Як скандинавський спосіб життя "friluftsliv" допомагає взимку та у час пандемії

Двоє чоловіків катаються на кризі, яка вкрила озеро в Тронхеймі, Норвегія.

Було мінус 13 градусів Цельсія (8,6 градуса за Фаренгейтом), коли Лорелу Дежардінс взяла перерву у своєму робочому дні, щоб прогулятися замерзлим озером біля свого будинку в Осло, Норвегія.
Її супроводжували чоловік, який нещодавно був у чотиримісячній відпустці по батьківству, та їх син, що народився.
Роботодавець заохотив її до цієї прогулянки - їй оплачують, щоб одну годину на тиждень вона займалася спортом або проводила час на свіжому повітрі.
Це один із декількох випадків, коли вона виходить на вулицю протягом робочого дня.
Також вона виставляє свою однорічну дівчинку поспати, закутавши у ковдри на вулицю, як це роблять з іншими немовлятами у денному догляді, або прогулюється лісом, коли збирається на зустріч чи телефонує колезі - до цього спонукає її робота.
Це завдяки friluftsliv (вимовляється FREE'-loofts-liv), норвезький стиль, який означає жити "життям на свіжому повітрі", або простіше кажучи, проводити час на свіжому повітрі та бути активним.
"Це життя на свіжому повітрі, що англійською мовою, можна сказати, життя на відкритому повітрі", - сказала вона. "Але насправді це більше, ніж просто прогулянка. Йдеться не лише про те, щоб бути на свіжому повітрі, це про те, щоб скористатися кожною миттю, яка є у вас на природі".
Налаштування на баланс життя та пріоритети фрілуфтслів - це концепція Дежардін, у якої французьке походження. У 2010 році вона переїхала з Франції до Норвегії.
Однак, за її словами, з того часу вона переживає набагато менший стрес. Вона навіть провела TED-бесіду на цю тему трохи більше ніж три роки тому.
"Коли я переїхала до Норвегії, я була справжнім трудоголіком. І ось, приїхавши сюди, мій начальник постукав мене по плечі о 17 годині, і сказав: "Що ти все ще робиш на роботі?", - розповіла вона. "Це свого роду такий стиль "робота - це чудово, але у нас є й інше життя, що передбачає перебування поза її межами".
На відміну від американської "культури суєти", Дежардін заявила, що надмірна робота та жертва своїм особистим життям не вважаються хорошим явищем у Норвегії. Вважається важливим визначати пріоритет у своїй роботі.
Хоча американці можуть не мати можливості попросити свого роботодавця про оплачувану прогулянку в лісі, Дежардін сказала, що багато чого можна отримати від прийняття цих практик - і люди можуть робити це в будь-якій природній зоні, де вони живуть і працюють.
Люди в Норвегії не мають якоїсь магічної здатності не замерзати, зазначила жінка, норвежці відчувають холод, як і всі інші. Але можливість провести час на свіжому повітрі та зіткнутися з проблемою не стримує їх.
За її словами, в Норвегії існує приказка: "Не буває поганої погоди, є лише поганий одяг".

Цінуючи зимові місяці
З урахуванням пандемії, яка все ще перебуває в самому розпалі в Сполучених Штатах і найхолодніших місяців, д-р Пол Десан, директор Дослідницької клініки зимової депресії в Єльській медичній школі, сказав, що багатьох може чекати "дуже жорстока, темна зима." І цілком можливо, що прийняття стилю friluftsliv може допомогти.
У декого ця зима може спровокувати сезонний афективний розлад - варіант клінічної депресії, який характеризується симптомами депресії восени та взимку.
"Ми звикли думати, що люди не є сезонними тваринами", - сказав Десан.
За його словами, вівці, які є сезонними тваринами, поводяться по-різному в різні періоди року, і їх репродуктивний цикл і те, як росте їх шерсть, залежать від світлового та темного циклів.
"Але виявляється, що люди насправді сезонні - і ми також реагуємо на цикл світло-темрява", - сказав вчений.
За словами Десан, багато людей почуваються гірше взимку хоча б за одним показником, будь то якість сну, апетит, енергія чи бажання бути соціально активним.
"Але важливим тут спостереженням з охорони здоров'я є те, що у вас відносно загальний стан, який вражає багатьох людей ... і ми насправді маємо дуже потужну, дешеву та ефективну терапію", - сказав він. "І це яскраве світло".
Десан сказав, що яскраве світло може надходити від електричного пристрою або просто природного освітлення від сонця.
"Для деяких з цих людей достатньо просто змусити їх вийти на вулицю і працювати в саду, коли зійде сонце, і використовувати все природне світло, яке там", - сказав вчений.
Північні країни постійно очолюють щорічні звіти ООН про щастя, попри холодну сувору зиму, хоча ці рейтинги щастя базуються на шести факторах - дохід, свобода, довіра, тривалість здорового життя, соціальна підтримка та щедрість - проведення часу на свіжому повітрі немає у списку.
"Коли норвежці кажуть вам, що ви повинні бути на вулиці якомога більше, частина того, що вони кажуть, полягає в тому, що ви повинні піддаватися яскравому світлу, що, добре для вашого настрою та енергії в будь-який час доби ", - сказав Десан.
Оскільки близько третини країни знаходиться на північ від Полярного кола, в їхньому дні є надзвичайно мала кількість світла, що робить зими дуже темними та холодними.
"Оскільки тут так мало денного світла, потрібно скористатися кожним сонячним промінцем", - сказала Дежардін. "Я люблю просто стояти на місці та дивитись на сонце - щоб просто накопичити вітамін D."
Дежардін пояснила, що такий спосіб стояння на місці та звернення до сонця настільки поширений в Норвегії, що навіть має назву: Solgggen, що в англійській мові означає "сонячна стіна".
Молода дівчина готується стрибнути в холодну воду в гавані Осло.

Зима під час пандемії
У зв'язку з пандемією, яка розтягнулася на зимові місяці, Десан попередив, що ті, хто страждають від впливу пори року можуть постраждати ще більше, особливо цієї зими.
Це тому, що кілька традиційних доз світла, які люди можуть отримувати щодня, змінилися - вони зменшилися.
Наприклад, оскільки люди більше не їздять на роботу, як до періоду карантинних обмежень, вони пропускають "сеанс" сонячного світла вранці - коли ефект є найпотужнішими.
Крім того, за словами вченого, офісні приміщення, як правило, приблизно вдвічі світліші за будинки.
"Тепер додайте до цього той факт, що ми всі, звичайно, стурбовані коронавірусами, у стресі. І життя багатьох людей порушено", - сказав він. "Отже, ви розумієте, що на кожному рівні: це важка зима".
Ця тема також наразі активно обговорюється щодо підвищення рівня тривожності та депресії в цілому в клініках психічного здоров'я, сказав Десан.
"З одного боку, люди потрапляють у руйнівну страшну ситуацію. А з іншого боку, вони перебувають у закритих приміщеннях, у темних приміщеннях", - сказав він. "У них немає звичних джерел підтримки".
Як новачок у традиції friluftsliv, Дежардін сказала, що це зробило її щасливішою людиною. Холод дарував їй відчуття наповненості та досягнення, а час, впродовж якого жінка прогулюється на природі, - це не те, що їй потрібно робити добре або робити краще за інших.
"Для США я можу дати пораду, як колега чи шеф, спробуйте сказати: "Добре, це пандемія, це важкий час. Чи варто нам проводити зустріч під час прогулянки на вулиці?". Запитайте свою команду: "Чи це допоможе нам почуватись краще? І чи ми більш продуктивні, роблячи це?", - сказала вона. "І я насправді вірю, що це так".
за матеріалами CNN
 


05.02.2021 953
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1960
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3675
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455