Правозахисники біля Конгресу в Буенос-Айресі святкують перемогу після того, як Сенат схвалив законопроєкт, який легалізує аборти.
Сьогодні, 30 грудня, Сенат Аргентини ухвалив законопроєкт про легалізацію абортів в ході історичного голосування, яке визнано головною перемогою прихильників прав на аборти в країні, де є багато християн-католиків.
Сенат проголосував за 38-29, щоб надати мільйонам жінок законне право відповідно до нового закону, підтриманого президентом Альберто Фернандесом.
Великі натовпи борців за аборти зібралися біля Палацу Аргентинського національного конгресу, щоб очікувати результатів, які мали оприлюднити вранці після нічних дебатів.
Прихильники законопроєкту зустріли цю новину гучними вітаннями - а в деяких випадках і сльозами радості. Габріела Джакомеллі, дві сестри якої робили незаконні аборти, назвала сцену "дуже емоційною".
"Ми б'ємося роками", - сказав Джакомеллі. "Зараз я бачу молодих людей, хоча я сподіваюся, що їм ніколи не доведеться переривати вагітність, але якщо вони це зроблять зараз, вони можуть зробити це безпечно".
Активісти захисту абортів святкують після того, як Сенат у середу вранці схвалив законопроєкт про легалізацію абортів поза Конгресом у Буенос-Айресі.
Маріела Бельські, виконавчий директор Amnesty International Аргентина та посол всесвітнього руху за права жінок, сказала: "Сьогодні Аргентина зробила символічний крок вперед у захисті прав жінок, дівчат та людей з репродуктивною здатністю".
Закон дозволить легалізувати аборти у всіх випадках до 14 тижнів вагітності. Аборти в Аргентині, третій за чисельністю населення країні Південної Америки, в даний час дозволено лише тоді, коли вагітність настає внаслідок зґвалтування або загрожує життю чи здоров’ю жінки. За всіх інших обставин аборт є незаконним і карається тюремним ув’язненням на строк до 15 років. Прихильники абортів сподіваються, що рішення Аргентини стимулюватиме подібні рухи в інших державах Латинської Америки, що мають більшість католиків.
Закон дозволить легалізувати аборти у всіх випадках до 14 тижнів вагітності. Аборти в Аргентині, третій за чисельністю населення країні Південної Америки, в даний час дозволено лише тоді, коли вагітність настає внаслідок зґвалтування або загрожує життю чи здоров’ю жінки.
За всіх інших обставин аборт є незаконним і карається тюремним ув’язненням на строк до 15 років. Прихильники абортів сподіваються, що рішення Аргентини спричинить подібні рухи в інших державах Латинської Америки, що мають більшість католиків.
Бельськи заявила, що цей крок надсилає "сильний сигнал надії на весь континент - що ми можемо змінити курс проти криміналізації абортів та проти підпільних абортів, які становлять серйозну загрозу для здоров'я та життя мільйонів людей. І закон прийнятий сьогодні Конгресом Аргентини, і все завдяки величезним зусиллям жіночого руху для досягнення цього, що є натхненням для решти світу".
За даними Центру репродуктивних прав, у Латинській Америці та регіоні Карибського басейну лише Куба, Уругвай, Французька Гвіана та Гаяна дозволяють робити аборти.
У Мехіко та мексиканському штаті Оахака аборти також доступні за запитом, але суворо обмежені на всій території Мексики.
На противагу цьому, Сальвадор, Домініканська Республіка, Гаїті, Гондурас, Нікарагуа та Суринам забороняють аборти майже за будь-яких обставин.
Колумбія, Коста-Ріка, Гватемала та Панама дозволяють робити аборти лише для того, щоб зберегти здоров’я жінки або допомогти їй врятувати життя.
Хоча аборти залишаються в основному обмеженими або незаконними в усьому регіоні, приблизно 5,4 мільйона абортів здійснено в Латинській Америці та Карибському басейні між 2015 і 2019 роками, згідно з даними Інституту Гуттмахера.
Дослідження показало, що випадки випадкової вагітності найвищі в країнах, які обмежують доступ до абортів, і найнижчі в країнах, де аборти є легальними.
Активістка після того, як Сенат проголосував за законопроєкт про легалізацію абортів у середу.
"Проблемні номери"
Аборти в Аргентині вже давно є проблемою, яка розділяє, і голосування активізувало активістів з обох сторін дискусії.
Прихильники абортів носили зелені хустки, який завдяки цьому став відомий як зелена хвиля.
Активісти боротьби з абортами, одягнені у синій колір - колір руху "рятуй обидва життя" та національного прапора.
Активістка боротьби з абортами студентка Агостіна Лопес (20 років), яка протестувала проти законопроєкту у вівторок, заявила CNN напередодні голосування, що це означає "повну втрату таких цінностей, як повага до життя і до жінок".
"Без права на життя жодне з інших прав не має сенсу", - сказав Лопес, додавши, що якщо закон приймуть, це дасть "помилкове уявлення про те, що вбивство невинних немовлят вже не є серйозною справою".
Люсія Ріковері, активістка, яка займається волонтерством у молодіжному русі за боротьбу з абортами "Frente Joven", заявила в середу CNN, що "сьогодні в країні траур" і що результат "явно свідчить про провал аргентинської політики".
"Аргентина завжди була країною, наповненою життям, країною сім'ї та солідарності", - сказала вона, додавши: "Сенатори явно не представляли людей, яких вони мали представляти. Вони не представляли аргентинський народ".
Активісти за захист абортів (зліва) та активісти проти абортів (справа) у вівторок зібралися біля конгресу Аргентини в столиці Буенос-Айрес, коли депутати обговорювали законопроєкт, який легалізував аборти.
Це голосування не вперше виходить на розгляд Сенату. У 2018 році, під час консервативної адміністрації колишнього президента Маурісіо Макрі, спроба легалізувати аборти в Аргентині пройшла нижню палату, але зазнала поразки в Сенаті.
Бренда Остін, одна з чотирьох конгресменів, яка представила законопроєкт 2018 року, заявила, що отримала новини в середу з "великими емоціями", додавши, що рішення є "історичним боргом, який наша демократія зобов'язана правам жінок".
В останні місяці рух за права на аборти отримав значний поштовх завдяки підтримці президента Фернандеса, який прийшов до влади в грудні минулого року.
У записаному зверненні незадовго до інавгурації Фернандес пообіцяв "покласти край криміналізації абортів".
Одягнувши зелену хустинку - символ руху за аборти - Фернандес заявив, що криміналізація процедури несправедливо карає "вразливих і бідних жінок", додавши, що вони були "найбільшими жертвами" правової системи Аргентини.
"Криміналізація абортів не мала ніякої користі", - сказав він, зазначивши, що "це дозволило здійснювати аборти підпільно лише в тривожній кількості".
Фернандес заявив, що з 1983 року від незаконних абортів померло понад 3000 людей. Офіційних даних про те, скільки незаконних абортів відбувається в Аргентині, не існує, але за підрахунками Міністерства охорони здоров'я щорічно проводиться від 371 965 до 522 000 процедур.
Згідно з повідомленням HRW, майже 40 000 жінок та дітей в Аргентині були госпіталізовані у 2016 році внаслідок небезпечних, підпільних абортів або викиднів.
за матеріалами CNN