Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги відзначає п'ятиріччя

Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, як і інші місцеві центри по всій Україні розпочав свою діяльність 1 липня 2015 року.

Щоб краще дізнатися про роботу Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД поспілкуємося з директором Віталієм Стусяком.

Що таке безоплатна правова допомога?

Це правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, які не заборонені законом. Безоплатна правова допомога може бути первинною або вторинною.

Хто має право на безоплатну первинну правову допомогу?

Отримати безоплатну правову допомогу можуть громадяни України та іноземні громадяни, особи без громадянства, біженці, чи особи, які потребують додаткового захисту, які перебувають під юрисдикцією України.

Повний перелік категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу передбачений статтею 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17#n85

Скільки громадян звернулося до Вас для отримання правової допомоги?

За 5 років існування Місцевого центру до нас звернулося 27 028 осіб, з них: 23 458 осіб отримало роз’яснення, консультацій з правових питань та 3 570 особам призначено адвоката чи працівника Місцевого центру для складення процесуальних документів та представництва інтересів в судах.

Чи пам’ятаєте ви найпершого клієнта, найпершу справу?

О, цікаві були часи. На початку роботи, ми навіть не мали власного приміщення. Тоді місцевий центр розміщувався у приміщенні  Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області.

В день відкриття, 1 липня 2015 року, першим клієнтом системи була жіночка пенсійного віку. Вона звернулася до місцевого центру з метою отримання безоплатної вторинної правової допомоги з житлового питання. Та першому клієнту ми змушені були відмовити в наданні БВПД, оскільки сукупний дохід її сім’ї був більшим за суму прожиткового мінімуму для непрацездатної особи.

Що можете сказати про найцікавішого клієнта?

Найцікавіший клієнт за категорією суб’єктів права на БВПД – жінка, якій надали почесне звання України "Мати-героїня", вона є матір’ю 12-ти дітей.

Як налагоджена співпраця з адвокатами?

За 5 років не мало адвокатів залучені до співпраці з Місцевим центром, тобто взяли зобов’язання  надавати безоплатну вторинну правову допомогу особам, які мають право на таку допомогу.  Тобто, 78 адвокатів (які пройшли відбір і включені до реєстру адвокатів, які мають право надавати БВПД) виявили бажання співпрацювати з системою і ми надали їм таку можливість.

За роки діяльності адвокатам видано 2395 доручень для надання БВПД клієнтам системи. Приємно, що адвокати (призначені коштом держави) стоять на сторожі інтересів клієнтів. Ми маємо більше ніж 30% успішних справ, тобто задоволено повністю або частково позовні вимоги у справах з якими клієнти звертаються  до МЦ.

А як щодо працівників Місцевого центру? Вони також можуть представляти інтереси осіб в судах?

Так звичайно, наших фахівців успішна практика. Наведу один із прикладів: клієнт звернувся до Місцевого центру з питання щодо виплати одноразової грошової допомоги внаслідок отриманого захворювання. Працівником Місцевого центру Лесею Майкович було підготовлено адміністративний позов та направлено до Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Рішенням суду першої та апеляційної інстанції зобов’язано  Міністерство оборони України призначити та виплатити клієнтові  одноразову грошову допомогу у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення йому ІІІ групи інвалідності. Сума понад 450 тисяч була виплачена клієнтові.

Які справи є найскладнішими?

Основна мета нашої роботи - якісне надання правової допомоги клієнту, тому всі справи для нас важливі. Серед типових питань, з якими клієнти звертаються до Місцевого центру є розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання дітей, поділ майна подружжя, захист прав УБД, затоплення житлового приміщення, а також справи що стосуються пенсійного забезпечення. От саме такі справи і є найскладнішими. До складних, також віднесемо, і справи щодо спорів з фінансово-кредитними установами, оскільки для їх вирішення потрібно залучати спеціаліста, який компетентний саме в цій галузі. На щастя, в нас такі є.

Яка у вашому Місцевому центрі була максимальна кількість клієнтів за один день?

Зазвичай буває по різному, але в середньому в день до Місцевого центру звертається 10-15 осіб. А бувають дні, коли звертається велика кількість осіб. От наприклад, у 2019 році максимальна кількість клієнтів за один день становила – 26 осіб, у 2020 – 28 осіб. І це не враховуючи тих осіб, які відмовляються надавати свої контактні дані для реєстрації, а таких людей багато.

Яка максимальна кількість справ була в одного клієнта?

Рекордсменом по максимальній кількості справ є клієнт, який звернувся за правовою допомогою до Місцевого центру 48 раз протягом року.

Чи приходять до МЦ клієнти поспілкуватися «про життя», не маючи нагальних правових проблем?

Так, і неодноразово. Є дуже багато клієнтів, які до нас приходять «просто так», щоб поговорити, поділитися своїми проблемами, які не потребують правового вирішення.

А є і такі клієнти, які «живуть» разом з нами з моменту створення Місцевого центру, приходять періодично до нас «в гості», діляться своїми цікавими історіями з життя, своїми переживаннями та радощами. Зрозуміло, що ми не можемо весь час приділити їм, оскільки основна робота цього не дозволяє, тому за можливості та наявності вільної хвилинки працівники спілкуються з такими клієнтами.

Які у вашому МЦ склалися традиції? Чи є «талісман» або «ритуал», щоб день пройшов вдало?

Пріоритетом при формуванні колективу для мене, як керівника, є злагоджена команда. У нас, у Місцевому центрі, є власний стиль – позитивний клімат спілкування, це спільна цінність, яку усі поділяють. Кожен мій колега є харизматичним, професійним, знавцем своєї справи. Кожен по своєму підсилює роботу команди.

Важливою умовою становлення та розвитку нашого місцевого центру є традиції, вони згуртовують. За 5 років у нас сформувалося їх чимало.

Так, щороку ми сплавляємось по Дністру, підкорюємо карпатські вершини, купаємось в ополонці на Водохреще. Разом з дітками працівників центру ми кожного року розписуємо писанки, готуємо новорічні прикраси.

У нас не тільки фахово, а і весело.

Нагадуємо, щоб скористатися правом на безоплатну правову допомогу, Ви можете звернутись до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4, тел. (0342) 559-066, (096) 138-82-89.

Додатково функціонує контакт-центр системи безоплатної правової допомоги за номером: (0800) 213-103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні).


01.07.2020 1244 1
Коментарі (1)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1963
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2832
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3467
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6856 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3860

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6807 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5117
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3402
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455