Вибір подарунка для дитини може стати серйозним викликом для дорослого, адже сюрприз має бути не лише цікавим, а й безпечним.
Експертка з безпеки дітей Олена Лізвінська розповіла про особливості вибору іграшок в ефірі Українського радіо, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.
На що варто звертати увагу
Експертка каже, що при виборі подарунка дітям до 3-х років важливо обирати такі іграшки, які не несуть жодної загрози її життю. Так, деталі не мають відкручуватися, щоб малюк не зміг засунути їх у рот, ніс чи вухо. За її словами, дитина навіть у три роки може про це не сказати дорослим, але можуть виникнути серйозні ускладнення зі здоров’ям.
"Я маю "правило чотирьох п", які з’явилися на власному багаторічному досвіді. Іграшку треба понюхати. Адже зазвичай, якщо це підробка, то вона матиме токсичний запах, який буде виділятися у повітря, а дитини може з’явитися після цього алергічна реакція", — каже Лізвінська.
Крім того, іграшку варто відчути, торкнутися її, оскільки часто на ній можуть бути пошкодження, які можуть травмувати, пошкрябати ніжну шкіру дитини, залишити порізи, куди може потрапити інфекція.
"Наступне "п" — подивися. Погляньте на подарунок з усіх боків, перевірте, чи надійно закріплені всі елементи. У маленьких дітей пальчики можуть вчепитися у будь-яку деталь, відкрутити її", — пояснила вона.
За словами Лізвінської, наостанок варто послухати себе, свій внутрішній голос. Зазвичай на іграшках ставиться відмітка, для якого віку вона краще підходить і їх варто дотримуватися при купівлі. Експертка підкреслила, що часто деталі для раннього віку мають бути ретельніше розроблені. Варто також звертатися до продавця, щоб підібрати подарунок відповідно до віку дитини й вмикати критичне мислення, бо завдання продавця — продати, а покупця — відповідально купити.
Де знайти безпечні іграшки
Лізвінська вважає, що для того, аби обрати безпечний подарунок не обов’язково йти до спеціалізованого магазину, але все ж краще йти туди, де видають товарні чеки.
"Це, на жаль, нині єдиний захист, який є у покупця, якщо іграшка буде неякісною чи пошкодженою. У нас є можливість повернути чи замінити іграшку протягом 14 днів з моменту покупки", — зазначила вона.
Які іграшки не варто купувати
Лізвінська вважає, що не варто купувати лизуни, слайми, магнітні конструктори, взагалі конструктори з магнітними елементами. Товари з батарейками теж варто особливо перевіряти, щоб пересвідчитися, що елементи живлення надійно сховані.
"Діти завжди знайдуть можливість все відкрутити чи відірвати, а батарейки становлять особливу небезпеку, якщо їх проковтнути. А ще мені незрозумілий попит на страшні іграшки, зараз вони у тренді, але кожна дитина чутлива по-своєму. Спочатку вона може гратися, але з часом у неї можуть з’явитися певні страхи. Я вважаю, що будь-яка іграшка повинна мати естетичний вигляд", — ділиться експертка.
Експертка вважає, що варто цікавитися уподобаннями батьків дитини, якій ви плануєте придбати подарунок, що вони могли вас зорієнтувати у виборі. Вона зазначила, що на українському ринку багато фальсифікацій, а контролю за якістю іграшок немає.
Чи можливо пояснити дитині, що іграшка може бути небезпечною
Експертка пояснює, що з дитиною можна розмовляти, але питання у тому чи буде бесіда результативною.
"У діток у віці 3-5 років ще не дуже побудований причинно-наслідковий зв’язок, вони можуть похитати головою, підтвердити, що вас почули, але через 5 хвилин зробити те ж саме", — роз'яснює Лізвінська.
За її словами, питання не в тому, що дитина не розуміє, бо у неї ще можуть бути несформовані певні відділи головного мозку, що дозволяють утримувати почуту інформацію.
"Тому ми самі маємо відстежувати, які іграшки вони отримують. Якщо дитина знаходиться в гральній кімнаті, то поруч мають бути дорослі, які зможуть прослідкувати, щоб дитина не нашкодила собі, граючись з чимось", — каже експертка.
Вона додала, що батьки не можуть перекладати відповідальність на старшу дитину за те, щоб вона слідкувала аби молодша щось не проковтнула чи не засунула собі в ніс, а мають усувати таку можливість. Крім того, варто не сварити дитину, а будувати з нею довірливі стосунки.
За даними Центру громадського здоров'я України, щороку понад 45 тисяч дітей і підлітків зазнають отруєнь токсичними речовинами через неякісні іграшки.
Читайте також:
Безпечна іграшка: на що звертати увагу при купівлі подарунка на Миколая
Як обрати новорічну гірлянду та ялинкові прикраси: поради експертки