В Асоціації міст України, висловили низку зауважень і пропозицій щодо законопроекту № 6062, який передбачає низку змін до Бюджетного кодексу України.
Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Галичину.
Нагадаємо, Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль подав до Верховної Ради законопроєкт, який дозволяє Міністерству фінансів і місцевим державним адміністраціям зупиняти виконання бюджетів територіальних громад, а також ліквідує бюджети розвитку. Відповідні норми містяться в законопроєкті №6062, опублікованому на сайті Верховної Ради України, це низка правок до статей Бюджетного кодексу України.
Своєю чергою Юрій Стефанчук, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань наголосив, що місцеві бюджети – це кошти, які громади заробляють та витрачають на конкретні цілі: від облаштування благоустрою до придбання ліків хворим на ковід. Тому важливо, щоб громади були фінансово сильні та мали можливість самостійно, без центру приймати рішення щодо розвитку, адже це і передбачає реформа децентралізації.
«Проаналізувавши проєкт бюджетного законодавства на 2022 рік можна зробити висновки, що недовіра до місцевого самоврядування присутня в уряду, оскільки продовжується недофінансування освіти, медицини, соціального захисту та заплановано ліквідацію бюджету розвитку, що призведе до додаткового навантаження на громади,– акцентував Стефанчук.
Бюджет розвитку є складовою спеціального фонду місцевого бюджету і передбачає здійснення видатків на соціально-економічний розвиток та виконання інвестиційних програм, у разі перенесення цих коштів до загального фонду уряд хоче змусити громади дофінансовувати делеговані державою повноваження, які не фінансуються в повному обсязі впродовж останніх років.
Також планують залишки освітньої субвенції з громад забирати в Державний бюджет, тобто зникає мотивація в голів громад вдосконалювати мережу освіти. Навіщо економити, якщо в будь-якому випадку заберуть гроші в центр? Додатково з місцевих бюджетів планують вилучати 70 відсотків від викупу земельних ділянок».
Звернув увагу експерт і на додатковий контроль зі сторони Міністерства фінансів України та місцевих держадміністрацій, бо їх, відповідно до законопроєкту наділяють правом зупиняти рішення про місцеві бюджети. На його думку, це не припустимі ініціативи в час незавершеної реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, оскільки після прийняття таких рішень розвиток місцевого самоврядування буде повністю залежати від коштів Державного бюджету, а це політична залежність.
«Громади своїми успіхами впродовж семи років зробили реформу децентралізації успішною, тому заслуговують довіри, а оцінку роботи голів та депутатів дадуть їхні виборці. Запевняю, голови громад не бояться відповідальності!» – підсумував Юрій Стефанчук.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Центр зайнятості: як пандемія вплинула на ринок праці в Івано-Франківській області