Як рятуватися від спеки: поради дерматокосметолога

Сонце – це благо, але не завжди. Влітку більшість наших краян намагаються не проґавити можливість отримати омріяну засмагу. Та слід пам’ятати, що за останні роки сонце стало значно активнішим та небезпечнішим. Тому до прийому сонячних ванн  слід ставитися в міру, зі знанням справи та розумінням процесів.

З дитинства нам відомо, що на сонці виробляється вітамін Д, що приймає участь в безлічі життєвоважливих процесів. Так саме цей вітамін великою мірою відповідає за настрій, самопочуття, здоровий сон, імунітет. Та маємо розуміти, що неправильне відношення до сонця може спричинити нашому організму, особливо шкірі велику шкоду.


Що потрібно знати про поведінку на сонці в спекотні дні

Насамперед, слід уникати дій, які можуть спричинити тепловий удар. Щоб уникнути термоефекту і волога вільно могла випаровуватись з поверхні тіла, тим самим понижаючи його температуру в одязі, слід віддавати перевагу легким не облягаючим речам з натуральних тканин.

Зверніть увагу і на кольорову гаму свого гардеробу. Закони фізики працюють і тут - світлі речі будуть відбивати більше світлових хвиль, а чорні навпаки їх поглинатимуть. Однак більша частина тепла, яке поглинула тканина, розсіюється, не встигнувши дістатися до шкіри.

Пам’ятайте за водний баланс. Його слід поповнювати, щоб не зупинявся процес терморегуляції. Пити потрібно тим більше, чим спекотніше (орієнтовно 2-3 літри). При пересуванні містом намагайтесь ходити по тіньовій стороні. В особливо спекотні дні не виходьте з дому без парасольки чи накриття на голову.

Потрібно пам'ятати, що зловживання активним сонцем - це завжди запалення в шкірі, яке не минає безслідно.

Дерматологи б'ють на сполох і намагаються привернути увагу до росту онкозахворюваності шкіри, яка пов'язана з надмірною інсоляцією. Збільшилась статистика захворювань меланомою шкіри, плоскоклітинним раком, базаліомою.

Існує кореляція між кількістю сонячних опіків шкіри та відсотком виникнення меланоми – злоякісної пухлини, яка розвивається з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов'язаних з меланомою.

Зі зловживанням сонячними променями пов'язаний і ряд естетичних дефектів шкіри.

В першу чергу, це фотостаріння. А воно своєю чергою на кожній шкірі має свої ознаки, наприклад, розладами пігментів - хвороби, яка характеризується локальною гіперпігментацією, що проявляється у вигляді веснянок або темних плям. Тривале перебування на сонці може спричинити виникнення такого рідкісного захворювання як еластаз (атрофія шкіри), що характеризується поломкою структур колагенових та еластинових волокон. Також надмірна інсоляція загострює юнацькі та рожеві вугрі.


Що ж слід знати, щоб убезпечити себе від проблем

Слід визначитись і зрозуміти до якого фототипу належите ви та ваші близькі, особливо діти.  В нашому регіоні переважає 1-3 тип по Фіцпатрику. Фототип дасть розуміння взаємодії з сонцем. Чим нижчий фототип, тим менше можна одноразово перебувати на сонці.

Також залежно від вашого фототипу слід обирати SPF фактор (сонцезахисні креми), що повинен наноситись на шкіру для захисту.

1 тип: дуже світла чутлива шкіра, блакитні або зелені очі, світле або руде волосся, ластовиння (веснянки). Категорично заборонено такій шкірі перебувати під прямим сонячним промінням. Миттєві опіки гарантовані! Для захисту бажано застосовувати сонцезахисні засоби з приміткою «для чутливої шкіри»: в перші дні приймання сонячних ванн SPF 40+, потім SPF 30.

2 тип: світла шкіра, блакитні або карі очі, світле або руде волосся, ластовиння (веснянки). Шкіру такого типу необхідно поступово «привчати» до сонця, починаючи з мінімальних доз в кілька хвилин і до максимально можливих для неї. Водостійкі засоби захисту – ось ваш правильний вибір! В перші дні перебування на сонці – SPF 30, наступні – SPF 15.

3 тип: досить світлий відтінок шкіри, темні очі, каштанове або русяве волосся. Це найбільш розповсюджений тип в помірному поясі. Представники такого типу шкіри засмагають досить швидко, інколи навіть без початкової стадії почервоніння шкіри. Вона не боїться сонця в середній широті, але південне сонце для неї є згубним. Фактор захисту 15 є бажаним для неї в перші дні прийняття сонячних ванн, наступні дні SPF 8-10.

4 тип: смаглява шкіра, темне або чорне волосся, темно-карі очі. Представники такого фототипу засмагають без особливих проблем: досить швидко, ніколи не опікаються на сонці. І хоча опіки та почервоніння не загрожують власнику такої шкіри, але доглядати та захищати її теж потрібно, хоча б від фотостаріння. Для цього підійдуть креми, спреї та емульсії з позначкою «для смаглявої шкіри» зі ступенем захисту 6-8.


Загальні правила взаємодії з сонцем

До активної інсоляції слід готуватись заздалегідь. Привчайте шкіру до сонячних променів – починайте з кількох хвилин перебування на відкритому сонці.

Засмагати найбезпечніше у ранкові до 11.00-12.00 та вечірні 16.00-18.00 години.

Слід користуватись сонцезахисними засобами не лише під час перебування на курортах. Обирайте крем згідно зі своїм фототипом.

Пам’ятайте, що сонцезахисні засоби наносяться повторно після купання (якщо ваш крем не водостійкий).

Зверніть увагу на цифру біля SPF на упакуванні, вона вказує на час, за який приблизно слід нанести засіб повторно. До прикладу: SPF50 - повторити нанесення через 5 годин;  SPF30 через 3 години; SPF15 відповідно за півтори години.

Відомо, що перебування під парасолею та у воді не захищає на 100% від ультрафіолету. Тому обмежуйте доступ сонячних променів до відкритих ділянок свого тіла та будьте обережними.


16.07.2021 Алла Латинська 13331
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

893
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1870
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2740
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3367
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3616
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6758 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3800

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5614

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6710 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7569
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2398
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4663
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5058
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

424
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

889
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1759
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3342
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

867
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1722
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3632
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3812 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5387