (кошти мали сплачувати за графіком двічі на рік) становить понад 2,7 млн доларів США, не рахуючи відсотків і пені за прострочення оплати. Мінфін вимагає повернути цей борг у гаранта — Калуської міської ради.

За графіком у 2021 році комунальне підприємство двома траншами має повернути близько 660 тис. доларів США — близько 18,5 млн гривень. У новому тарифі є якраз 18,5 млн гривень на рік на погашення тіла кредиту і відсотків. У принципі, цього достатньо. Проте є застереження: тариф діятиме не цілий рік (а отже грошей  буде менше), а підприємство, скоріш за все, не реалізує майже 2,9 млн кубічних метрів на рік. А реалізація, скажімо, 2 млн кубічних метрів (що краще за попередні роки) — це вже не 18,5 млн гривень річних надходжень на обслуговування кредиту, а менше за 13 млн гривень. Дефіцит — понад 5 млн гривень, які, не виключено, доведеться шукати в бюджеті. Ймовірно, що дефіцит буде ще більшим — через ріст тарифів калушани економніше будуть використовувати воду та зростатимуть їхні борги.

Утім, як зазначила у коментарі «Вікнам» Світлана Ткачук (вона — серед тих калушан, які звернулися до міської влади з приводу тарифів), вимога є такою: половину витрат на погашення тіла кредиту має взяти на себе міський бюджет (що міська рада і зобов’язувалася робити), а інша половина — залишається у тарифі. Інакше активісти будуть звертатися в Антимонопольний комітет. 35% прибутку у тарифі, на їхню думку, — забагато, а комунальному підприємству загрожує величезний штраф.  У разі виконання такої вимоги, тариф на водопостачання вийде близько 16,2 гривні — на 3,2 гривні нижчим за той, що пропонують. 

Ольга Сікора, в свою чергу, запропонувала радикальне рішення кредитної історії. За її словами, звернення до Мінфіну тут не допоможуть. Потрібно, по-перше, найняти юристів і добиватися списання пені (а це 29 млн гривень), реструктуризації заборгованості за кредитом, переведення його в гривню. А, по-друге, потрібно  на рік відмовитися від видатків бюджету на ремонти, розвиток тощо. Як зазначила депутатка, громада — як сім’я: коли брали доларовий кредит, то не врахували, що гривня може настільки суттєво обвалитися; однак, якщо треба гасити кредит, то сім’я не буде робити ремонти, купувати техніку, витрачати на одяг, відпочинок  тощо. Обійдеться тим, що є. А до своїх інших планів повернеться, коли борги будуть погашені. Іншого шляху просто не існує.

Щодо доцільності кредиту, то, як ішлося на зустрічі, це був правильний шлях: зміна обладнання на менше енергоємне, привела до зменшення споживання електроенергії вчетверо. Лише за 2020 рік економія на електроенергії склала 23 млн гривень (це більше, ніж річні витрати на погашення кредиту). Крім того, старе насосне обладнання і так довелося б замінити – інакше місто вже залишилося б без води.   

4. Водовідведення. Тариф на цю послугу пропонують збільшити не так суттєво. Проте окремі його складові зацікавили представників громадськості. Зокрема, витрати на очищення стоків. Тариф ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» за очищення стоків становить 2,56 гривні за 1 куб. метр, і його, як ішлося на зустрічі, збільшувати не планують. Однак у тарифі на водовідведення, який пропонується, плата за очищення кубометра стоків — 5,42 гривні. Пояснення таке: у Калуші побутова і зливова каналізації об’єднані та разом потрапляють на очисні споруди нафтохімічного підприємства, де є лічильник. Обсяги побутових стоків — близько 150 тис. кубічних метрів на місяць, а на очисні перекачують в середньому 400 тис. кубічних метрів (у періоди інтенсивних опадів і танення снігу — по 700-800 тис. кубічних метрів на місяць). Відтак усю суму, яку нараховує до оплати ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ», розподіляють на споживачів послуги з водовідведення. Це ж стосується і витрат на електроенергію. Отже, калушани оплачують за очищення всіх стоків міста — за побутову каналізацію, дощову і талу воду. І альтернативи, схоже, немає: розвести побутову і ливневу каналізацію дуже дорого і технічно складно.

5. У тарифах на водопостачання і водовідведення також зростають витрати на оплату праці — на 45%. Водночас, мінімальна зарплата з 2018 року, коли востаннє переглядався тариф, зросла на 61% (з 3723 до 6 000 гривень). Середня зарплата на комунальному підприємстві зараз — 8 900 гривень. Тож, ця складова тарифів серйозних зауважень з боку громадських активістів не викликала.

Висновок: тарифи на послуги з водопостачання і водовідведення у Калуші суттєво зростуть — до того ж, таке зобов’язання на себе вже взяла міська влада. Щодо тарифу на водовідведення, то він дозволить надавати послугу беззбитково (принаймні, до чергового підвищення мінімальної зарплати чи тарифу на електроенергію). А от до тарифу на водопостачання є питання: схоже, без бюджетної підтримки «Водотеплосервіс» не обійдеться, у тому числі і для погашення кредиту, оскільки запланований обсяг реалізації на даному етапі є сумнівним. А в разі виконання вимог активістів (кредит 50х50) — це як мінімум 7-8 млн гривень з бюджету, без попереднього боргу. І це, не рахуючи збиткового теплопостачання.  Щоправда, раніше вже анонсували, що на цю послугу теж розроблять нові тарифи і вони будуть захмарними. 


Читайте також:

У Калуші на рахунки комунального підприємства «Водотеплосервіс» наклали арешт

У Калуші може зупинитися водопостачання, водовідведення і теплопостачання

Міськрада Калуша просить допомоги у президента і уряду врятувати КП "Водотеплосервіс"

Калушани не подали жодного зауваження чи пропозиції до тарифів на воду


28.02.2021 689
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1960
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3675
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6854 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

483
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455