З деяких пір наші діти стали лякати один одного монстрами і прибульцями. Та й деякі батьки, бажаючи приструнити своє чадо, кажуть йому про те, що зараз, мовляв, прийде маленький монстрик з гострими зубками, і боляче вкусе його, якщо той не заспокоїться.
Но монстри і прибульці - це зовсім не ті страшилки, які характерні для нашого традиційного суспільства. Головною страшилкою всіх часів у нас був «Бабай». При цьому ні батьки, які лякали своїх дітей Бабаєм, ні самі діти не розуміли, а хто ж він такий. Однак страх перед Бабаєм в дитинстві був великий, а тому одна тільки згадка цю дивну істоту змушувала неслухняних дітей заспокоюватися і слухати своїх батьків. Так хто ж такий цей незримий Бабай, який дозволив виховати безліч вітчизняних поколінь дітей?
Найдивовижніше, що про точний вигляд Бабая (бабайки) нема згадувань. Точніше, вони є в різній специфічній літературі, але тільки щоразу описи серйозно різняться. Одні вважають, що Бабай - це якийсь бородатий старий, інші лякають дітей Бабаєм з нелюдським виглядом.
Насправді, слово «бабай» або «баба» з тюркських мов перекладається як дід. Але чому в нашій країні саме цим тюркським словом стали лякати дітей. Історики та лінгвісти вважають, що головна причина - це монголо-татарське іго, під яким Русь перебувала майже 2,5 століття. На наші міста і селища нападали монголо-татари, зовнішність яких була настільки достатньо специфічною, що з часом поява розкосих чоловіків з бородою стала наводити жах на жителів. А вживання відносно старійшин слова «бабай» самими монголо-татарами призвело до того, що з цим словом на Русі стали тотожнгювати якусь страшну людину, яка випалює села разом з населенням і відвозить жінок та дітей в Орду. Саме цей старовинний страх протягом сторіч і гуляв на Русі. Пішло іго, але страшилки про Бабая існували ще дуже довго, і існують до цих пір. Батьки використовують цей ефемерний образ, щоб зробити своїх дітей слухняними. У когось це успішно виходить, а хтось вважає, що лякати Бабаєм своїх чад - це несучасно. Загалом, тут на перше місце виходять вже психологічні питання. Ну, а Бабай продовжує жити в народному фольклорі, приходячи на допомогу тим батькам, які ніяк не можуть впоратися зі своїм малюком.