У січні в Україні набуває чинності ряд нововведень. Йдеться про підвищення зарплати лікарям й освітянам, податки для селян та олігархів та обов'язкові касові апарати для малих підприємців.
Крім цього, уряд ухвалив постанову, якою передбачається два етапи підвищення пенсій для людей з інвалідністю з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції. У результаті перерахунків збільшення склало в середньому 2 300 гривень.
Фіртка пояснює, що саме змінилось в Україні з січня.
З 1 січня запроваджуються нові правила для фізичних осіб-підприємців, які працюють у сфері малого бізнесу. Їх зобов'язали користуватися касовими апаратами при розрахунках.
Це стосується усіх тих ФОПів, які здійснюють торговельні операції в інтернет-магазинах, ресторанах, кафе, секонд-хендах, турагенціях, готелях, магазинах ювелірних виробів, крамницях тощо.
ФОПи мають купити та зареєструвати нове обладнання, яке називається «реєстратор розрахункових операцій» або «програмний реєстратор розрахункових операцій». Йдеться про звичайний касовий апарат або ж спеціальну програму, встановлену на гаджет.
Не потрібен касовий апарат лише підприємцям, які не мають найманих працівників і торгують за готівку на ринках. Також їхній дохід не повинен перевищувати 167 мінімальних зарплат на рік. У 2022 році ця сума складає 1,085 мільйони гривень на рік.
Закон передбачає штрафи у разі невстановлення касових апаратів — 100% від вартості проданої продукції. Якщо порушення зафіксують вдруге — 150%. Проте, у Державній податковій службі запевняють, що на час карантину перевірок не буде.
Водночас завдяки підвищенню, яке відбулось у липні, мінімальні пенсійні виплати для людей з інвалідністю з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції перевищили фактичний розмір прожиткового мінімуму.
Зокрема, від 7 000 до 14 600 гривень становитимуть з 1 січня 2022 року мінімальні пенсійні виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які мають інвалідність.
«Крім того, ми не забуваємо про родини загиблих ліквідаторів. Уряд подав до Верховної Ради ініційований Президентом України законопроєкт про підвищення пенсійного забезпечення сім’ям загиблих військовослужбовців, у тому числі з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС», — повідомила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.
З 1 січня набувають чинності зміни до податкових законів, які називають «антиолігархічною податковою реформою Зеленського». Закон зачіпає інтереси великих промислових груп, серед яких за активами на першому місці — підприємства зі сфери контролю Ріната Ахметова. Так, йдеться про ренту на видобуток залізної руди.
Проте зміни торкнуться й інших, і не лише тих, кого президент називає олігархами. Зростуть ставки екологічного податку — як за викиди у повітря, так і за скидання шкідливих речовин у воду.
Крім цього, у законі є кілька новацій для тих, хто працює в сільському господарстві. Так, ті, хто продає на базарі городину та отримує за це більше ніж 12 мінімальних зарплат на рік, сплачуватиме 18% податку на доходи ФОП.
Також уряд обіцяє підвищити зарплату медичним працівникам бюджетних і комунальних закладів. Згідно з планами, лікар отримуватиме не менше ніж 20 тисяч гривень, а медична сестра — не менш як 13 500 тисяч гривень.
Ці суми — не лише посадовий оклад, але й доплати, надбавки та премії за престижність лікарської праці. Розмір надбавок встановлюватиме керівник медичного закладу за погодженням з профспілковим комітетом.
Із січня зростуть зарплати й в освітян. Так, йдеться про педагогів певних типів закладів та установ освіти, таких як спеціалізовані школи, гімназії, профтехучилища, інтернати. Розмір підвищення становитиме від 5% до 30%.
Також передбачається підвищення зарплат на 20-30% у дошкільних закладах для дітей з особливими потребами, спеціалізованих дитячих будинках.
Уряд передбачив також надбавки за педагогічні та інші звання, за використання в роботі іноземної мови — від 5% до 20%. Водночас розмір основних доплат вчителям залишиться без змін.
Наприкінці січня має запрацювати «Дія.Сіті» — спеціальний правовий режим для ІТ-індустрії.
Як заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. За його словами, очікується, що це прискорить темпи зростання українського ІТ-сектору.
Раніше у Міністерстві цифрової трансформації повідомили, що після запуску спеціального правового режиму «Дія.Сіті» для ІТ-компаній діятимуть наступні ставки податків: ПДФО — 5%, військовий збір — 1,5%, єдиний соціальний внесок — 22% та податок на виведений капітал — 9%.
Так, цей закон визначає те, що компанії повинні на 90% займатися розробкою програмного забезпечення, якими принципами учасники мають користуватися, якою має бути мінімальна заробітна плата й кількість працівників.
Прихід у «Дія.Сіті» буде добровільний. Будь-яка компанія, яка відповідає технічним критеріям, подає відповідну заявку. Її автоматично, без залучення людей, розглядає штучний інтелект. Потім компанія реєструється в податковій службі, яка визнає його статус резидента, на якого поширюються податкові зобов’язання згідно із законом.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: