Харчування для бійців АТО: поради лікаря

 

 

Харчування має важливе значення для здоров’я імунної системи, захисту від застуди, профілактики загострень хронічних захворювань та розвитку нових, пов’язаних із хронічним стресом. Особливо це стосується солдат, які нині перебувають у зоні бойових дій.

 

Аби тримати імунітет "у бойовій готовності", лікар-дієтолог Оксана Скиталінська дає поради щодо харчування і приготування їжі у цей непростий для організму період, пише УП. Життя.

 

За словами лікаря, основою кишкового імунітету є кисломолочні бактерії.  

 

Нездорове харчування, з великою кількістю солодощів (цукерки, солодке печиво), нездорових жирів (жирні консерви, салямі і т.д.) змінюють склад мікрофлори кишечника - зменшується кількість корисних бактерій та збільшується - хвороботворних. Це, в свою чергу, пригнічує виробництво особливого білка імуноглобуліну А, який активізує захисні сили кишечника та слизових оболонок.

 

Перевагу потрібно віддавати свіжим молочним продуктам, які пройшли мінімальну обробку, таким як кефір, ряжанка, простокваша, саморобний сир, йогурт (або вживати йогурти у капсулах).

 

 Фото Іntvua.com

Оксана Скиталінська також зазначає, що білкова їжа - це будівельний матеріал для імунітету.

 

Білок потрібен для утворення імунних клітин, зміцнення м’язів, загоєння ран, відновлення організму. Перевагу слід надавати білкам тваринного походження, оскільки вони містять всі незамінні амінокислоти.

 

Джерела білку - це яйця (яєчний порошок у страви та випічку), молочні продукти (сухе молоко у страви та випічку), м’ясо, риба, соєві продукти, протеїнові батончики, горіхи.

 

Очищує організм від шкідливих речовин та стимулює перистальтику кишечника - клітковина (харчові волокна).

 

Джерела — висівки, каші (вівсяна, гречана), чорнослив, яблука, буряк.


Аби зняти запалення та покращити якість крові необхідно вживати омега-3 жири. Вони містяться у жирній морській рибі, морепродуктах, риб’ячому жирі у капсулах.

 

Активізують захисні сили організму вітаміни та антиоксиданти.

 

Хронічний стрес (втома, недосипання, холод, порушення режиму харчування, куріння і т.д) стимулює утворення вільних радикалів, які руйнують клітини організму, зокрема, імунні та порушують хід захисних реакцій.

 

-Вітамін С захищає від інфекції, стимулює утворення антитіл і підвищення імунітету. Джерела: настій та сироп із шипшини (1 склянка настою - це і профілактична, і лікувальна доза), цитрусові, квашена та свіжа капуста і тд.

 

-Вітаміни групи В позитивно впливають на нервову систему. Пригнічений стан нервової системи негативно відбивається на імунітеті. Джерела - каші, печиво з цільнозернового борошна, висівки, печінка, бобові та дріжджі.

 

-Вітамін Д - вітамін-антидепресант - утворюється із сонячного проміння та поступає з їжею. Джерела - печінка тріски, жирна морська риба (може бути в консервах), яйця, печінка.

 

-Каротиноїди, зокрема, бета-каротин - в організмі перетворюється на вітамін А, але, на відміну від нього, не накопичуються. Мають епітелізуючі та занозагоювальні властивості, корисні для бронхів, легенів.

 

Джерела - рослинні продукти жовтого, помаранчевого, червоного, зеленого кольорів - морква, курага, броколі, шпинат, шипшина, обліпиха.

 

Протизапальні, антиалергічні властивості та міцність кісток утворюється завдяки кальцію.

 

Джерела - насіння кунжуту (козинаки, мелене у кондитерських виробах і т.д), капуста, шпинат.

 

До продуктів із вираженими протизапальними, противирусними властивостями відносяться:

- Зелений (чорний) чай - знижує ризик запальних та вірусних захворювань, пригнічує розмноження вірусу грипу, відновлює сили, тонізує, сприяє концентрації уваги, має дезинфікуючу дію.

- Куркума та імбир - протизапальні, антибактеріальні, противірусні властивості. Ці продукти потрібно додавати у страви та напої.

- Ехінацея - запобігає інфекції, сприяє "ремонту" втомлених та ушкоджених клітин, має сильну противірусну дію (вірус грипу та вірус герпесу), посилює імунітет, зменшує запалення в організмі. Її варто вживати у вигляді настойки або сухої трави в сумішах для чаю.

- Ягоди бузини - оздоровлюють дихальну систему, мають противірусні властивості. Додавати в сухі трав’яні суміші для чаю.

- Мигдаль - зімає стрес, зміцнює імунну систему (1-2 жмені). Його потрібно додавати у випічку, каші.

- Часник має антибактеріальну та противірусну активність.

- Насіння льону - протизапальні, детоксикуючі властивості. Додавати у випічку, каші.

 

 Фото depo.ua

Підвищити адаптаційні можливості організму - полівітаміни.

 

Оксана Скиталінська також радить при приготуванні їжі, в більшість страв та напоїв додавати порошок куркуми (на порцію - 1/4 чайної ложки) або імбиру.

 

Для випічки замість білого борошна потрібно використовувати суміш білого та цільнозернового, а також висівки тонкого помолу - пшеничні та вівсяні.

 

В батончики краще додавати сухе молоко, горіхи, мелене насіння льону, кунжуту, моркви, мигдалю, чорні родзинки, порошок із листя зеленого чаю.

 

Дуже важливим для здоров'я є вживання води. Коли організму її бракує, згущується кров, виникає ризик інсультів, інфарктів, запалень жовчного міхура та нирок. Чим більше води, тим краще з організму "вимиваються" токсичні речовини, а організм краще адаптується до умов, в яких він перебуває. 


01.02.2015 1134 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466