Хто зупинить "розпил" гуцульських лісів?

"Хто там опівночі по лісу блукає? То опришко Довбуш легінів збирає"... Сьогодні гуцульська народна пісня звучить як знущання. Минув час, коли карпатські ліси належали борцям за народну свободу.

Нині не опівночі, а вдень по лісу відкрито роз'їжджають люди з бензопилами й валять дерева, завантажуючи сировиною сотні місцевих пилорам.

Нелегальний промисел розквітнув у буремні 90-ті та не припиняється дотепер.

Неконтрольована вирубка лісових масивів у 1998 році спричинила повінь на Закарпатті. Після цього громадськість виступила з ініціативою створення національного природного парку. Косівська районна рада прийняла відповідне рішення. У результаті 14 травня 2002 року президент Леонід Кучма підписав указ "Про створення національного природного парку "Гуцульщина".

Утворення парку принесло певні результати: хоч вирубка лісу продовжувалася, але в менших масштабах.

Натомість виявилось, що не всі депутати голосували за захист лісу цілком безкорисливо. Дехто вважав, що йому закон не писаний, а от від конкуренції захистити допоможе.

"Під'їжджали" до керівництва природного парку й ті, хто бажав взяти ліс в оренду – чи то під туристичну інфраструктуру, чи то під "розпил". Платити справжню ціну не хотіли, пропонували "на лапу".

Та вести такі розмови з директором парку Василем Пророчуком, заслуженим природоохоронцем України – пусте марнування часу.

З того й почався конфлікт між державою та місцевим самоврядуванням на Косівщині.

У 2004 році депутати районної ради почали агітувати проти вилучення лісових угідь під захист держави. У 2006-му райрада переходить до рішучих дій: скасовує своє рішення про утворення природного парку та оголошує місцевий референдум.

А під шумок – роздає ліс у оренду.

Втім, за зверненням прокурора суд не дозволив райраді "взяти своє слово назад". Рішення про створення природного парку залишилось в силі. Що ж до референдуму, то явка на нього склала провальні 29%.

Навіть відсутність народної підтримки не зупинила "борців за ліс". Чи то пак – за "зелень", яку в тому лісі "рубають".

І їх можна зрозуміти. Скажімо, найактивніший борець проти НПП "Гуцульщина" – керівник ПП "Гош" Михайло Данилюк. Цей пан на землі природного парку збудував близько двох десятків різних споруд господарського призначення. Тож, залякуючи гуцулів тим, що в "заповідному" лісі скоро нібито не можна буде й хворосту зібрати, а дрова для опалення доведеться купляти втридорога за європейськими цінами – він перш за все турбується про власну вигоду.

Загалом останні роки в лісі "виросло" багато туристичних об'єктів, у які власники вклали мільйони гривень. Усі ці об'єкти з точки зору права знаходяться в "підвішеному" стані. Узаконити їх неможливо, знести – теж, бо то є священна приватна власність.

Місцеві вибори 31 жовтня 2010 року тільки законсервували проблему. Політикам, у риториці яких нападки на НПП "Гуцульщина" займають чільне місце, удалося переобратися на новий термін та знову окупувати комісію з використання земель лісового фонду в райраді.

Виборці не почули застереження екологів щодо нечесності таких методів політичної боротьби.

А отже, спроби "розпилити" гуцульські ліси можуть продовжитись на тлі мовчазної байдужості "електорату".

У безнадійній, здавалося б, ситуації нині з'явився привід не втрачати оптимізму.

Схоже, що в Києві, на державному рівні, є політична воля вирішити проблему захисту карпатських лісів. Принаймні, такий висновок напрошується із заяви міністра екології та природних ресурсів України Миколи Злочевського: "Ми повинні раз і назавжди поставити крапку в конфлікті навколо парку "Гуцульщина". Це один із наймальовничіших куточків Карпат з унікальною флорою та фауною. Він знаходиться під патронатом президента України.

Ми повинні зробити все можливе, щоб убезпечити природоохоронні території Косівщини від посягань різноманітних ділків та нечистих на руку чиновників, захистити неповторну природу, яка є надбанням усієї держави".

І підкреслив: "В державі є влада, яка захистить законні позиції існування парку".

Патронат президента, про який згадує міністр, уже проявився вельми вагомим внеском. Наприкінці 2010 року Віктор Янукович доручив уряду передбачити в державному бюджеті видатки на розроблення проектно-кошторисної документації будівництва туристично-мистецького комплексу "Маєток Святого Миколая" у НПП "Гуцульщина". І дійсно, паркові виділили на організацію щорічного дитячого свята 2,2 мільйони гривень.

Очевидно, що влада взялася за діло всерйоз. Хотілося б лише побажати, щоб не наламали дрова.

Як у природі важлива рівновага, так і державі слід вдаватися до примусу лише в крайньому випадку – коли не вдається за допомогою медіації знайти компроміс між запитами ринку та захистом природних ресурсів.

Адже ліси Гуцульщини мають захищатися державою як власність усього українського народу. Як наше спільне національне багатство.

 

Юрій Шеляженко, УП


10.03.2011 Юрій Шеляженко 1201 1
Коментарі (1)

*** 2011.03.10, 23:56
Ніхто не зупинить...
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415