Гіпертензія при вагітності

 

/data/blog/120325/e8dd2abe37ca8ff43ca04f722d1b37d8.jpg

 

Підвищений артеріальний тиск (АТ) або артеріальна гіпертензія у майбутньої мами – це серйозна небезпека для її життя, а також великий ризик для малюка. Тому на кожному прийомі медичні працівники вимірюють вагітній тиск для своєчасного виявлення будь-яких відхилень та проведення необхідного дообстеження чи лікування.

 

Нормальним тиском при вагітності вважається такий, який забезпечує оптимальне кровопостачання плаценти, а значить і малюка. Його величина коливається в межах 110-120/70-80 мм рт ст. Цифри 100/60 і 130/80 мм рт ст вважаються межуючи ми з патологією. Також слід враховувати і те, що величина тиску змінюється протягом вагітності. Якщо показники при цьому не переходять за допустимі значення, то все цілком нормально, оскільки в організмі майбутньої мами відбуваються фізіологічні процеси, які суттєво впливають і на серце, і на судини. Діагноз артеріальна гіпертензія ставиться жінці при показниках тиску, що перевищують величину 140/90 мм рт ст, виявлених кількома вимірюваннями. Крім того, в обов’язковому порядку порівнюється значення АТ до вагітності або в самому її початку, оскільки жінки можуть бути схильні до гіпотонії. У таких випадках гіпертензія діагностується, якщо систолічне (верхнє) значення більше на 25 мм рт ст від того, що було до вагітності, а діастолічний (нижній) – на 15 мм рт ст.

 

Артеріальний тиск може підвищитися вперше саме під час вагітності, але частіше жінки стикаються з цією проблемою ще до зачаття дитини.

Причини

До основних факторів, що сприяють підвищенню артеріального тиску у майбутніх мам, можна віднести: вади серця; захворювання судин; гіпертонічну хворобу; ендокринні розлади – тиреотоксикоз, гіпотиреоз, цукровий діабет та інші; патологію нирок –пієлонефрит, гломерулонефрит, полікистоз; деякі види пухлин; психічні порушення; захворювання нервової системи; гестоз…

Є випадки, коли визначити причину підвищеного тиску не вдається.

 

Особливості

В першому триместрі вагітності в жіночому організмі відбуваються різні зміни, які призводять до зниження артеріального тиску, тому у майбутніх мам з артеріальною гіпертензією, що з’явилася ще до вагітності, стан і показники тиску можуть покращитися на деякий час. Але з наближенням терміну 38-40 тижнів, в процесі пологів і після них симптоматика, як правило, посилюється.

У жінок з так званою гестаційною артеріальною гіпертензією, що розвивається після настання вагітності (переважно в другій її половині), стан поліпшується через деякий час після пологів.

Відчуття в жіночому організмі при підвищеному тиску: головні болі, сильна стомлюваність, серцебиття, задишка, біль у серці, шум у вухах, сильна спрага, порушеннязору, оніміння і похолодання кінцівок, періодичні носовікровотечі.

 

Перебіг

Основні ускладнення вагітності при артеріальній гіпертензії: загроза викидня, плацентарна недостатність, гестоз, передчасне відшарування плаценти. У пологах підвищується ризик розвитку еклампсії, інсульту, а після пологів – кровотечі.

 

Вплив на плід

Зміни в судинах і плаценті, які відбуваються при артеріальній гіпертензії, призводять до того, що малюк не набирає нормально масу, страждає від гіпоксії. Це небезпечно внутрішньоутробною загибеллю плоду.

 

Лікування

Як правило, вагітних з гіпертензією госпіталізують в стаціонар, щоб провести дообстеження, ефективно знизити тиск і попередити розвиток ускладнень. Для лікування використовують різні схеми гіпотензивної терапії, а також немедикаментозні методи: усунення стресів, денний відпочинок, рекомендовану фізичну активність, дієту (з переважанням недосоленої і нежирної їжі).

Для зниження тиску вагітним призначають найменш шкідливі для малюка ліки, наприклад, Допегіт, Верапаміл, Лабеталол. Якщо ж матуся страждає від гіпотонії, її стан покращують препаратами кофеїну та іншими дозволеними в її положенні засобами.

Питання про пологи вирішується комплексно, при цьому лікарі оцінюють стан жінки, плода і термін вагітності. При стабілізації тиску, відсутності ускладнень і готовності мами і малюка до народження можливі пологи природним шляхом в умовах спеціалізованих перинатальних центрів.

Коли ж не вдається знизити артеріальний тиск, та ознаки гестозу загрозливо наростають, постає питання про родорозрішення шляхом кесаревого розтину, а в критичних ситуаціях про припинення вагітності.

 

Прохання

Отож, шановні майбутні матусі, чи вже вагітні , контролюйте свій рівень артеріального тиску.

 

Інформація консолідована з інтернет ресурсу

автор Королюк Володимир, лікар-кардіолог клініки "Медекс-плюс", вулиця Військових Ветеранів, 10

тел. 0342-71-15-60

(097) 660-71-17

(066) 237-55-22


19.11.2016 23300 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466