Опитування проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 1 до 7 червня 2021 року.
Загалом було проведено 2003 інтерв’ю. Опитування здійснювалося методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера. Фінансування опитувань здійснене в рамках проєкту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів, передає Фіртка.
Загалом українці не довіряють політичним партіям. Так, лише трохи менше 20% респондентів довіряють політичним партіям. Більшість, а це майже три чверті – не мають такої довіри. Що стосується Заходу України, то тут 73,9% жителів - не довіряють, а 18,4 - мають довіру.
На запитання: чому не довіряють політичним партіям, серед жителів Західної України популярними були такі причини:
- Невиконання передвиборчих обіцянок - 63.8;
- Корумпованість партії - 39,6%;
- Залежність від олігархів - 29%;
- Низький рівень політичної культури партійців - 14,1%.
Також, жителів західного регіону запитали, чи виконують політичні партії свої функції у суспільстві? На що вони відповіли наступним чином:
- Представництво інтересів різних соціальних груп - 34.7% кажуть, що так, виконують, а 58.3 - ні, не виконують.
- Формулювання цілей розвитку суспільства - 36.5% виконують, 56.6% - ні.
- Вироблення політики в різних сферах - 38.9% жителів, думають, що партії виконують це завдання, 48.7% - ні.
- Гармонізація інтересів різних соціальних груп - 31.8% - так, 57.3 - ні, не виконують.
- Забезпечення зв’язку між владою і суспільством - 25,3% громадян стверджують, що зв'язок є, а 68,4% - що немає.
- Формування політичної еліти - 37.4% громадян сказали, що так, а 49,4 - ні.
- Формування та ефективна реалізація влади - 31.2% думають, що так, 60,5 - ні.
- Формування політичної культури - 33.9% громадян вважають, що так, а 59.1%, що ні.
- Участь у державному управлінні, підготовці законів - 52.9% жителів думають, що з цього питання партії виконують свою функцію, 41.9% - вважають, що ні.
Чого саме насамперед не вистачає чинним в Україні політичним партіям, жителі Заходу вважають, що політ.сили не мають уміння та бажання захищати інтереси простих людей - 39.8%. Також, громадяни думають, що у партій і депутатів немає незалежності від олігархів - 32.4% підтримали цей варіант.
На сьогодні, 77.2% жителів Західної України - не хочуть вступати в будь-яку політичну силу.
Також, вони думають, що на цей момент в Україні немає партії, яка представляє їхні інтереси. 57.7% - підтримали цю думку, а 34,5% - спростували.
87.2% респондентів не готові фінансувати політичні партії, але якщо все-таки буде можливість і бажання, то 20.9% громадян можуть пожертвувати від однієї до двох тисяч гривень.
Що стосується політичної реклами на телебаченні, то 45.8% респондентів із Західної України хочуть, щоб її повністю заборонили, а 24,4% - вважають, що така реклама потрібна лише під час виборів і не більше.
Сьогодні право на державне фінансування мають партії, які отримали 5% та більше голосів на виборах. Як, на Вашу думку, варто врегулювати витрати державних коштів такими партіями? Жителі західного регіону вибрали наступні пункти:
- Витрати на просвітницьку та громадську діяльність - 79,9%;
- Витрати на навчання та підвищення кваліфікації членів партії - 56,3%;
- Витрати на організаційні питання (оренда майна, утримання майна, техперсонал) - 36.7%.
Також, 33,1% жителів стверджують, що інформація про джерела фінансування й витрати політичних партій є доволі важливим елементом і підтримують їх. Однак, 81.8% вважають, що вони отримують занадто мало інформації.
Всі політичні партії зобов’язані подавати щоквартальні фінансові звіти до Національного агентства з питань запобігання корупції, але про це знають тільки 19,6% респондентів, а 41,1% - нічого про таке не чули. Серед тих, хто знає про ці звіти - 15,3% бачили їх, 84.7% - ні.
На запитання: якими міркуваннями Ви зазвичай керуєтеся, коли голосуєте за певну партію на виборах? Жителі Західної України обрали наступні варіанти:
- Здатність партії захищати інтереси простих людей - 41.6%;
- Доброчесність партії (прозорість доходів та статків, відсутність у партії корумпованих політиків) - 30.2%;
- Відкритість партії до спілкування і постійної комунікації з простими людьми - 22.5%.
Читайте також: