Інсульти - пандемія сьогодення. Їй можна запобігти

 

У сучасному суспільстві чи не найпоширенішими є захворювання серцево-судинної системи, судин головного мозку зокрема. Так, щорічно у світі реєструють близько 15 млн. інсультів, з них приблизно 6 млн. випадків закінчуються летально.

 

А в Україні кожного року реєструють приблизно 110-120 тисяч інсультів. І, на жаль, смертність від них вдвічі перевищує аналогічні показники розвинених європейських країн. Захворювання серцево-судинної системи є справжньою пандемією, від якої за оцінкою ВООЗ до 2030 року близько 23,6 мільйонів людей помре (головним чином, від хвороб серцево-судинної системи, зокрема інсультів, які, за прогнозами, залишаться єдиними основними причинами смерті).

 

Про те, як запобігти виникненню інсультів та як вчасно розпізнати перші ознаки хвороби, нам розповіла завідуюча неврологічним відділом для хворих з порушенням мозкового кровообігу центральної міської клінічної лікарні, провідний міський невролог Ірина Кобець.

 

В цілому, діагностика і лікування мозкових інсультів є однією з найбільш важливих проблем сучасної неврології. І, власне кажучи, ці проблеми зумовлюються значною поширеністю мозкових інсультів, високим рівнем інвалідизації і смертності. Хоча, за словами Ірини Кобець, захворюваність на інсульт в різних регіонах України дещо відрізняється. Так, наприклад, в Західних областях вона вдвічі нижча, ніж в Східних регіонах.

 

Лікарі запевняють: гостре порушення мозкового кровообігу легше попередити, ніж лікувати. Тому профілактиці інсульту надається дуже велике значення. Основним принципом первинної профілактики інсульту є боротьба з ризиком розвитку цього  захворювання. Власне кажучи, первинна профілактика інсульту, тобто зменшення числа людей, в яких виник інсульт, передбачає масову стратегію, яка спрямована на розширення і підтримку обізнаності населення про чинники ризику розвитку інсульту, зміну способу життя людей, а також виявлення, спостереження і проведення профілактичних заходів в групах осіб з високим ризиком розвитку „мозкової катастрофи”.

 

Масова стратегія первинної профілактики полягає у припиненні паління, зниженні маси тіла, зменшенню вжитку солі, зниженні рівня холестерину. Вона включає в себе регулярні фізичні навантаження, зниження дії стресових факторів, обмеження вжитку алкоголю, контроль артеріального тиску.

 

Стратегія груп високого ризику, яка включає в себе виявлення, спостереження і проведення профілактичних заходів у названих групах – це, власне кажучи, робота первинної ланки лікарської допомоги. Саме дільничний, або сімейний лікар-терапевт, який працює з певною кількістю населення на дільниці, і повинен вчасно виявляти пацієнтів з гіпертонічною хворобою та іншими захворюваннями серцево-судинної системи, з цукровим діабетом, тощо.

 

А вторинна профілактика – це комплекс заходів для зменшення ризику повторного гострого порушення мозкового кровообігу.

 

„Трапляються випадки, коли пацієнт потрапляє до лікарні з минаючими розладами мозкового кровообігу, які проявляють себе короткочасним головокружінням, „затерпанням” кінцівок чи нетривалою втратою зору. І, незважаючи на рекомендації медиків, продовжує палити, вживати алкоголь, абсолютно не корегує вагу, продовжує отримувати надмірні психоемоційні навантаження, у нього відсутні адекватні фізичні навантаження. Внаслідок цього, він, як правило, потрапляє до нас з повторним гострим розладом мозкового кровообігу. І кожен такий повторний розлад є важчим, ніж попередній”, – розповідає Ірина Кобець.

 

Багато хто знає, наскільки важливими є регулярні медичні огляди. Необхідно систематично контролювати артеріальний та внутрішньоочний тиск, один раз на рік пройти флюорографічне обстеження органів грудної клітини, пройти онкопрофогляд. Проте часто люди ігнорують це, вважаючи, що питання своєчасного обстеження пацієнтів – це проблема лікарів.

 

„Якщо з’явилися головні болі, запаморочення, хиткість при ході, „затерпання” кінцівок, порушення мови – це перші ознаки того, що невідкладно треба звернутися спочатку до свого сімейного лікаря, а тоді, при необхідності, до лікаря-невролога”, – каже Ірина Кобець.

 

Протягом останніх років лікарі наводять справді шокуючі статистичні дані: інсульти – молодшають, адже майже половина пацієнтів з гострими розладами мозкового кровообігу – люди працездатного віку.

 

Ще однією проблемою сучасного суспільства є вегето-судинна дистонія – хвороба молодого віку, яка виявляється, переважно, у підлітків. Щоб запобігти їй потрібно тільки менше часу проводити за комп’ютером чи телевізором, більше перебувати на свіжому повітрі, займатися спортом та фізкультурою, вести здоровий спосіб життя – і хвороба не виникне.

 

Медики переконані – навіть при захворюванні на інсульт людський організм може відновитися за умови вчасно наданої медичної допомоги. Звісно, трапляються інсульти фатальні, від яких смертність дуже висока. Проте існує такий термін, як терапевтичне вікно – від однієї до шести годин від початку виникнення інсульту, поки ще не запустився патологічний каскад, коли мозкові клітини не надто зруйновані. Чим швидше пацієнту нададуть кваліфіковану медичну допомогу, тим кращим буде ефект від лікування. „Інсульти та гіпертонічна хвороба є дуже великою проблемою на сьогоднішній день. Для того, щоб ми могли контролювати і виявляти людей групи ризику, ми провели декілька акцій у нашому місті.

 

Періодично у кожному мікрорайоні ми встановлювали палатки, у яких мешканці могли виміряти тиск та отримати кваліфіковану консультацію медиків. Також ми запроваджуємо планову госпіталізацію пацієнтів. І я ще раз прошу населення міста, насамперед тих людей, які страждають на гіпертонію, на серцеві захворювання, звертатися до лікарів у поліклініку, не чекати кризового стану, а проходити планове профілактичне лікування. Адже виникнення кожної хвороби краще попередити”, – каже головний лікар Івано-Франківська Тарас Масляк.


24.09.2012 1406 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466