Як вберегтися від коронавірусу: прості поради від франківського лікаря

«Коронавірус», COVID-19 – чи не найчастіші слова, які звучить з уст вчених, лікарів, засобів інформації, простих людей в останні місяці.

Інформаційний потік перевантажений відомостями про чисельність захворілих та померлих, гіпотезами про патогенетичні засади хвороби, даними про ефективність медичних препаратів, можливими ускладненнями та наслідками перенесеного захворювання, навіть у легкій формі.

Поява нового збудника, викликала неоднозначне трактування позицій щодо цих питань навіть у науковому середовищі. Що ж робити звичайним людям? Як вберегтися або зменшити шкоду від зустрічі з інфекційним агентом?

Не претендуючи на істину у останній інстанції, вважаємо за доцільне акцентувати увагу на наступних моментах:

  1. Вірус SARS-CoV-2, з родини коронавірусів, не єдиний, що може викликати захворювання як у тварин, так і у людей. Але він «найуспішніше» реалізував можливість розповсюдження у людській популяції. Його найвідоміші попередники (SARS та MERS) не змогли потужно зламати біологічний бар'єр між тваринами та людьми, хоча характеризувались вищими показниками летальності (смертності серед захворілих). Але для інфекційного агента (вірусу), смерть джерела інфекції (у даному випадку людини), не забезпечує збереження біологічного виду, що є кінцевою метою його існування.
  2. Серед людей інфекція, викликана іншими варіантами коронавірусів, зустрічалась раніше, і можна припустити, що антитіла до цих вірусів повинні були «спрацювати» і в цей раз. Однак, генетична структура нового вірусу SARS-CoV-2 містить нові фрагменти інших патогенів. Не зупиняючись на гіпотезах природної чи штучної природи цих змін геному вірусу, зазначимо лише, що імунна система людини виявилась не готова до специфічної відповіді, так як не містила специфічних антитіл до збудника. А за законами біології, інфекційна хвороба розповсюджується серед людей до моменту, поки приблизно 80% з них не будуть мати антитіл до неї. Тобто, поки не сформується (внаслідок хвороби чи щеплення) імунологічний прошарок захищених людей, ми будемо спостерігати розповсюдження хвороби.
  3. На щастя, людський організм володіє іншою, неспецифічною, системою захисту. Неспецифічною – бо вона не залежить від типу збудника, першою стає на шляху патогена, вступає з ним у боротьбу, даючи сигнал організму про вторгнення, «передає» інформацію спеціальним клітинам, які згодом, лише через деякий час, виробляють антитіла до збудника. Це дуже спрощена схема взаємодії дуже багатьох компонентів (клітин, біологічних рідин, систем та органів). Але, їх «робота» супроводжується, як правило, однотипними клінічними симптомами у вигляді підвищення температури, болю голови та м'язів.
  4. Ефективність роботи імунної системи організму, і неспецифічної системи зокрема, залежить від багатьох факторів. Насамперед, від стану вхідних воріт для патогена (у випадку COVID-19 - верхні дихальні шляхи). Ось тут і виявиться дуже важливим чи палиш ти сигарети, чи вдихаєш токсичні фактори або пил, чи хворієш часто ангінами, стоматитами, гайморитами, бронхітами, тощо. Опосередковано впливають на її стан цукровий діабет, серцево-судинні та онкологічні хвороби та вік людини. Тому, люди з такими несприятливими факторами є найуразливішою категорією пацієнтів. Якщо першій лінії захисту на рівні слизових носа та ротоглотки не вдається справитись із збудником, то вірус проникає нижче, у альвеоли, бо має тропність до специфічних рецепторів, внаслідок взаємодії з якими і розвивається тяжка пневмонія. Ця стадія хвороби найчастіше супроводжується кашлем та задишкою. Окремо необхідно згадати дітей, у яких, незважаючи на недосконалість імунологічних реакцій, низька захворюваність, як вважається, пов'язана із відсутністю або недорозвиненістю специфічних рецепторів на альвеолах.

Отже, підсумовуючи вищенаведені теоретичні моменти, необхідно зрозуміти, що COVID-19 (англійська абревіатура коронавірусної інфекційної хвороби) буде стосуватися кожного з нас, і від нас залежить якою буде зустріч.

Але здоров'я – це не таблетка, укол чи крапельниця. Тим більше, що ефективних ліків від цієї хвороби ще не винайдено. Здоров'я - це важка праця над собою, перш за все, у профілактичному напрямі.

Звичайно, з часом вірус поступово буде втрачати свою агресивність, тому карантин дасть нам можливість перенести цю хворобу легше. Перебування вдома, обмеження контактів, соціальна дистанція, раціональний самозахист у громадських місцях - все це повинно спрацювати на зниження можливості захворіти. Але на етапі послаблення карантинних заходів, коли здається все минуло, дуже часто відбувається підвищення рівня інфікування.

Що ми можемо зробити для себе за цих обставин? Насамперед, прості заходи:

  • для утримання у чистоті шкіри (захисні рукавички, миття рук, душ після повернення додому);
  • захист слизових (наприклад, назоферон-спрей у ніс при виході з дому та промивання носа та ротоглотки сольовими розчинами після повернення додому);
  • помірні фізичні навантаження на свіжому повітрі (навіть ходьба на противагу громадському транспорту), дихальні вправи;
  • раціональне, збалансоване харчування.

Застерігаємо від уживання «імунотропних» препаратів чи інших медикаментів із сумнівною дією, які не лише не захищають від хвороби, але можуть спровокувати тяжкий перебіг захворювання.

А що робити, коли відчуваєш симптоми хвороби? По-перше, бути об'єктивним до себе. Дуже часто на фоні загальних панічних настроїв нам по декілька разів на день здається, що ми захворіли.

Якщо спостерігаєте невелику гарячку (37,4-37,6°С) – переміряйте температуру через короткий час, за умов попереднього спокою (фізичного та емоційного) та не після їди. Зазвичай ці фактори можуть вплинути на висоту температури навіть у здорової людини.

Якщо температура піднялась до 38°С та більше – прийміть жарознижуючий препарат (парацетамол 0,5 або ібупрофен 0,4), зачекайте до години, та переміряйте її, щоб пересвідчитись як температура реагує на препарат.

У разі утримання або наростання гарячки необхідно передзвонити сімейному лікарю. До сімейного лікаря за порадою необхідно дзвонити, також, коли відмітили сухий кашель, що супроводжується утрудненим диханням, або кровохарканням.

Сімейний лікар, у розмові з Вами з'ясує всі обставини хвороби та, з урахуванням попередніх хворіб та наявних обтяжливих факторів, визначиться з місцем та способом Вашого лікування. Нагадуємо, що у 80 % людей хвороба перебігає не тяжко, і таким людям краще лікуватись у домашніх умовах.

Додатково декілька слів про специфічну діагностику COVID-19. Так, як клінічні симптоми хвороби не є унікальними, лише лабораторні тести можуть нам її підтвердити.

Однак, за умов великої завантаженості лабораторій, тест, що визначає присутність вірусу (ПЛР діагностика) є, на даному етапі, фактично недоступний для амбулаторних хворих. На етапі амбулаторного лікування, коли не призначаються препарати специфічної дії на вірус, результати ПЛР діагностики впливають лише на статистику захворюваності.

І судячи з показників захворюваності та летальності по нашій області, хворих на COVID-19 з легким перебігом, не враховано у загальній картині. Однак, на етапі одужання та безпеки перехворілих для оточуючих, результати ПЛР діагностики дуже важливі. Та поки це питання повністю не відрегульовано.

Звичайно, що об'єктивнішу інформацію про COVID-19 із висновками на основі повної доказової бази ми будемо мати лише через певний час. І. можливо, деякі сьогоднішні постулати будуть виглядати нам наївними або навіть неправильними. Та за будь-яких обставин зберігаємо здоровий глузд, психологічну рівновагу, дбаймо за своє здоров'я фізичне та ментальне.

Всім бажаємо здоров'я, доброти, світлої радості та натхнення щодня.

Доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, лікар-інфекціоніст клініки «Медекс плюс»  О.Є.Кондрин


30.04.2020 4182
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466