Іван Маруняк: Абітурієнти повинні відповідати за фінансові збитки

Загалом цьогорічне проведення ЗНО на Івано-Франківщині відбулось на значно вищому рівні порівняно з минулим роком.
Незважаючи на це, певні недоліки у проведенні ЗНО все ж таки були зафіксовані, хоча не з вини Івано-Франківського РЦОЯО.
"Недоліки були, але не з боку Регіонального центру оцінювання якості освіти, а більшу роль зіграв людський фактор і робота Укрпошти», - каже Іван Маруняк, координатор Івано-Франківського обласного представництва Громадянської мережі «ОПОРА», яка вже впродовж кількох років проводить моніторинг вступної кампанії – від складання ЗНО до зарахування студентів у виші.
«Не всі абітурієнти отримали сертифікати ЗНО через Укрпошту. Недоставлений сертифікат ставав перешкодою абітурієнтам у потраплянні на пункт тестування для проходження тестування. Але враховуючи дату останньої відправки сертифікатів абітурієнтам, можна говорити про те, що в майбутніх студентів було достатньо часу, щоб виправити становище. На щастя, таких було небагато, і хто довів, що Укрпошта не доставила сертифікат, тому надана можливість скласти тест на додатковій сесії», - зауважує Іван Маруняк кореспонденту "Фіртки".
Які проблеми зовнішнього оцінювання Ви б відзначили?
Суттєвою проблемою є неявка абітурієнтів на ЗНО. Явка, порівняно з минулим роком, знизилась на 1,1% (цьогорічна явка становить 87,1%). Хоч, на перший погляд, відсоток і незначний, але в межах чотирьох областей, що входять до компетенції Івано- Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти, абітурієнти завдали цим збитків на 1 мільйон 115 тисяч гривень. Я вважаю, що це значна сума навіть у межах цих чотирьох областей. До прикладу, торік неявкою на пункти тестування абітурієнти завдали збитків на суму 1 мільйон 17 тисяч гривень.
Як тоді боротися з таким ігноруванням?
Думаю, що варто було б запровадити схему, коли абітурієнт, який не з’являється на тестування, компенсує суму, витрачену державою на організацію ЗНО для нього. Коли людина реєструється на тестування, вона бере на себе певну відповідальність. Вона повинна розуміти, що на неї виділяють кошти з бюджету. Якщо абітурієнт не з’являється на тестування, значить йому байдуже до бюджетних втрат. Таким чином наші податки витрачаються нераціонально.
А всі абітурієнти були в рівних умовах?
Якщо перейти від теми ЗНО до теми вступу до вишів, то тут було б неправдою, якби я сказав що при вступі абітурієнти в рівних умовах. Зокрема про це свідчить те, що абітурієнтам, що закінчили школу до 2007 року, дозволено вступати до вишів без ЗНО. Торік була подібна норма, але вона стосувалася лише заочної форми навчання, а цього року вона поширилась і на денну форму. Про які рівні умови можна говорити, коли для різних категорій абітурієнтів різні правила гри?
Так само нікуди не зникла минулорічна норма умов прийому до вишів, де діяли сертифікати ЗНО попередніх років. Це теж створює нерівні умови. По-перше тому, що абітурієнт, який володіє  сертифікатами попередніх років, може вибирати найкращий результат з кожного сертифікату при вступі, а цьогорічний випускник школи не має такої можливості. По-друге, порівнювати між собою сертифікати різних років некоректно, бо бал ЗНО є рейтинговим і визначає місце абітурієнта у рейтингу найкращих певного року. Тому некоректно порівнювати результати ЗНО різних років. Це все одно, що порівнювати переможців різних спортивних змагань різних років. Так, кожний з них буде переможцем, але результати, з якими вони здобули перемогу, будуть же різними.
Як відслідковуватимете процес вступу абітурієнтів до вишів?
Протягом моніторингу вступної кампанії наші спостерігачі стежитимуть за роботою приймальних комісій вишів, чи не порушують вони права абітурієнта та умови вступу. Як приймальні комісії працюють із системою «Конкурс» та «Електронним вступом 2011». Найбільше уваги приділятиметься процесу зарахування, бо минулого року українські виші часто допускали порушення при зарахуванні, коли зараховували на навчання абітурієнтів лише за фактом подачі оригіналів документів, ігноруючи при цьому місце в рейтингу і не розміщуючи коригованих списків рекомендованих до зарахування. Крім того, для допомоги абітурієнтам у нас працює гаряча лінія за номером 044 225 32 81, куди абітурієнт може звернутися за фаховою консультацією від юристів.


05.07.2011 2039 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

1003
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2037
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2910
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3537
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3718
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6921 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3907

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5720

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6874 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7673
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2512
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4777
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5156
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

527
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

992
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1858
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3443
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

962
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1832
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3737
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3997 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5498