Харчування в Піст. Поради дієтолога

 

 

23 лютого для православних розпочнеться Великий Піст тривалістю 48 днів.

 

Істинний Піст (говіння) — це не лише відмова від певної їжі, але віддалення від зла, стримання від злослів’я, неправди, подавлення в собі гніву, служіння ближньому, очищення душі та молитва.

 

Дотримання Посту готує організм до зміни пори року та переходу на нові продукти харчування.

"Піст приносить користь тому, хто розумно до нього приступає і приносить шкоду тому, хто починає нерозумно його" (Преподобний Марк Подвижник).

Знаючи правила складання раціону, можна покращити не лише стан здоров’я, але й душевний стан, оскільки організм очищується від шкідливих та токсичних речовин.



Під час Великого Посту харчування має бути:

— збалансованим, тобто містити макронутрієнти (білки, вуглеводи, жири) та мікронутрієнти (вітаміни, мінерали, фітонутрієнти);
—оптимально приготовленим, тобто зберегти всі цінні компоненти для їх кращого засвоєння;
—вживатися невеликими порціями, але часто - 5-6 разів в день, бажано у теплому вигляді.

Білки дають силу м’язам, забезпечують імунітет та нормальну роботу внутрішних органів.

Враховуючи, що рослинні білки часто мають дефіцит тих чи інших амінокислот, потрібно комбінувати різні продукти та часто готувати страви у вигляді пюре, паст - при подрібнюванні рослинні білки краще засвоюються.

Білкові продукти потрібно вживати під час кожного прийому їжі.

Джерела рослинних білків: бобові (квасоля, горох, нут, сочевиця, арахіс), картопля, крупи, горіхи, насіння.

 

Фото Jennifer 

 

Вуглеводи вибирати так звані повільні, тобто такі, які повільно засвоюються та дають тривале відчуття енергії.

Джерела: різноманітні крупи, хліб зерновий, висівковий, український; біле борошно замінити на пшеничне цільнозернове та житнє обдирне; овочі, фрукти та ягоди - як у свіжому, так і у вигляді страв, а також морожені та сушені.

Дотримуватися різнокольоровості у виборі продуктів - кольорові пігменти захищають організм від запалень та втоми, постачають деякі вітаміни.

Жири дають енергію, підтримують імунітет та забезпечують роботу клітин організму.

Джерела: суміш оливковкової, соняшникової та кукурудзяної олій - використовувати для додавання у готові страви, горіхи волоські, мигдаль; насіння льону, гарбуза, арахісове масло та халва (джерело білків та жирів).

Термічна обробка передбачає відварювання, запікання, тушкування з додаванням олії у вже готову страву. Уникати смажених страв, оскільки вони містять шкідливі жири.

 

Фото gamene 

 

Протипоказано поститися.

- Вагітним жінкам, особливо при токсикозі і при поганому самопочутті;

- Жінкам, які годують грудьми;

- Дітям та підліткам;

- Літнім людям з хронічними захворюваннями;

- Людям з захворюваннями органів травлення (виразкою, гастритом, холециститом, панкреатитом, гепатитом, ентеритом);

- Люди з цукровим діабетом, з порушеною функцією щитовидної залози або анемією через нестачу заліза;

- Виснаженим людям, що перенесли операцію або тривалу хворобу;

- Людям, зайнятим важкою фізичною працею.

Обережно поститися людям з високим артеріальним тиском, серцевою недостатністю та тим, хто недавно переніс душевну травму.

Якщо, навіть маючи певні застереження щодо дотримання Посту, людина все ж бажає постити, то, порадившись із лікарем, можна зробити послаблення: наприклад, вживати яйця та кисломолочні продукти, що містять необхідні для життя повноцінні білки.

Приклади збалансованих пісних страв

 

Перші страви:

Суп-пюре із гороху та гарбуза з гарбузовим насінням.

Суп овочевий з гречаною крупоюта зеленню.

Борщ із квасолею та грибами.

Суп картопляний із пшоном, грибами та зеленню.

Суп морквяний з манною крупою з тостами з арахісовим маслом.

 

Другі страви:

Каша вівсяна з меленими горіхами, насінням льону, тертим яблуком та корицею.

Картопля печена, фарширована грибами, кропом та цибулею.

Соєві котлети, тушковані з овочами, томатом та паприкою.

Рис бурий із шпинатом та квасолею.

Запіканка із тертої картоплі з соєвим сиром тофу.

Пиріжки з гороховим пюре та імбиром.

Вареники з грибами та картоплею.

Фото Jennifer 

 

Десерти:

Млинці з мороженими ягодами та арахісовим маслом.

Вареники з житнього обдирного борошна з маком та родзинками.

Паста із зернового борошна з меленими горіхами (маком), медом та лимонною цедрою.

Кисіль із ягід із сухариками.

Печене яблуко з шоколадом та меленими горіхами.

І пам’ятаймо слова Святителя Іоанна Златоуста про значення посту: "Піст пом’якшує норов, вгамовує гнів, стримує поривання серця, бадьорить розум, дістає спокій для душі, полегшує тіло, усуває нестриманість".

 

Українська правда


23.02.2015 1108 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

451
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421