Графіті заполонило Івано-Франківськ (ФОТО)


Скільки разів мешканці Івано-Франківська спостерігали картину: сьогодні перехожі милуються щойно пофарбованим фасадом будівлі, а назавтра завмирають від обурення, адже на свіжій ще фарбі рясніють написи найрізноманітнішого змісту – на зразок «Вася любить Таню».


Взагалі графіті як одна з технік настінного малярства стало невід’ємною часткою нашого буденного життя. Хоча і досі цей вид мистецтва викликає постійні суперечки і непорозуміння.

Мистецтво чи хуліганство? Над цим питанням замислюються усі небайдужі. „Діти малювали, малюють і будуть малювати, хочемо ми того, чи ні”, – каже перший заступник начальника управління житлово-комунального господарства Микола Матіїв. За його словами, завданням комунальників на сьогодні є вчасне відновлення пошкодженого юними художниками фасаду будинку. Хоча з цим є певні проблеми. Адже фарба, якою артхулігани наносять свої малюнки, є більш якісною, ніж та, яку комунальники використовують для ремонту фасадів.


До речі, цікавий факт: ще кілька років тому мешканці Івано-Франківська активно телефонували до комунальників, вимагаючи забілити свіжостворені графіті.


На сьогодні таких дзвінків практично немає. Люди почали звикати до того, що під’їзди, паркани і стіни рясніють різноманітними написами і сприймають це  як деталь звичного інтер’єру.


Яким чином відбувається боротьба з графіті сьогодні?


„Ми звертаємо увагу керівників ЖЕО на потребу ремонту фасаду того чи іншого будинку. На нарадах періодично даємо вказівки перефарбувати ті фасади, які дуже погано виглядають, – каже Микола Матіїв. – Зараз ми працюємо над тим, щоб фасади будинків на центральних вулицях міста були впорядкованими до дня Незалежності України і, відповідно, щоб усі графіті на них були зафарбованими”.


Чи можуть графіті бути корисними і викликати позитивні емоції? Виявляється, можуть. Про це журналістам „Західного кур’єра” розповів художник Ярема Стецик.


За його словами, графіті – справа суб’єктивна.  Якщо підліток захотів похуліганити і зіпсував державне майно, обмалювавши пам’ятку архітектури,  – це одне. І зовсім інша справа, коли створений малюнок є справді красивим і доречним.


Навіть на сьогодні в Івано-Франківську є дуже багато гарних графіті, які тільки прикрашають навколишнє середовище.


Чи можлива в Івано-Франківську легалізація графіті? Ярема Стецик стверджує, що було б дуже доречно створити  комітет, який складався б з людей, здатних визначати, чи варто зберігати те чи інше графіті.


Зрештою, в багатьох містах влада дає дозвіл молодим художникам розмальовувати стіни красивими малюнками.
Інша справа, що спочатку ці художники повинні представити ескізи малюнку, принести взірці. А вже потім отримати дозвіл на втілення своїх арт-ідей на конкретно визначеній площі.


„Молодь потрібно підтримати, адже не кожен дорослий художник захоче малювати десь на парканах чи будівлях. А хуліганство ніде не подінеш, наше місто і так досить толерантне в цьому плані. І якби представники влади спонукали молодь творити, надавали їй місця для малюнків, придумували конкурси та мистецькі акції, то було б значно менше хуліганства”, – каже Ярема Стецик.


Як виявилося, і заступник начальника управління житлово-комунального господарства Микола Матіїв не заперечує проти розумного втілення графіті на міських вулицях. „Ми плануємо подати ідею з розв’язанням проблеми графіті депутатам міської ради. Зараз більшість депутатського корпусу – молоді, енергійні люди. Думаю, вони придумають, як правильніше залучити молодь до мистецтва, а не до хуліганства”, – каже він.

 

Чи реально перетворити Івано-Франківськ на один великий мистецький проект? Думаємо, так. Зрештою, у місті є безліч місць, у яких можна проводити ті чи інші арт-акції.


Яскравий приклад цього – дамба на Набережній. Виявляється, що на сьогодні є величезна кількість заявок на рекламні проекти, створені тут. Слогани компаній чи назви організацій вирішили висаджувати квітковими композиціями. Отже одразу втілюється рекламний проект і покращується благоустрій території.
Якщо подивитися на спальні райони нашого міста, то будинки тут просто вражають своєю однаковістю і типовістю. Акції графіті на тему: „Ми любимо наше місто”, „Молодь за здоровий спосіб життя”, „Спортивний Івано-Франківськ” тощо не лише б спонукали юних франківських художників справді прикрашати своє місто, а й урізноманітнили б сіро-панельні будинкові будні.


Території дитячих садочків і шкіл, яскраво розмальовані казковими героями, паркани навколо будівельних майданчиків, на яких змогли б тренуватися наймолодші прихильники графіті... Місця, як бачимо, багато.
Зрештою, чи вдасться міській владі зацікавити молодь соціальними проектами замість безцільних автографів на стінах – питання невирішене.


Поки що сумніву не викликає одне: щороку з коштів, закладених на поточні ремонти тих чи інших будівель, витрачаються чималі суми на ліквідацію невмілих графіті. Проблемою займаються і комунальники, і працівники інспекції з благоустрою, і міліціонери. Проте вулиці міста  далі нагадують зошити першокласників з невміло виконаними закарлючками, які так не вписуються в образ туристичної перлини Прикарпаття.

P.S.
При в'їзді до Івано-Франківська, на території заводу "Автоливмаш" зроблено розпис стіни площею 400 м2. На бетонному мурі зображено Ісуса (див. стор. 1), що благословляє подорожніх словами «Бо ангелам своїм Він повелить про тебе, щоб берегли тебе на всіх твоїх дорогах».  Стіну розписували місцеві художники у рамках щорічного фестивалю "Вгору серця", ініційованого УГКЦ.


За словами одного із співавторів ікони Яреми Стецика, освячена настінна ікона є місцем молитви для кожного подорожнього велосипедиста чи автомобіліста, який вирушає у довгу мандрівку.
Над зображенням Ісуса працювало майже десять художників. Це були численні й тривалі сеанси малювання за допомогою автотехніки, один з яких — нічний. 
































Любов Загоровська, ЗК

ФОТО:архів ФІРТКИ


29.08.2011 3367 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

1006
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2045
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2916
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3541
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3721
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

7050 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3910

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5723

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6878 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7677
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2515
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4780
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5159
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

529
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

995
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1861
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3445
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

964
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1834
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3739
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

4003 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5500