Івано-Франківськ – «Місто без роялю». Наразі (фото)

 

 

 

Власне інформація про зібрання 28 січня 2015 року Опікунської ради Івано-Франківської обласної Філармонії та про проект «Подаруй місту рояль» - це інсайд «Фіртки», оскільки офіційне представлення проекту планується на спеціальній прес-конференції в лютому 2015 року…

 

Щоби місто було саме містом, а не населеним пунктом, потрібно виконати певні стандарти. Серед них наявність публічних бібліотек, закладів вищої школи, театру, стадіону, відповідних «середовищ»...

 

А ще у справжньому європейському місті має бути концертний зал. А в ньому – добротний рояль. Інакше не варто сподіватись, що до міста приїде музикант світового рівня. Серед музикантів інших міст, кажуть, навіть у випадку розмови чи згадки про Івано-Франківськ, про наше місто кажуть: «Франківськ? Це місто в якому немає роялю?...» Саме про це серед іншого говорили учасники зібрання Опікунської ради Івано-Франківської обласної Філармонії на своєму зібранні 28 січня.

 

«Дійсно в Івано-Франківську немає поважного солідного концертного роялю і його не вистачає місту. Про це говорять усі артисти та музиканти, які приїжджають у Філармонію з концертами», - розповіла зібранню Опікунської ради представник обласної Філармонії Людмила Лінник-Савка.

 

Тому Громадська Опікунська рада Івано-Франківської обласної Філармонії підтримала акцію збору коштів «Подаруй місту рояль». Акція приурочена до 75-річчя філармонії. Ініціаторами акції стали директор Обласної філармонії Андрій Савка, підприємець і відомий меценат, президент Культурологічної Фундації "Цинамоновий Хрущ" Володимир Швадчак, директор Інституту розвитку міста «Новий Івано-Франківськ» Олег Головенський, ініціатор «Теплого міста» та «Урбан Спейсу» Юрій Филюк. Збори ради відбулись 28 січня у Круглій залі Філармонії.

 

На збори Опікунської ради прийшли постійні відвідувачі та глядачі Філармонії, ті, кому небайдужа доля міста. Серед них ректори франківських вишів Микола Рожко та Євстахій Крижанівський (Ігор Цепенда перебував у відрядженні, але передав свої вітання та підтримку обговорюваним проектам), науковці Володимир Качкан, Володимир Великочий, Ганна Карась, письменники Володимир Єшкілєв, Ольга Деркачова, поет Богдан Томенчук, підприємці Віктор Вінтоняк, Ігор Фріс, юрист Володимир Ковальчук, журналісти Оксана Лісовська, Володимир Гарматюк, Олена Третяк, громадський активіст Віталій Перевізник та інші.

 

…Отже, так сталось, що в Івано-Франківську немає роялю. Тобто, «якісь» роялі є, а от Роялю, концертного інструмента високого рівня немає. Кажуть, що цю проблему намагались вирішити ще з 80-х років минулого століття. Але кожного разу у місцевої влади знаходились більш актуальні проблеми.

 

Зрозуміло, якісний інструмент – річ коштовна. Вартість навіть «укорочених» версій роялю від фірм зі світовим ім’ям починається від ста тисяч євро. Якщо в благополучні роки на рояль не знайшлось коштів, то тепер не варто й сподіватись, що з місцевих бюджетів хтось викрає два або три мільйони гривень на музичний інструмент. Єдина надія – на благодійників.

 

Хоч і в непростий час, колектив Філармонії, підтриманий Опікунською радою, вирішив не йти легким шляхом та запланував придбати найкраще, що можна було вибрати - рояль світового класу, виробництва компанії «Steinway & Sons».

 

На зібранні Опікунської ради керівництво Філармонії розповіло про свої плани, метою яких є «наповнити місто мистецтвом». Придбання роялю є одним з принципових кроків такого наповнення, своєрідною «вершиною піраміди» в царині музичного мистецтва.

 

«Наша основна мета та мотивація – вийти за рамки Філармонії. Ми прагнемо наповнити мистецтвом все місто. Віримо в те, що мешканці нашого міста хочуть розвивати духовність та культурно-мистецький рівень Івано-Франківська та готові підтримати ініціативу. Рояль потрібен не Філармонії, а саме місту. Адже якісний рояль це річ, яка служитиме місту сто-двісті і більше років. Нас вже не буде, а рояль буде радувати івано-франківців та гостей міста», - переконаний директор Філармонії Андрій Савка.

 

Присутні говорили про те, що Івано-Франківськ стоїть на культурному роздоріжжі. Якщо місту негайно не дати потужного культурного імпульсу, казали члени ради, воно може перетворитись на місто-базар, на переповненим трешем та жлобською «культуркою» населений пункт. Отже мова йде не просто про Рояль, й навіть не про якісне забезпечення концертного залу філармонії. Мова йде про черговий шанс, який місто може втратити.

 

«Ідея про те, що потрібно наповнювати місто мистецтвом – це не просто красива фраза, а й концепція розвитку міста», - зазначив письменник Володимир Єшкілєв.

 

Це тим більш важливо, казали «радники», що Івано-Франківськ намагається позиціонувати себе як місто культурно-рекреаційного туризму, як місто для інноваторів та молоді. Така «спеціалізація» вимагає від влади, бізнесу та культурної громадськості єднати зусилля для наповнення міста мистецтвом. Інакше його наповнять цивілізаційним сміттям та перетворять на транзитну помийку.

 

Також в рамках ідеї проекту вникла думка про створення пам’ятника роялю, який являтиме собою невелику композицію. Ідейні ініціатори мають надію, що розміщення пам’ятника в центральній частині міста, приваблюватиме туристів. Крім цього в планах є створення та продаж сувенірної продукції, виручені кошти підуть на закупівлю інструменту.

 

В рамках проекту проведуть ряд заходів та фестивалів. Організатори таким чином надіються зібрати необхідну суму. На бюджетні кошти міста не розраховують у зв’язку із важкою ситуацією в країні.

 

«Слухаючи музику в Філармонії я очищаюсь. Кілька років тому я прийшов в Філармонію, це був концерт Симфонічного оркестру, і так трапилось, що на жаль в концертній залі було менше людей, ніж на сцені. І це було образливо. Адже ці люди заслуговують на неймовірну увагу, пошану та нашу любов, оскільки вони віддаються мистецтву. Зараз ситуація в Філармонії змінилася, вона стала осередком спілкування і мистецтва. Але я хотів би дочекатись того часу, коли потрапити у філармонію було б неймовірним досягненням і задля цього перекуповували квитки. А відтак навколо ідеї наповнення міста мистецтвом ми маємо об’єднатись. Рояль – це не мета, а засіб. Засіб зробити наше місто кращим», - переконаний Володимир Швадчак.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


28.01.2015 1926 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6877 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466