Як розпізнати фейки та боротися з ними

Протистояти пропаганді російських державних ЗМІ та «незалежних» користувачів інтернету Україні доводиться уже багато років. Війна вивела інформаційні атаки на новий рівень. Брехливі повідомлення лавиною поширюються в інтернеті з метою викликати серед українців панічні настрої, зневіру у Збройні Сили та власну правду. Розпізнати фейки не завжди просто, але потрібно вчитися це робити, як цьому навчилася команда ASKfm. І заради власного психічного здоров'я, і заради безпеки оточуючих людей.  

Хто створює фейки

Для початку потрібно зрозуміти, з ким саме доведеться боротися. В інформаційній війні, як і у звичайній, є різні види військ. Можна виділити 3 основні типи майданчиків, з яких працюють «фейкомети».

Респектабельні ЗМІ

З інформацією від пропагандистських російських видань усе зрозуміло, але не менш небезпечними є українські ЗМІ, що спонсоруються із «запоребрика». Там працюють професіонали, які вміють подавати матеріали досить вправно. Такі джерела зазвичай позиціюють себе борцями за правду, постійно друкуючи негатив про українські реалії: корупцію, злочинність, нестачу коштів на соціальні проєкти тощо. Ці теми завжди провокують бурхливу реакцію навіть у мирні часи. 

Проросійські ЗМІ часто з ностальгією згадують Радянський Союз. Як приклад можна привести телеканал «Інтер», який після подій 2014–2015 рр. раптово став щотижня показувати старі радянські комедії та концерти за участю «рідних» Баскова, Кіркорова, Ваєнги та інших пропутінських артистів. У 2021 році там почали регулярно з'являтися фільми, присвячені Великій Вітчизняній війні або непереможним російським десантникам/розвідникам, що блискуче вирішують якісь таємничі завдання. Збіг? Також можна згадати, що саме «Інтер» узяв на себе тягар трансляції футбольного ЧС-2018 у Росії, тоді як інші українські канали від цього принципово відмовилися.

Звісно, що фейки в новинах впливають набагато серйозніше, ніж постійні натяки на «чудове» радянське минуле. Проросійські ЗМІ в Україні небезпечні саме тим, що створюють видимість об'єктивності. В очевидних ситуаціях вони повідомляють, що все не так просто і потрібно вислухати аргументацію іншої сторони, в спірних питаннях — однозначно неправою виставляється українська сторона. В нейтральних темах на кшталт спорту такі видання зазвичай намагаються показати себе гарячими патріотами.

Інтернет-ресурси, що маскуються під справжні ЗМІ

Назви таких майданчиків зазвичай дуже схожі на ті, що використовують відомі сайти. Завдяки цьому їм нерідко вдається залучити досить широку аудиторію. Головна «зброя» цих джерел — яскраві заголовки, за якими майже завжди криються відверті нісенітниці або нічого не значущі відомості. Багато таких ресурсів просто заробляють на трафіку, але вистачає і таких, що працюють на ворога. Агресивна подача інформації заподіює певну шкоду емоційному здоров'ю навіть тоді, коли чітко усвідомлюєш, що це фейки російської пропаганди.

Групи у соцмережах, акаунти тролів та ботів

Це найбільш численна група розповсюджувачів фейків. Саме цим вона і небезпечна. Коли одні й ті самі тези йдуть водночас з багатьох джерел, частина цих повідомлень обов'язково досягне цільової аудиторії — людей емоційних, не схильних до аналізу та перевірки.

Окрім пропагандистів, у розповсюдженні інформації активну участь беруть й так звані «корисні ідіоти». Нерідко група, що публікує фейкові новини, позиціює себе патріотом України. Завдяки цьому канал залучає досить багато підписників, які щиро вірять, що їх перепости є корисними.   

Класифікація фейків

Перед тим як протистояти пропаганді, треба навчитись її розпізнавати. Головні цілі, яких намагаються досягти створювачі фейків з Росії:

  • змусити повірити, що все безнадійно і війну програно;
  • розколоти українське суспільство різноманітними «зрадами» (у цьому росіянам активно допомагають місцеві політики та бізнесмени, що намагаються розв'язувати свої питання навіть у такі буремні часи);
  • довести «нікчемність» України як держави — керується Заходом, реформи провалюються тощо;
  • створити враження, що країну «захопили» нацисти, які усіляко обмежують права російськомовних чи навіть знущаються з них;
  • зайвий раз підкреслити успіхи російської держави та особисто товариша Путіна;
  • показати, що на Заході «втомилися» від українців і проти економічних санкцій для Росії.

Боти, що працюють на західну аудиторію, намагаються максимально очорнити Україну та виправдати ганебні дії російських військових «життєвою необхідністю».

Останнім часом також почали з'являтися матеріали на тему «не всі росіяни погані». Історія з редакторкою Першого каналу, яка під час прямого ефіру сміливо вийшла з осудливим плакатом, сколихнула інтернет на декілька днів. Багато хто з українців захоплювався хороброю жінкою, навіть не звернувши уваги на максимально поблажливе ставлення до цієї витівки зі сторони високого керівництва та каральних органів РФ. І це у часи, коли людей саджають за елементарні репости. Очевидно, що з цією «звитягою» щось не так. З детальним розбором цього фейку можна ознайомитись в інтернеті.

Як розпізнати фейки та завадити їх розповсюдженню

Тепер безпосередньо про те, як розпізнати фейкові новини. Пропагандисти активно користуються наступними маніпулятивними інструментами:

  • Кричущі заголовки. «Читати всім! Зеленський зізнався, що програв», «Приголомшлива правда! Український літак бомбив мирних жителів» — приклади подібних маніпуляцій. Перейшовши за посиланням, читач дізнається, що Зеленський говорив про поразку у грі КВК, а літак-бомбардувальник український тільки за походженням.
  • Перекручування фактів. Виразами на кшталт «давно відомо» або «ні для кого не таємниця» часто підкріплюють бездоказові твердження. Трапляється і так, що факт просто вигадують або кажуть «чорне» на «біле», як у випадку з бомбардуванням маріупольського театру чи прильотом ракети на вокзал у Краматорську.
  • Прогнози «експертів», конспірологія. В інтернеті повно висловлювань аналітиків, віщунів, воєнних оглядачів та інших фахівців, зазвичай маловідомих, що впевнено пророкують швидку перемогу для однієї зі сторін.
  • Емоційність посилання. Мета повідомлення — викликати гнів, страх чи інше сильне почуття, тому часто використовуються сильні вислови, капслок та інші маніпулятивні методи.

Простої відповіді на питання, як розпізнати фейки, не існує. Головне правило — перевіряти отриману інформацію на майданчиках, які вважаєш надійними. Чим більше авторитетних джерел підтверджує новину, тим нижче ймовірність обману. Варто звертати увагу і на дату публікації. Багато людей роблять перепост, навіть не зважаючи на те, що подія відбулась декілька років тому. Джерелами, що заслуговують на довіру, сьогодні є офіційні канали державних органів та авторитетних міжнародних ЗМІ (крім російських, звичайно). Для аналізу публікацій можна скористатися і спеціальними сервісами. Перевірити факти допомагають StopFake.org, VoxCheck та інші майданчики.

Як протистояти фейкам? Передусім не розповсюджувати їх. Навіть коли це приємна новина, автор якої сповіщає про визволення міста чи великі втрати у ворога. Якщо немає повної впевненості в правдивості інформації, краще не ризикувати. Ні в якому разі не можна «виправляти» фейки, що сповіщають про переміщення українських військ чи вибухи якихось об'єктів. Коментар про реальний стан справ може допомогти супротивнику.

Якщо вдалося розпізнати фейки, можна внести свій внесок у боротьбу з ними. Для цього потрібно звертатися зі скаргами на порушення правил до адміністрації соціальних мереж. Коли мова йде про популярний майданчик з великою аудиторією, блокування ресурсу хоча б на декілька днів принесе чималу користь в інформаційній війні.


26.04.2022 600
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3641
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6800 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3368
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415