Головні зміни з січня: чого очікувати українцям

У січні в Україні набуває чинності ряд нововведень. Йдеться про підвищення зарплати лікарям й освітянам, податки для селян та олігархів та обов'язкові касові апарати для малих підприємців.

Крім цього, уряд ухвалив постанову, якою передбачається два етапи підвищення пенсій для людей з інвалідністю з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції. У результаті перерахунків збільшення склало в середньому 2 300 гривень.

Фіртка пояснює, що саме змінилось в Україні з січня.


З 1 січня запроваджуються нові правила для фізичних осіб-підприємців, які працюють у сфері малого бізнесу. Їх зобов'язали користуватися касовими апаратами при розрахунках.

Це стосується усіх тих ФОПів, які здійснюють торговельні операції в інтернет-магазинах, ресторанах, кафе, секонд-хендах, турагенціях, готелях, магазинах ювелірних виробів, крамницях тощо.

ФОПи мають купити та зареєструвати нове обладнання, яке називається «реєстратор розрахункових операцій»  або «програмний реєстратор розрахункових операцій». Йдеться про звичайний касовий апарат або ж спеціальну програму, встановлену на гаджет.

Не потрібен касовий апарат лише підприємцям, які не мають найманих працівників і торгують за готівку на ринках. Також їхній дохід не повинен перевищувати 167 мінімальних зарплат на рік. У 2022 році ця сума складає 1,085 мільйони гривень на рік.

Закон передбачає штрафи у разі невстановлення касових апаратів —  100% від вартості проданої продукції. Якщо порушення зафіксують вдруге —  150%. Проте, у Державній податковій службі запевняють, що на час карантину перевірок не буде.


Водночас завдяки підвищенню, яке відбулось у липні, мінімальні пенсійні виплати для людей з інвалідністю з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції перевищили фактичний розмір прожиткового мінімуму.

Так, по І групі - у 2,8 раза й склали 10 340 гривень. По ІІ групі - у 2,2 раза й склали 8 272 гривень, а  по ІІІ групі у 1,7 раза й склали 6 204 гривень.

Зокрема, від 7 000 до 14 600 гривень становитимуть з 1 січня 2022 року мінімальні пенсійні виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які мають інвалідність.

Відтак, 14 600 гривень – по І групі інвалідності. 9 500 гривень – по ІІ групі інвалідності та 7 000 гривень – по ІІІ групі інвалідності.
Зазначена програма підвищень охопить понад 60 тисяч осіб.
«Крім того, ми не забуваємо про родини загиблих ліквідаторів. Уряд подав до Верховної Ради ініційований Президентом України законопроєкт про підвищення пенсійного забезпечення сім’ям загиблих військовослужбовців, у тому числі з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС», — повідомила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

З 1 січня набувають чинності зміни до податкових законів, які називають «антиолігархічною податковою реформою Зеленського».  Закон зачіпає інтереси великих промислових груп, серед яких за активами на першому місці — підприємства зі сфери контролю Ріната Ахметова. Так, йдеться про ренту на видобуток залізної руди.

Проте зміни торкнуться й інших, і не лише тих, кого президент називає олігархами. Зростуть ставки екологічного податку — як за викиди у повітря, так і за скидання шкідливих речовин у воду.

Крім цього, у законі є кілька новацій для тих, хто працює в сільському господарстві. Так, ті, хто продає на базарі городину та отримує за це більше ніж 12 мінімальних зарплат на рік, сплачуватиме 18% податку на доходи ФОП.


Також уряд обіцяє підвищити зарплату медичним працівникам бюджетних і комунальних закладів. Згідно з планами, лікар отримуватиме не менше ніж 20 тисяч гривень, а медична сестра — не менш як 13 500 тисяч гривень.

Ці суми — не лише посадовий оклад, але й доплати, надбавки та премії за престижність лікарської праці. Розмір надбавок встановлюватиме керівник медичного закладу за погодженням з профспілковим комітетом. 

Із січня зростуть зарплати й в освітян. Так, йдеться про педагогів певних типів закладів та установ освіти, таких як спеціалізовані школи, гімназії, профтехучилища, інтернати. Розмір підвищення становитиме від 5% до 30%.

Також передбачається підвищення зарплат на 20-30% у дошкільних закладах для дітей з особливими потребами, спеціалізованих дитячих будинках.

Уряд передбачив також надбавки за педагогічні та інші звання, за використання в роботі іноземної мови — від 5% до 20%. Водночас розмір основних доплат вчителям залишиться без змін.


Наприкінці січня має запрацювати «Дія.Сіті» — спеціальний правовий режим для ІТ-індустрії. 

Як заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. За його словами, очікується, що це прискорить темпи зростання українського ІТ-сектору.

Раніше у Міністерстві цифрової трансформації повідомили, що після запуску спеціального правового режиму «Дія.Сіті» для ІТ-компаній діятимуть наступні ставки податків: ПДФО — 5%, військовий збір — 1,5%, єдиний соціальний внесок — 22% та податок на виведений капітал — 9%.

Так, цей закон визначає те, що компанії повинні на 90% займатися розробкою програмного забезпечення, якими принципами учасники мають користуватися, якою має бути мінімальна заробітна плата й кількість працівників.

Прихід у «Дія.Сіті» буде добровільний. Будь-яка компанія, яка відповідає технічним критеріям, подає відповідну заявку. Її автоматично, без залучення людей, розглядає штучний інтелект. Потім компанія реєструється в податковій службі, яка визнає його статус резидента, на якого поширюються податкові зобов’язання згідно із законом.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Пенсія у 2022 році: відомо, кому підвищать виплати

Відомо, скільки роботодавців планують підвищити зарплати у 2022 році

Ринок праці 2021: відомо, як в Україні за рік змінилась ситуація з вакансіями та зарплатами

Володимир Якубовський, IT-фахівець: «Брак кваліфікованих спеціалістів – найбільша проблема галузі»


Коментарі (1)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3694
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451