Ігнорувати не можна прислухатися

 

Закон про референдум, підписаний Президентом уже встиг наробити чимало галасу.

 

Деякі експерти натякають, що це просто «технологічний» хід  влади, покликаний відвернути увагу суспільства від серйозних проблем в економіці, в тому числі і від проблем, пов’язаних із формуванням бюджету на 2013 рік. Інші вихваляють начебто черговий крок на шляху до утвердження демократії в країні.

 

Проте існує й інша думка, яка лежить у площині «вибори ніколи не закінчуються». Після завершення парламентських виборів 2012 року, влада, вочевидь розпочала підготовку до Президентських виборів 2015 року. І розпочала з найголовнішого – законодавчої бази, яка б мінімізувала потенційні ризики і небезпеки.

 

Підступність референдуму, як механізму прямого народовладдя пояснює відомий український політолог Кость Бондаренко. Він, зокрема, вважає референдум одним із механізмів маніпуляції громадською думкою, однією із найбільших небезпек, яку несе в собі демократія і стверджує, що «референдум завжди може дати той результат, який потрібен тій чи іншій владній команді… великі сумніви є також в частині імплементації рішень референдуму. Але, знову ж таки, зараз обговорюють не сам закон, а його політичну доцільність – що з допомого цього закону можна зробити».

 

Свого часу махінації із волею народу привели до влади націона-соціалістів Гітлера в Німеччині. З того часу в цій країні референдум на федеральному рівні заборонений. Німці добре запам’ятали, яку ціну вони заплатили за начебто «волю громадянина».

 

Сумніви того, що даним законом в першу чергу зможе скористатися таки суверен влади висловлює й Вадим Карасьов. Політолог переконаний, що референдум, попри те, що він дійсно є інструментом демкоратичної держави, не може бути ініційований народом, який не може бути експертом у складних питаннях державовтворення.

 

«Народ – експерт в місцевих проблемах: будувати дорогу чи не будувати дорогу, виділяти кошти на школу чи ні. Тому в європейських країнах наголос  робиться на місцеві референдуми, а у нас на загальнодержавний, де народ - статист", – резюмував Карасьов.

 

Відтак, виникає логічне запитання: а чи не є цей, на перший погляд, звичайний закон першою сходинкою для гарантованого другого терміну чинного Президента? А там і варіант Лукашенка чи Кастро міг би й згодитися на перспективу. Ну це так, якщо вже дуже захочеться. Тому хороший закон – вже півсправи. Один вміло написаний закон може виявитися дієвішим інструментом, ніж добра сотня вірних соратників, які постійно хочуть щось для себе.

 

Залишається одне – вміло провести кампанію і довести, що такий варіант – єдиноправильний, вірний і дуже необхідний у такій складній ситуації. Основне – вміло на власний кшталт «підкорегувати» всенародну ініціативу. А те, як народною ініціативою у нас навчилися вміло маніпулювати, вже можна зарахувати до класики жанру.

 

Ще одне – Конституція. Це вже серйозніше і важливіше. Змінити її просто так – не легко. А якщо це рішення легітимізував народ – то в руках карт-бланш. І байдуже, що відсоток участі може не дотягнути і до 30% і це не буде більшістю, але народ же ж сказав. В принципі, для нас така «відносна більшість» не є новиною.

 

А в конституції вже можна передбачити не таку політичну систему, а значно прийнятливішу для певної гілки влади і звести до «церемоніальної ролі» інші гілки. Ну, скажімо, Верховну Раду – до хорового виконання гімну України під час інавгурації Президента, а судову – до вручення головних атребутів влади. От і все – маємо «народну керовану демократію».

 

Ну а самого Президента обирати вже не всенародним голосуванням, а у найвищому представницькому органі. І для економії коштів, і для суспільно-політичної стабільності у країні. Щоб думали більше не про владу, про яку на народі і так думка не висока, а про себе, про свої життєві проблеми. А влада про народ не забуде, принаймні до можливого референдуму.

 

Про те, що такий сценарій цілком можливий, можна переконатися із висловлювань сильних країни цієї. Не встиг закон побачити світ, як його прибічники наввипередки почали міркувати над тим, з чого почати втілення такої вистражданої і усім «потрібної» волі народу.

 

Зокрема, міністр юстиції Олександр Лавринович відмітив, що конституцію цілком можливо змінювати сааме у спосіб референдуму. І народно і усім підходить.

 

Та сама ситуація із питаннями зовнішньої політики. В один прекрасний день українців запитають з ким вони хочуть дружити – з ЄС чи можливо таки спокуса дешевого газу зіграє на користь Митного Союзу. Під занавісою декількох «відволікаючих» питань суспільству можуть нав’язати іншу модель розвитку, й цілком ймовірно, іншу модель політичної системи. Над цим вже доволі давно працює колишній «сірий кардинал» часів кучмізму Віктор Медведчук.

 

Можливо доволі гостро, але така начебто народна ініціатва може стати засобом для розколу країни у тиж же питаннях мови. Пригадаймо літні баталії навколо скандального мовного законопроекту. Питання залишається відкритим й до сьогодні. І тут «право обирати» може отримати народ. Мовляв, нехай українець вирішує якою мовою йому краще спілкуватися. Наслідки можуть бути непрогнозованими…

 

Тобто у законі «Про всеукраїнських референдум» влада отримала вигідний, а головне, легітимний ключ від кімнати із доволі невимушеною назвою «Україна». І світова спільнота вже не зможе звинуватити Януковича і компанію у порушення прав і свобод, відступу від курсу демократичного розвитку… Усе прозоро, законно і головне – за народною ініціативою.

 

А тут уже виникає питання ціннісного характеру. Від того, як влада розставить розділові знаки у заголовку, залежатиме її ставлення до власного народу, до суспільства і її готовність бути чесною і прозорою.


02.12.2012 Марія Лутчин 729 6
Коментарі (6)

джек 2012.12.02, 21:28
Черговий маневр влади.Вони розуміють,що в 2015-му можуть помінятися з Тимошенко місцями.Тому й передбачають різні варіанти проштовхування Януковича на другий термін.
Міккі 2012.12.03, 08:16
Дааа, бояться вони точно. І не Тимошенко - бояться власного народу, він як очухається, як проспиться... Як прочитає Тараса Шевченка "Микиту Швачку"...
jenny_loo 2012.12.03, 09:21
Чому так всі тах прагнуть порівняти із Гітлерівським референдумом? Він нам портібен, як кров із носа! Щоб ми нарешті відповіли на питання: що ми за нація, чого хочемо, яка у нас мета і т.д. Референдум зблизив би нас, тільки якщо на нього не виносити дурних питань типу мови, митного союзу і інших безглуздостей.
Саня 2012.12.03, 14:05
Референдум референдумом, а прем'єром певно буде Клюєв. А главою Президентської адміністрації - Акімова. Тоді і референдумів не потрібно ніяких.
Гриць 2012.12.07, 10:09
А може б це винести на референдум питання доцільності влади взагалі? От за Махна була анархія, і жили тоді в Гуляйполі чудово, досі згадують...
Стелла 2012.12.08, 10:21
для того, щоб народ не ігнорували, він повинен сам організовуватися. Тут повинен проявитися український солідаризм, який мав здатність проявлятися у складні моменти нашої історії. Бо без ініціативи "знизу" ніколи нічого не вийде. Ми звикли нарікати на владу і чекати від неї "кращого життя", але ніяк не усвідомили, що ніяка влада не буде про народ дбати, тільки про себе. А взяти відповідальність на себе - це вже велика справа. Тільки нові лідери. вихідці з народу, незаплямовані і з чистою соввістю і репутацією щось можуть зробити. Тільки народна ініціатива, не владна, не телевізійна, ніяка інша!
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

450
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421