Як маски та гігієна уже зменшили поширення всіх інфекцій

Статистика інфекції, що передаються повітряно-крапельним шляхом, зменшилася в Україні в рази. Аналізуємо – як саме і чому.

Згідно з опитуванням соціологічної групи "Рейтинг", 63% респондентів повідомили, що носять маски лише в місцях великого скупчення людей, зокрема в транспорті та магазині, пише Фіртка з посиланням на Укрінформ.

А постійно їх носять 35% опитаних. На жаль, через нерозуміння реальної картини поширення COVID-19, поки що ми не можемо сказати, наскільки носіння масок стримує цю хворобу. Але є припущення, що цього виявилося достатньо, аби дещо пригальмувати поширення інших інфекційних захворювань, «традиційних», так би мовити.

Принаймні про це говорять дані зі статистики Центру громадського здоров’я (ЦГЗ). Лікарі підтверджують вплив маскового режиму на зменшення показників захворюваності іншими інфекціями, що передаються повітряно-крапельним шляхом, щоправда, з деякими уточненнями. Тож чи можна стверджувати в цілому, що масковий режим і інші карантинні обмеження не виявилися марними?


Менше хворіють на кашлюк, менінгіт, туберкульоз

Якщо подивитись на показники захворюваності населення за 10 місяців нинішнього року у порівнянні з минулим, впадає в очі те, що по багатьох «традиційних» інфекціях захворюваність відчутно зменшилася. Наприклад, якщо за 10 місяців минулого року було виявлено 1884 випадків кашлюку, то у цьому році – 1033, йдеться у даних ЦГЗ. Вірусний менінгіт у тому році діагностували у 536 людей, а у 2020-му – у 55. Відчутно впала захворюваність на туберкульоз. За останніми даними МОЗу, кількість нових хворих і рецидивів туберкульозу за перше півріччя 2020 року у порівнянні з аналогічним періодом 2019-го зменшилася на 27,4%, а в абсолютних числах з 13 512 до 9644.

Та найбільшу увагу привернула статистика захворюваності на кір, яка впала з майже 57 тисяч випадків до усього 258.


Кір? Це про циклічність і дієвість вакцинації. А от щодо решти хвороб – питань багато.

Чи можна пов’язувати таке зменшення захворюваності з масковим режимом, а також миттям рук, дистанціюванням тощо? Укрінформ запитав про це лікарів-інфекціоністів. Вони пояснюють: щодо кору причини спаду захворюваності потрібно розглядати у комплексі, і масковий режим хоч і сприяв такому покращенню, але не настільки відчутно.

«Якщо говорити про кір, то для цієї інфекції характерний циклічний перебіг. Є певні цикли у 4-7 років, між підйомами і спадами захворюваності. За свою професійну діяльність пам’ятаю вже кілька таких циклів», – говорить інфекціоніст Юрій Жигарєв.

Його колега Євгеній Щербина додає, що окрім закінчення чергового циклу вплинуло і те, що вакцинація від кору упродовж двох попередніх років була зроблена на досить непоганому рівні.

«Я вже не пам’ятаю, коли до мене востаннє зверталися пацієнти з симптомами кору – здається, вже близько року тому. Рік-два люди хворіють дуже сильно і навіть без потужної вакцинації спалах зупиняється. Нинішній масковий режим теж звісно вплинув на ситуацію з захворюваністю на кір, але лише частково», – відмічає Євгеній Щербина.

А от щодо поширення інших інфекцій загалом, то дійсно всі протиепідемічні заходи, починаючи від локдауну й закінчуючи миттям рук і носінням масок вплинули на їхнє поширення, продовжує Юрій Жигарєв. Але, за його словами, також треба враховувати, що люди менше стали звертатися за медичною допомогою.

«Спілкуючись з колегами, дізнався, що у приватні клініки почали звертатися пенсіонери. Тобто ті люди, що звикли економити, були вимушені прийти на прийом до платного фахівця, оскільки не змогли отримати консультацію у свого сімейного лікаря через перевантаженість хворими на ковід. Тобто фізично не всі мають можливість отримати медичну допомогу. Крім того, люди бояться. Якщо виникає кашлюк чи інша респіраторна інфекція з температурою під 40 С, то викликавши швидку, пацієнти або відмовляються госпіталізуватися у інфекційне відділення, або не можуть це зробити через переповненість лікарень пацієнтами з ковідом. Відповідно такі люди не завжди потрапляють до статистики», – каже інфекціоніст.


А грип, попри більшу статистику, насправді менше поширюється

Здавалося б, що масковий режим мав би відчутно позначатися на поширенні звичайного грипу та ГРВІ. Проте, за даними Центру громадського здоров’я, інтенсивний показник захворюваності на грип та ГРВІ на 50 тижні на 10,1% більше аналогічного періоду минулого сезону. При цьому значно відрізняється віковий розподіл пацієнтів, що захворіли на грип та ГРВІ. Якщо минулого року на 50 тижні діти до 17 років становили 69% від загальної кількості хворих на грип та ГРВІ, то тепер їхня частка 40,6%. Тобто, кількість дорослого населення з діагнозом ГРВІ та грип у поточному сезоні зросла майже вдвічі в порівнянні з минулим сезоном (подібним чином змінився і віковий розподіл щодо госпіталізацій, що можна помітити за 47 тижнем, але на 50-му ця інформація недоступна, – ред). При цьому випадків грипу цього року наразі було виявлено всього 5%, при тому, якщо минулого року на такий же час – 15%.

Інфекціоніст Євгеній Щербина говорить, що у власній практиці якраз добре помітив позитивний вплив маскового режиму на зменшення поширення грипу та ГРВІ.

«За перших симптомів ГРВІ ми передусім робимо тест на коронавірусну інфекцію і за результатами бачимо, що це саме вона. Пацієнтів із грипом у мене і колег з лікарні досі не траплялося, тому можна говорити, що щодо грипу масковий режим однозначно працює», – відзначає лікар.

Така ситуація зі статистикою пояснюється тим, що пацієнтів з легкою чи середньою формою перебігу коронавірусної інфекції в реальності сімейні лікарі не направляють на ПЛР-тестування, а просто зазначають як пацієнтів з ГРВІ. Крім того, Фейсбук рясніє історіями про те, що коли хворіє уся родина, то висновок про те, ковід це чи ні, робиться на основі одного з родичів. Також можна припустити, що коли не було ковіду, то люди часто, що називається, переносили грип чи застуду на ногах і до лікарів не зверталися. А тепер – звертаються…


Аналітики: захворюваність грипом і ГРВІ зменшилася удвічі

У прогностичному центрі ФОРСАЙТ COVID-19, що працює при КПІ, також відзначають, що зміна вікового складу захворюваності на грип та ГРВІ в поточному сезоні в бік осіб, старших 17-ти років, та збільшення кількості госпіталізації з діагнозами грип та ГРВІ саме працездатної вікової групи (30-65 років) з великою ймовірністю вказує на маскування випадків COVID-19 під діагнози грип та ГРВІ.

«І якщо кількість зареєстрованих випадків грипу і ГРВІ за минулий сезон станом на 47-й тиждень (1 191 723 осіб; наразі такі дані доступні лише за 47 тиждень. – Ред.) зменшились мінімум у 2 рази, враховуючи карантинні заходи в поточному сезоні, то очікувана кількість зареєстрованих випадків грипу і ГРВІ в сезоні 2020 – 2021 рр. станом на кінець листопада повинна наближатися до 597 000 осіб», – підсумовують аналітики.

Решта – випадки COVID-19.


Висновок. Ця інформація підтверджує добрі новини для відповідальних людей: оскільки масковий режим і інші протиепідемічні заходи відчутно впливають на грип та ГРВІ, то значить, мають суттєво впливати й на COVID-19. Головне, щоб більшість із нас це розуміло.


Читайте також:

COVID-19: на Прикарпатті за добу 64 підтверджених випадків захворювання

На COVID-19 тестуватимуть усіх, хто має ознаки респіраторного захворювання

Україна чекає першу партію вакцини від COVID-19 вже у січні

У Франківську в листопаді зареєстрували рекордну кількість смертей від COVID-19

ВООЗ закликає носити маски навіть після COVID-вакцинації

За минулу добу від COVID-19 одужали понад 900 прикарпатців


23.12.2020 863
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455