Google заявляє, що вимкне свою пошукову систему в Австралії, якщо суперечливий законопроєкт, розроблений на користь засобів масової інформації, стане законом.
На засіданні Сенату в Канберрі в п’ятницю керуючий директор Google (GOOGL) Австралія Мел Сільва заявив, що законопроєкт "залишається непрацездатним" і "порушить" спосіб, у який мільйони користувачів шукають вміст в Інтернеті.
"Якби ця версія Кодексу стала законом, це не дало б нам реального вибору, крім як припинити надавати доступ до Пошуку Google в Австралії", - сказала вона законодавцям. "Це було б поганим результатом не лише для нас, але для австралійців, різноманітності ЗМІ та малого бізнесу, який використовує пошук Google".
За словами Сільви, основна стурбованість щодо пропозиції компанії полягає в тому, що вона "вимагатиме виплат просто за посилання та фрагменти лише за результати новин у пошуку".
"Безкоштовний сервіс, який ми пропонуємо австралійським користувачам, і наша бізнес-модель побудовані на можливості вільного посилання між вебсайтами", - сказала вона.
Google і Facebook роками сваряться з видавцями про те, як вони відображають свій вміст, а медіакомпанії стверджують, що технічні гіганти повинні платити їм за привілей. Критики двох технологічних фірм зазначають, що, оскільки вони домінують у бізнесі з реклами в Інтернеті, це ставить видавців новин у зв’язок і залишає їх забирати залишки.
Нове законодавство дозволить певним ЗМІ вести переговори як окремо, так і колективно з Facebook та Google - і брати участь в арбітражі, якщо сторони не зможуть домовитись протягом трьох місяців, згідно з австралійською Комісією з питань конкуренції та споживачів, яка виклала запропоноване законодавство. Пізніше в п'ятницю австралійський прем'єр-міністр Скотт Моррісон відповів на запит Google.
"Дозвольте мені пояснити. Австралія встановлює правила щодо того, що ви можете робити в Австралії. Це ми робимо у нашому парламенті. Це робить наш уряд, і ось як це працює в Австралії, і людей, які хочуть працювати з цим в Австралії, ми вітаємо, - сказав він на пресконференції. "Але ми не реагуємо на погрози".
На запитання про зауваження Моррісона у Google відмовилися коментувати.
Попередження про "наслідки"
Обидві американські технологічні компанії жорстко виступають проти кодексу з моменту його введення влітку минулого року. У серпні минулого року Google використав свою домашню сторінку, щоб попередити австралійців, що законопроєкт зашкодить їхній здатності до пошуку та призведе до "наслідків" для користувачів YouTube.
Зараз американський гігант пропонує три зміни до кодексу, зокрема, як це буде компенсувати видавцям новин. Однією з пропозицій є те, що News Showcase - програму, яку Google запустив минулого року і має на меті виплатити видавцям понад 1 мільярд доларів протягом наступних трьох років - буде формалізовано та розширено в Австралії. Компанія вже платить семи видавцям у країні за вміст.
Компанія також хоче внести зміни до вимоги, які змусить Google повідомляти видавців про зміни у своєму алгоритмі, заявляючи, що це слід робити лише "для того, щоб видавці могли реагувати на зміни, що стосуються їх".
"Існує чіткий шлях до справедливого та дієвого Кодексу", - сказала Сільва. "Вилучення наших послуг з Австралії - останнє, чого я чи Google хотіли б мати, особливо коли є інший шлях вперед".
Агресивна битва
Facebook (FB) також відштовхує.
На тому самому засіданні Сенату в п’ятницю Саймон Мілнер, віцепрезидент Facebook з питань державної політики щодо Азійсько-тихоокеанського регіону, заявив, що компанія може врешті-решт заблокувати вміст новин в Австралії, хоча він наголосив на відданості "зробити закон дієвим".
Мілнер сказав депутатам, що цей закон вже має "стримуючий вплив на інвестиції в австралійську індустрію новин", посилаючись на нещодавнє рішення Facebook запустити новинний продукт у Великобританії замість Австралії.
"Сер Тім Бернерс-Лі сказав, що цей прецедент, встановлений цим законом, може" зробити мережу непрацездатною у всьому світі ", - додав він, посилаючись на винахідника мережі.
Регулятори заявляють, що законодавство необхідне для вирівнювання умов діяльності для засобів масової інформації в Австралії, оскільки редакції по всій країні скоротили обслуговування, тимчасово або назавжди закрили.
Але скептики законодавства вказують на пару причин для занепокоєння. Мільярдер Руперт Мердок володіє величезною часткою медіаринку в країні, що викликає питання про те, наскільки закон, що примушує виплати його власності, принесе користь його імперії.
Інші попереджають, що такі закони загрожують свободі Інтернету. Такі проблеми не мають великої ваги, стверджувала у п'ятницю в Twitter Белінда Барнет, викладач засобів масової інформації та комунікацій з Університету Свінберна в Мельбурні.
"Кодекс принесе користь Мердоку. Він також принесе користь "Гардіан", ABC & SBS [австралійські мовники], вашим місцевим газетам" та іншим ЗМІ ", - написала вона в Twitter.
Барнет також сказав, що Інтернет більше не є відкритим простором, що робить такі занепокоєння спірними.
"Інтернет більше не відкритий. Він контролюється парою глобальних монополій, які заробляють гроші на ваших даних", - написала вона. "Інтернет колись був відкритим, це колись був рівний і демократичний простір, але ця епоха закінчилася".
Подібні випадки мали місце і в інших країнах.
У четвер Google оголосив, що заплатить виданням новин у Франції за використання їхнього вмісту в Інтернеті за знаковою угодою, яка незабаром може бути відтворена в інших місцях Європи відповідно до нових законів про авторські права.
за матеріалами CNN