Як довго збережеться холодний інвестиційний клімат в Україні?

Основні проблеми, які важливо вирішувати вже зараз, щоб від України не відвернулися інвестори.

Скоро доведеться міняти календар на 21-й рік, однак політична та економічна реальність, яка склалася в Україні, у багатьох викликає тільки песимізм, а COVID-19 і страх бізнесу щодо чергового локдауну, тільки підігрівають ці настрої. Не додає оптимізму й ефективність роботи народних депутатів.

Швидкість та ефективність прийнятих рішень залишає бажати кращого. Відповідно, представникам державних органів, якщо вони дійсно переживають за країну, варто було б замислитися про створення комфортних умов для розвитку інвестиційного клімату в країні. Адже що більше звучать з телеекранів заклики інвестувати в Україну, то більше скептицизму вони викликають у бізнесу (читайте інвесторів), які постійно рапортують у штаб-квартири про реальну ситуацію в Україні.

Непрогнозованість дій влади викликає недовіру. Про які інвестиції може йти мова, коли Конституційний Суд України одним засіданням може повністю згорнути антикорупційну реформу, обнуливши роботу відразу кількох антикорупційних органів і поставивши питання про закриття сотні корупційних справ, які перебувають на розгляді у Вищому антикорупційному суді.

Варто зазначити, що питання боротьби з тінню має стояти першим на порядку денному. Так одним з інструментів, який довів свою ефективність, є введення РРО, які вже давно працюють у всіх цивілізованих країнах, і використовують всі підприємці, незалежно від системи оподаткування. Так, використання РРО дозволило б вирішити одразу такі проблеми як: захист прав споживачів і зменшення рівня контрабанди, підвищення дисципліни для окремих категорій платників податків і вирівнювання умов ведення бізнесу, зростання надходжень до бюджету.

Вже кілька років Європейська Бізнес Асоціація наголошує на необхідності прийняття цього непопулярного, але правильного рішення. Буде час, проведіть експеримент — заїдьте на київський Столичний ринок, попросіть оплатити товар банківською карткою і видати фіскальний чек. Думаю, вам одразу покажуть зворотний вектор руху. Робота митниці — також одне з проблемних питань, на яке постійно скаржиться бізнес. І основними проблемами там досі залишаються: імпорт товарів за заниженою митною вартістю, корупція, контрабанда, затримка митного оформлення вантажів.

Водночас, товари та вантажі сумнівних імпортерів проходять митний контроль безперешкодно. Ще одна важлива складова — робота правоохоронних органів, які повинні бути захистом і опорою для прозорого бізнесу, але, за фактом, виходить зовсім навпаки. Досудові розслідування, які проводять органи прокуратури, затягуються на кілька років, що не дозволяє бізнесу захистити свої права в розумні терміни. Ба більше, часто виявляється, що процесуальні дії у справі не ведуться взагалі й бізнесу доводиться виступати ініціатором продовження розслідування.

Наступний аспект — верховенство права і якісно працюючі суди, що також є великим питанням. А серед основних проблем: порушення термінів розгляду судових справ, різна практика застосування норм права, несвоєчасне повідомлення учасників справи про стадії розгляду тощо. Якщо ж загалом говорити про інвестклімат країни, то за результатами п’ятого щорічного опитування іноземних інвесторів, проведеного ЕВА, інвесткомпанією Dragon Capital і Центром економічної стратегії, 48% опитаних іноземних інвесторів вважають, що інвестиційна привабливість України у 2020 році значно знизилася, 42% взагалі не бачать ніяких позитивних змін і лише 9% відзначили поліпшення.

Ситуація ж із коронавірусом підкинула, можна сказати, ще більше хмизу у вогонь. І якщо питання, описані вище, не почати якісно врегульовувати, інвестування в Україну буде все більше під знаком питання. До кінця 2020 року залишається ще 1,5 місяця. Важко сперечатися з тим фактом, що рік вийшов непростим — для населення, бізнесу, країни та світу загалом. Але здаватися або відкочувати реформи назад у нас немає права.

Зараз особливо важливо сконцентруватися на проведенні реформ і створенні прогнозованого горизонту для ведення бізнесу. Тільки в разі створення сприятливих умов і захищеності ведення бізнесу ми зможемо розраховувати на залучення значних інвестицій в Україну.

за матеріалами НВ 


16.11.2020 16839
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2773
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6746 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

443
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

911
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413