Як не отруїтися ліками з домашньої аптечки?

Ніхто не застрахований від раптового болю голови чи зуба, алергії, печії, підвищення тиску, можна випадково порізатися чи попектися. Тому під руками завжди має бути необхідний набір медикаментів. Проте ліками з домашньої аптечки дуже легко отруїтися. Які препарати є найбільш небезпечними? Як правильно зберігати ліки? Яка перша допомога при отруєнні? На ці питання відповідає лікар-терапевт Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Уляна Яців.


Які препарати є найбільш небезпечними?

Насамперед ті — у яких різниця між максимально ефективною та токсичною дозою є невеликою. А також ліки, які мають багато побічних ефектів, особливо, якщо зловживати ними.

1. Болезаспокійливі. Усім добре знайомий парацетамол допомагає позбутися болю та знижує температуру. Але при тривалому застосуванні у високих дозах може викликати важке ураження печінки. Проблема в тому, що парацетамол, як й інші ліки, в Україні випускають багато фірм під різними назвами. А люди часто не звертають уваги на склад препарату. А ще парацетамол входить майже до всіх комбінованих засобів від застуди. Ось тут і легко порушити безпечний ліміт у чотири грами на добу.

Ризикованим є і поєднання знеболювальних. Наприклад, комбінація з аспірину, ібупрофену та диклофенаку може спровокувати небезпечну для життя шлунково-кишкову кровотечу. Адже ці препарати — із групи нестероїдних протизапальних засобів. Їх одночасний прийом збільшує ризик побічного ефекту.

2. Судинозвужувальні краплі від застуди. Так, це ті краплі, які допомагають полегшити дихання. Але зловживати ними не можна. Річ у тому, що при тривалому застосуванні вони, по-перше, викликають звикання, по-друге, починають звужувати судини мозку. А це виражається в запамороченні, головному болю. Дитина при передозуванні навіть може втратити свідомість.

Користуватися краплями із судинозвужувальною дією можна не більше 3-5 днів.

3. Антибіотики можна приймати тільки за рекомендацією лікаря. Адже вони не тільки вбивають погані мікроорганізми, але й знищують корисні бактерії в кишечнику, на шкірі, ротовій порожнині. Тому під час прийому антибіотиків у пацієнтів часто розвивається ще й кандидоз — грибкове захворювання (грибки швидко ростуть у середовищі, де немає корисних бактерій).

Антибіотики у великих дозах (звісно, мова не про те, коли від цього залежить життя) погано впливають на органи люди. Найбільше страждають печінка та нирки — адже їм доводиться виводити препарати з організму.

4. Засоби від тиску, алергії, антидепресанти потребують правильного дозування. Адже вони впливають на психічні функції людини, можуть викликати токсичну дію на печінку, нирки, дати ускладнення на серце.

Часто ці препарати є несумісні з іншими медикаментами. Тому завжди потрібно попереджувати лікаря, який виписує вам новий медикамент, що ще і в яких дозах ви приймаєте.

Багато ліків від алергії, заспокійливі мають снодійний ефект, їх не можна приймати водіям, іншим людям, робота яких потребує значної уважності.

5. Рослинні засоби. Лікуючись травами, важко визначити потрібно дозу.

Люди часто забувають про те, що фітопрепарати, настойки та настоянки мають протипокази та побічну дію, як й інші ліки. Наприклад, настойку глоду не можна вживати людям із низьким тиском, вона може викликати брадикардію — уповільнене серцебиття. Плоди чорноплідної горобини протипоказані при виразці шлунки, підвищеній здатності крові до згортання тощо.

Лікар-терапевт Уляна Яців наголошує:

— Прийом будь-яких медикаментів потрібно узгоджувати зі своїм лікарем! Ніколи не поєднуйте медикаменти з алкоголем.


Як правильно зберігати ліки?

Блістери з таблетками, тюбики з мазями, пляшечки з сиропами — усе має зберігатися не в перемішу, а розфасоване по групах. Найкраще кожну з них підписати — “від серця”, “від болю”, “від шлунку”, “зовнішні препарати”. Так в аптеці потрібні ліки легко зможете знайти не тільки ви, а й інші люди.

Потрібно слідкувати за терміном придатності медикаментів. Іноді його вказують тільки на упаковці. Загалом упаковку з інструкцією краще зберігати, адже не завжди буде час і можливість шукати інформацію в Інтернеті.

Переглядати домашню аптечку необхідно раз на півроку і викидати протерміновані ліки.

 Фото із сайту radiotrek.rv.ua

Інструкцію читати обов’язково! І не тільки ознайомитись із протипоказами і побічними ефектами, а ще й слід глянути, чи не слід поставити медикаменти у холодильник. Це стосується, насамперед, антибіотиків, гормональних препаратів, тих, що містять живі бактеріальні культури. Також у холодильнику зберігають сиропи, настої та відвари трав, краплі для очей. Іноді у холод слід поставити і всі мазі. Якщо температура повітря більше 25 градусів, вони просто розтопляться.


Яка перша допомога при отруєнні?

Викличте швидку медичну допомогу.

За час до приїзду швидкої, якщо людина при свідомості, потрібно:

- дати їй випити близько літра теплої підсоленої води,

- викликати блювоту подразненням кореня язика,

Якщо людина без свідомості, але її пульс і дихання в нормі, то її потрібно покласти у положення лежачи на животі, голову повернути вбік. Це врятує від задухи і якщо її знудить. Кожну хвилину слід перевіряти пульс.

Якщо ж людина не дихає, слід негайно починати робити штучне дихання. Якщо немає пульсу — непрямий масаж серця.

Також потрібно з’ясувати, які ліки і скільки випила людина. Цю інформацію буде потрібно повідомити лікарям.

Будьте обачні і хай з вами та близькими не трапиться нічого лихого!

За матеріалами kalushnews.city

Головне фото — pixabay.com.


28.08.2018 4989 1
Коментарі (1)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2773
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6746 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

443
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

911
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413