Галина Матейко: «Здоровому організму віруси не страшні»

 

 


Рання весна – період сезонних гострих-респіраторних захворювань (ГРЗ). А цього року до них додався ще й кір. Яка епідеміологічна ситуація зараз на Прикарпатті? Як застрахувати себе та своїх дітей? Про це розповідає завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб медуніверситету Галина Матейко.

 


— Пані Галино, люди знову панікують, що з’явився новий вірус грипу – фінський, що багато людей хворіє, зокрема, діти?


— Це різновид сезонного вірусу. Сезонний рівень захворюваності на ГРЗ не переріс пороговий, тому говорити про епідемію грипу в області немає підстав.

 

— Які профілактичні засоби порадите від цієї «сезонності»?

— Найбільш дієва – звичайна неспецифічна профілактика. Тобто, підвищення імунітету організму: здоровий та активний спосіб життя, раціональне харчування, достатня кількість вітамінів. Ми також рекомендуємо пробіотики, зокрема, такі препарати, як йогурт, «Лактовіт», «Лактофільтрум». А коли вже в сім’ї захворіли, то можна застосовувати препарат «Арбідол». Він має противірусну активність, діє на досить широкий спектр збудників ГРВІ. Приймати його треба двічі на день, по одній капсулі, протягом тижня. Велику перевагу надаємо вітчизняним препаратам рослинного походження, на основі біофлавоноїдів із диких злаків – «Протефлазид», «Імунофлазид», «Флавозид».

 

— А народні, так звані «бабусині», методи, наскільки вони дієві?

— Звісно, не зашкодить вживання фітонцидів – часник, мед, цибуля. Також прийом вітамінних чаїв з шипшини, малини, калини, чай з лимоном. Не треба забувати і про важливі гігієнічні заходи, які ми часто недооцінюємо: часте миття рук з милом, обов’язково мити обличчя дитині, коли вона повертається з вулиці, промивати ніс і горло 2% розчином соди або солі. Не рідше, як 2-3 рази на день.

Такі неспецифічні методи дають хороший результат. Часто батьки бояться високої температури й панікують, коли на термометрі 38,5. Але збивати її не можна, адже температура при ГРЗ має захисний характер. Знижувати її можна лише препаратами, які містять парацетамол. Але в жодному разі не аспірином. Хоч він і дуже популярний, але люди мають пам’ятати, що аспірин може дати серйозні ускладнення.

 

— А як щодо вакцинації? Коли треба робити щеплення?

— Безумовно це – найефективніша профілактика. Щеплення мають бути передсезонні, а не під час епідемії. Вакцинація є ефективною, коли її зробити абсолютно здоровій дитині чи людині, тоді вона дає адекватний захист – до п’яти років. Наприклад, зараз проти сезонного вірусу більшість жителів Прикарпаття використовують вакцину «Інфлувак». Імунологи та вірусологи довели, що імунітет до вірусів грипу перехресний завдяки їхній спорідненості. Віруси близькі за будовою один до одного. Тому щеплення проти одного вірусу грипу захищає на 30% від інших вірусів.

 

— Пані Галино, цьогоріч прийшов кір…

— Зараз ситуація близька до стабільної. Епідемії немає, але хворі ще поступають в стаціонар обласної клінічної інфекційної лікарні. На сьогодні у нас госпіталізовано 47 хворих на кір. З них – 26 дітей. Якщо захворювання починалося з підлітків, то зараз хворіють діти молодшого шкільного віку, дошкільнята і навіть діти до року. Кір у перші дні хвороби важко виявити, бо симптоми такі самі, як і при ГРЗ. Це дитяча інфекція, яка передається повітряно-крапельним шляхом, але вона може бути керована при умові здійснення регулярних щеп­лень. Особливість її ще й у тому, що захворюваність зростає кожні 5-6 років. Захворювання у ранньому віці може лікуватися вдома, але під наглядом педіатра. Дуже важливо виявити захворювання в катаральному періоді, коли хворий заразний. Його треба ізолювати до п’ятого дня з моменту висипання.

 

— А є вакцина від кору?

— Є, крім того, вона ще й обов’язкова. Згідно з наказом №595 від 2011 року. І тепер вона входить у календар щеплень дитини. Щеплення починають робити у 12 місяців, потім у шість років. Зараз пропонується ревакцинація усім особам до 30 років. Її доцільно провести після спалаху кору.

Є ще один метод профілактики – введення специфічного протикорового імуноглобуліну. Цього року наші аптеки цим не забезпечені, але є заміна – людські імуноглобуліни. Вони також містять достатньо антитіл проти вірусу кору. Дитина, якій ввели імуноглобулін не пізніше п’ятого дня з моменту контакту з хворим на кір, не захворіє.

 

— Скільки коштує вакцина?

— Від 60 до 90 грн., усе залежить від вакцини. Планова вакцинація для діток – безкоштовною.

 

— Серед батьків побутує така думка, що добре, аби дитина перехворіла на все в ранньому віці. Чи правильно це?

— Звичайно, логіка в цьому є. Адже кір, вітрянка, скарлатина, червоничка (краснуха) – це класичні дитячі інфекції. Зараз вони подорослішали. І в старшому віці вони важче перебігають і частіше супроводжуються ускладненнями. Доведено, що вакциновані діти від кору хворіють рідше та переносять хворобу легко, без ускладнень.

 

— Яким буде прогноз на майбутнє? Якого наступного вірусу слід боятися прикарпатцям?

— Боятися нічого. Більше довіряйте медикам, прислухайтеся до їхніх порад. Щодо грипу – прог­нози всім відомі. Це наймінливіший вірус на планеті. Кожного року він змінює свою поверхневу будову, а кожні 8-10 років відбуваються глибокі зміни. Якщо вести правильний спосіб життя, раціонально харчуватися, займатися спортом, загартовуватися, вживати вітаміни, бабусині рецепти – віруси не страшні.

 

Світлана ЛЕЛИК,

Репортер

 


23.03.2012 Світлана ЛЕЛИК 1207 1
Коментарі (1)

Микола 2012.03.29, 09:22
Років 100 300 500 1000 і т.д назад я погоджуюсь що були всі здорові організми бо йшов природний відбір. Зараз знайти здоровий організм на мою думку важко хіба, у що новонародженого і то багато хворих з патологіями з такою екологією та харчуванням буде дуже важко знайти.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3368
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415