На острові Ява, що в Індонезії, знаходиться один з найбільших буддистських пам'яток на Землі - храмовий комплекс Прамбанан.
До складу храмового комплексу входить кілька індуїстських і буддійських храмів.
Здалеку Прамбанан нагадує скелі химерної форми, але якщо підійти ближче починаєш розрізняти, що перед нами велична кам’яна споруда, побудована руками людини! Будівництво храмового комплексу почалося ще в 9 столітті.
Прамбанан побудували на честь перемоги індуїстського царя Рака Пікатана над останнім буддійським царем із династії Сайлендра в 856 році.
Звичайно, час не пошкодував настільки грандіозну споруду. Деякі будівлі храмового комплексу обрушилися, а камені, з яких побудований Прамбанан, потемніли, стали майже чорними …
Протягом декількох сторіч Прамбанан був усіма забутий. За цей час більшість споруд комплексу перетворилося на справжні непрохідні джунглі, так що здалеку Прамбанан можна було прийняти за зарослу лісом скелю!
Однак, незважаючи на часткове руйнування і тривале запустіння, храмовий комплекс досі виглядає неймовірно красиво, і з роками Прамбанан став набагато загадковішим і таємничішим!
Храмовий комплекс складається з безлічі храмів, але центральною частиною Прамбанан вважається 47-метрова Лоро Джонгранг. Під цією назвою ховаються три великі храми, які буквально підносяться над усіма іншими спорудами комплексу. Вони присвячені богам Вишні, Шиві і Брахмі.
Навколо Лоро Джогранг розташовано кілька храмів “калібром меньше”. Більшість з них призначені для священних тварин, на яких воліли пересуватися індуїстські божества. В індуїзмі вважається, що всі боги мали своїх власних слуг-перевізників.
Наприклад, у пухкого забавного божества Ганеші з головою слона особистим транспортом служила звичайна миша. У головних богів транспортні засоби були солідніше – у Вишни – величезний орел, у Шиви – бик, а у Брахми – лебідь.
Більшість приміщень Лоро Джонгранг прикрашені барельєфами. Найчастіше тут зустрічається зображення птаха Гаруди, яка є національним символом Індонезії.
Перед храмами Лоро Джогранг знаходилося безліч скульптур і мініатюр, проте більшість з них було зруйновано в результаті землетрусів, найбільш руйнівним з яких став землетрус 2006 року.
У 1991 році Прамбанан був включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Подібна міра повинна була захистити храмовий комплекс від подальшого руйнування і розграбування, однак, незважаючи на це, стародавні споруди практично не охороняються. У більшості з уцілілих скульптур Будди відсутні голови – вони були просто вкрадені …
Невідомо, чи зберігся б Прамбанан до наших днів, якби не реконструкція, яка почалася в 1918 році і закінчилася тільки в 1953 році. За цей час було відновлено і укріплено більшість храмів, відреставровано деякі скульптури.
На сьогоднішній день храмовий комплекс Прамбанан дуже популярний серед туристів, однак сам факт розвитку масового туризму тут викликає безліч суперечок і нарікань. Більшість археологів сходяться на думці, що для збереження храмового комплексу в цілості й схоронності необхідно обмежити до нього доступ.