Як правильно обрати сонцезахисний засіб: Поради франківських медиків

На вулиці вже кілька тижнів панує тепла, сонячна погода, яка так і манить позасмагати на річці. Проте саме в перші дні прийняття сонячних ванн найбільший ризик отримати опіки.

Щоб уникнути таких неприємностей багато з нас використовують сонцезахисні засоби. Втім не всі знають, як правильно обирати такий засіб, щоб він підійшов до типу шкіри, де його купувати і які протипоказання можуть бути. Відповіді на ці питання дав у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо завідувач кафедри дерматології та венерології ІФНМУ Олександр Александрук.

Перш за все медик наголошує, що є два види взаємодії шкіри з сонцем: корисна і шкідлива взаємодія. Наприклад, дітям потрібне опромінення сонцем для вироблення вітаміну Д який їм критично необхідний для росту і розвитку кісток. Також є велика кількість людей з алергічними хворобами шкіри і якраз у літній період при невеликий кількості сонячного проміння в них спостерігається полегшення перебігу цих захворювань.

Але окрім позитивного впливу є негативний вплив. Наприклад багато людей знають про так зване фотостаріння шкіри. Якщо протягом життя шкіра людини тривалий час, багато разів піддається впливу сонячних і ультрафіолетових променів, то це призводить до передчасного старіння шкіри. І відповідно людина виглядає на 5-10 років старше. Друга особливість надмірне і часте опромінення, з віком підвищує ризик розвитку передпухлинних станів і пухлин шкіри, які загрожують здоров’ю і життю людини.

Тож, щоб сонячні ванни приносили вам тільки користь, Александрук радить дотримуватися певних правил при виборі захисних засобів.

«Кожна людина має отримати не вищу ніж корисна для її типу шкіри експозицію сонячних променів. Це залежить від початкового стану шкіри. Ми народжуємося з різною шкірою по відношенню її реакції з сонячним світлом. Наприклад на Прикарпатті в основному зустрічається чотири фототипи шкіри. І знаючи свій фототип можна правильно обрати сонцезахисні засоби», - пояснює лікар.

Зокрема, Олександр Александрук назвав такі основні особливості цих фототипів:

Перший фото тип, або «кельтський» найбільш чутливий до сонця. Люди в яких дуже біла шкіра, є багато веснянок на обличчі і плечах, в них найчастіше рудий чи дуже світлий колір волосся. Ці люди мають надзвичайно низьку резистентність до сонячного опромінення. Таким пацієнтам медик не рекомендує зациклюватися на прийнятті сонячних ванн, адже у них немає схильності отримати засмагу. Навпаки засмагання у цих людей призводить до надмірного подразнення, опіків шкіри і потенційного ризику розвитку пухлин шкіри.

«Людям з таким типом шкіри я б порадив користуватися сильними фотозахисними кремами та лосьйонами. Класифікація по SPF 40 і вище. Тому говорити про засмагу для цих людей проблематично. Якщо вони їдуть на море, то їм краще знаходитись у тіні і використовувати сонцезахисні креми», - радить дерматолог.

Другий тип шкіри – нордичний. У таких людей світла шкіра, волосся або біляве, або світле. Вони трішки краще взаємодіють з сонцем, але також схильні, особливо у перші дні, до сонячних опіків.

«Якщо вони хочуть їхати на відпочинок, то сонцезахисні засоби мають бути між 20 і 40 SPF. Правила засмаги для таких людей: приймати сонячні ванни максимум до 11 години і після 16.30. Засмагати в проміжок між цими періодами категорично не рекомендуємо.  Адже дуже високий ризик отримати сонячні опіки і медичні проблеми», - пояснює Александрук.

Що ж стосується третього фототипу, то це люди з коричневим і темно коричневим волоссям. Колір шкіри у них теж світліший, але їм засмагати легше. Під кінець сезону у них виникає світло-шоколадна засмага. Їм також потрібні сонцезахисні засоби особливо в перші дні перебування на сонці в межах 20 SPF. Правила засмаги такі ж як і для другого типу.

Найлегше, за словами медика, людям із четвертим середземноморським типом. Це люди в яких шкіра має легенький коричневуватий відтінок, у них темне волосся, карі очі. Вони дуже рідко отримують сонячні опіки, легко засмагають, під кінець сезону вони мають гарну засмагу.

«У них старіння шкіри відбувається повільніше. Їм у перші дні можна використовувати легенькі сонцезахисні креми в межах 10-20 SPF, а в подальшому за потреби», - каже Александрук.

Коли ви визначились з типом вашої шкіри, можна йти купувати необхідний крем, спрей чи лосьйон. Втім, Олександ Александрук пояснює, що є кілька речей, на які варто звернути увагу при виборі сонцезахисного засобу.

«Виробників цих засобів є багато. Тож перша порада – купувати ці засоби у спеціалізованих магазинах чи аптеках. Я б радив краще в аптеках, адже тут змушені дотримуватися певних правил зберігання препаратів, тож ви можете бути переконані, що той засіб, який ви купуєте правильно зберігався і викликати алергію не буде. Окрім того в аптеках продаються дорожчі засоби від відомих виробників, які дбають про репутацію. Також тут можна підібрати засоби для різних типів шкіри: сухої, жирної, подразненої. Другий варіант купувати в спеціалізованих магазинах побутової хімії. Там засоби дешевші, проте вони підходять тільки для нормальної шкіри",  - радить лікар. 

На завершення Александрук зауважує, щро не варто купувати сонцезахисні засоби в невеличких павільйончиках і магазинчиках, які можуть сильно нагріватися чи охолоджуватися. Адже тоді хімічна структура засобу змінюється і результати застосування можуть бути неочікувані.


18.05.2018 1802
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3641
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6800 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3368
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415