Йорданська купель або Як франківчанину правильно занурюватись в ополонку

 

/data/blog/46017/ada355b8e9f71425e21c9e7e91036427.jpg

 

За кілька днів православні та греко-католики святкуватимуть одне з найбільш свят різдвяно-новорічного циклу – Хрещення Господнє. У цей величний день віруючі і не тільки виконують одну з найвідоміших християнських традицій – занурювання в освячену воду на річці. Вважається, що на Йордан вода набуває цілющих властивостей і може вилікувати тілесні й духовні хвороби. Та інколи занурення у крижану купель може завдати людині шкоду.

Щоб цього не сталось, потрібно дотримуватись кількох важливих принципів. Як зауважує у розмові з кореспондентом «Бліц-Інфо» кандидат медичних наук, лікар-кардіореаніматолог Івано-Франківського обласного клінічного кардіологічного диспансеру Андрій Витриховський, спочатку треба добре подумати, чи взагалі людині варто лізти в ополонку.

«Адже, якщо організм людини нетренований, а холодна вода викликає звуження судин, може трапитись зупинка дихання і серця. Тому не варто мотивуватись тим, що всі то роблять і я мушу. Перш за все, до цього потрібно готуватись дуже тривалий час, поступового загартовувати організм. Крім того, цього не потрібно робити людям старшого віку. Особливо це стосується осіб з серцево-судинними захворюваннями. Адже від холодної води і стресу може трапитись звуження судин. І уявіть собі, що якщо вони на 50 % вже й так звужені, а з цим стресом людина може й померти. Тобто, із захворюваннями серцево-судинної системи не радив би стрибати в ополонку.  І особам зі схильністю до них – теж. Взагалі, краще цим не займатись. Виняток - людина вже до цього готова: натренована і загартована», - роз’яснює Андрій Ігорович.

Лікар зауважує, що також важлива тривалість перебування у воді. І не варто забувати, що відсутність морозу не означає теплу пору року.

«Якщо відчуваєте дискомфорт, з’являються болісні відчуття у грудях, паморочиться в голові – виходьте! Не знущайтесь над власним тілом. Дуже важливо готуватись до цієї значущої події завчасно, загартувати організм поступово і тривалий час. Тобто, якщо ви три дні до Йордану приймали холодний душ чи розтирались водою, це не означає, що ваш організм до цього готовий.  Загартовуватись треба кілька місяців, пів року. Потрошки обливатись холодною водою, приймати контрастний душ», - пояснює Андрій Ігорович.

За словами Витриховського, за кілька хвилин перед прийняттям йорданської купелі теж треба «розім’ятись»

«Не варто як тільки розібрався, зразу кидатись в ополонку. Треба трохи «продихатись», пройтись і якщо самопочуття хороше, спробувати занурюватись у воду. Щодо перебування у воді, то тут також все залежить від індивідуальної чутливості людини. Хто скільки може витримати. Але якщо відчуваєте біль, дискомфорт – виходьте! Після того треба швиденько зігрітись. Не варто вживати алкоголь, краще зробити невелику зарядку, розім’яти м’язи, адже від холоду можуть бути не тільки проблеми з серцем. Алкоголь дійсно розширює судини і організмом, як кажуть «йде тепло» але це тимчасовий режим. Тобто, йде приплив крові до шкіри, але не до голови і серця. Краще розтиратись, варто випити теплого чаю», - каже медик.

Андрій Витриховський перш за все радить майбутнім «моржувальникам» слухати свій організм.

«Якщо людина тільки роздяглась і вже стає зле, то у воду точно не варто лізти. Бо навіть від холодного, морозного повітря може стати зле. Крім того, у воді може виникнути така проблема, яку в народі називають «корчі хапають». Тому, професійні плавці завжди мають з собою голочку, і якщо ногу «вхопив корч», то він себе уколов і м’яз відпускає. Але нога – це ще пів біди. А це ж може трапитись і з грудною кліткою, яка стисне серце зсередини  та й все» - наголошує лікар-кардіореаніматолог.

Щоправда, не всі прислухаються до порад фахівців. Як розповідає франківчанин Євген, минулого року він вперше і без підготовки поліз у йорданську купіль.

«Це було швидше за компанію, ніж наперед добре спланована дія. У воді було холодно, та вийшовши на берег відчув жар. На щастя, не захворів. І навіть банальної нежиті не було. Загалом, враження були приємними але не знаю, чи спробую ще раз», - зауважує юнак.

Прикарпатець Мирослав у цій справі вже має значний досвід  - понад 5 років. І приймає крижану купіль не тільки на Водохреща.

«Найважливіше - це сила волі. У кожної людини, яка б вона не була, є сила волі, тільки її треба трішечки підняти, сказати собі: «Ти що? Ану, подивись у дзеркало, ану, вперед!». І тоді заходиш у воду, а вона здається тепленькою, як у ванні. Але готуватись до зимових купань варто. Хоча є люди, які заряджаються цим духом і налаштовують себе підсвідомо, що коли зануряться, то болячки відступлять і все буде добре. Такі можуть і з зими розпочинати моржування. А є такі, що бояться, переживають, що, можливо, застудяться, тому їм треба свій організм готувати, загартовувати. Та все ж таки всім треба спробувати. Як кажуть у народі, моржування зцілює не тільки тіло, а й душу», - вважає чоловік.


16.01.2014 986 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3641
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3368
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415