26 вересня стало відомо, що засновники соціальної мережі Instagram Кевін Систром і Майк Крігер вирішили покинути компанію. За повідомленням ЗМІ, до такого кроку бізнесмени вдались через тривалий конфлікт з керівництвом Facebook, зокрема з самим Марком Цукербергом.
За що тільки не бралися представники Facebook останнім часом. Найбільша світова соціальна мережа тестувала власний сервіс знайомств, пообіцяла боротися з фейковими новинами в ЄС і протистояти втручанням в політичні вибори, запустила оригінальний відеохостинг Facebook Watch та навіть планує виробляти власний smart-пристрій Portal для відеочатів.
Але, схоже, що всі ці намагання аби відмити себе від скандалів з Cambridge Analytica, коли стало відомо, що соцмережа злила приватні дані своїх користувачів. Але поки ці намагання не приносять видимих результатів. Акції соцмережі досі не показують стабільного росту, а у левової частки аудиторії пропала довіра як до самого Цукербергу, так і до його культового веб-сайту.
Можливо, вибратись з іміджевої ями допоможе їх дочірня компанія – Instagram, яка у більшої частини користувачів не асоціюється з Facebook і, до останнього часу, існувала цілком автономно.
Чому до останнього часу? Тому що на днях ринок акцій IT-компаній в США сколихнула чергова приголомшлива новина – творці Instagram – 34-річний Кевін Сістром і 32-річний Майк Крігер – покинули пост керівників соцмережі.
Підприємці створили Instagram у 2010-му і продали її Facebook у 2012-му приблизно за мільярд доларів. У червні Instagram оголосив, що його аудиторія досягла мільярда активних користувачів щомісяця. Такі показники вдалося реалізувати багато в чому завдяки тому, що Instagram залишався окремою незалежною одиницею у складі Facebook.
У своїй публічній заяві, СEO Facebook Марк Цукерберг подякував підопічним з Instagram за те, що "вони навчили його багато чому", адже "Instagram став результатом злиття креативних талантів цих двох екстраординарних лідерів".
Кевін і Майк також не розкрили ніяких причин свого відходу, сказавши лише, що "вони збираються взяти перерву, щоб переглянути свій інтерес до речей", а також "зрозуміти, що потрібно світу і що їх надихає".
Хоча, згідно Bloomberg, причиною відходу генерального керівника Сістрома і головного технолога Крігера стало саме збільшення тиску з боку СEO Facebook Марка Цукерберга. Джерела видання вважають, що відхід ключових персон у Instagram був очікуваним і тепер платформа стане більш пов'язаною з Facebook.
Bloomberg повідомляє, що до 2020-го Instagram повинен принести Facebook 20 мільярдів доларів прибутку, що складе близько чверті від усієї суми.
Instagram став другорядною соцмережею, яка привертає більше молодих користувачів, які втомилися від політичних скандалів материнської компанії. А Facebook, зі своїми 2,2 мільярда підписників, тепер може опублікувати таку кількість реклами лише в новинній стрічці Instagram.
Логічно тепер виглядає і перехід керівника новинної стрічки Facebook Адама Моссері на посаду продакт-менеджера Instagram раніше в цьому році. За прогнозами, саме він повинен стати спадкоємцем засновників Сістрома і Крігера.
"Головною відмінною рисою Instagram була незалежність і унікальність від Facebook. Творці пильно захищали це. Тепер же ми бачимо передумови того, що Цукерберг хоче мати більше впливу на Instagram", – розповіла СNN Money головний аналітик eMarketer Дебра Вільямсон.
Очевидно, навряд чи менеджери Facebook дозволять нищити свою набільш швидкозростаючу "дочку". За останні роки Instagram став більш ніж багатофункціональною соцмережею – користувачі тепер можуть відправляти особисті повідомлення, блокувати і відключати повідомлення від інших, додалися індикатори "онлайн", ну і, звичайно ж, інтеграція фотографій і друзів з Facebook.
Нещодавно навіть говорили про те, що розробники додадуть в Instagram голосові повідомлення, а Facebook і Messenger отримають інструмент розпізнавання мови Aloha. Так що, як зміниться популярна молодіжна інтернет-мережа – будемо судити вже з першими змінами, а що значить звільнення засновників – нехай залишиться для роздумів аналітиків.
До відома, це вже не перший подібний випадок з Facebook: майже рік тому керівники месенджера WhatsApp, який Facebook придбала у 2014 році за 22 мільярди доларів, Ян Кум і Брайан Ектон також покинули компанію і навіть закликали всіх видалити Facebook.