Галич, Івано-Франківськ та УПА. Головні ювілеї, які цьогоріч відзначатимуть на Прикарпатті

У 2022 році на Івано-Франківщині відзначатимуть річниці щонайменше трьох визначних для краю подій.

Цього року місту Галич виповниться 1125-років від часу першої згадки про нього в літописах, Івано-Франківську - 360 років, також у 2022-му ми відзначатимемо 80-річчя УПА.

Фіртка зібрала інформацію про те, як святкуватимуть ці події у нашому регіоні.

Річниця Галича як давньої столиці України

Річницю Галича святкуватимуть на всеукраїнському рівні. Відтак, відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою пропагування української національної історії, підтримки науковців для дослідження минулого княжого Галича та розвитку туристичної складової обласна рада вирішила затвердити комплексну програму «Відзначення 1125-річчя від часу першої згадки про місто Галич» на 2022-2023 роки.

Заходи організовуватиме Управління культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації.

До слова, реалізовуватимуть програму протягом 2022 та 2023 років.

«З обласного бюджету по лінії Управління культури ми заклали 400 тисяч гривень на відзначення цієї події у 2022 році. Ці кошти використають на окремі заходи, які ми запланували.

Але є ще Управління інформаційної політики, Управління зовнішніх економічних зв'язків і туризму та інші. Вони також подають свої пропозиції з цього приводу», - каже Володимир Федорак.

Втім, остаточний бюджет заходу буде відомий 25 лютого, коли приймуть відповідні рішення на сесії обласної ради.

Як зазначив Володимир Федорак, директор Управління культури, саме святкування та головні заходи відбуватимуться у 2023 році.

Метою програми є, насамперед, пропагування української національної історії та розвиток індустрії туризму навколо спадщини столиці Галицько-Волинської держави.

Крім того, наголошуватимуть на патріотичному вихованні молодого покоління українців на прикладах історії княжого Галича.

Збереженню та популяризації національної історії, культури, традицій, фольклорно-етнографічної творчості та ремесел Прикарпаття сприятиме співфінансування проведення музейно-етнографічного фестивалю «Галицька брама», туристично-етнографічної програми «Живий Музей», фестивалю «Галицьке лицарство» та Всеукраїнського фестивалю сучасної української пісні «Золотий тік».

читайте також: Культурні підсумки року на Івано-Франківщині: як прикарпатців та гостей області в умовах пандемії долучали до мистецтва (ФОТО)

Також по бібліотеках області запланували випуск та розповсюдження наукового часопису «Галич» та праць багатьох дослідників, видання подарункового набору «Галич давній і сучасний у поштових світлинах».

До слова, сьогодні на обліку установи також є приблизно 150 археологічних пам’яток, серед яких поселення палеоліту, неоліту і мезоліту, трипільської культури, культур шнурової кераміки та фракійського гальштату.

Для того, щоб популяризувати культурну спадщину Галича у Національному заповіднику «Давній Галич» діє три музеї (Музей історії Галича, Музей етнографії та Музей караїмської історії та культури).

Крім того, створили Картинну галерею та Малий виставковий зал з постійною виставкою археології.

Тим часом у селі Крилос, яке знаходиться на території заповідника, збереглася система оборонних споруд з кількома рядами валів. На території заповідника міститься майже 200 археологічних пам’яток, які документально засвідчують етапи зародження та подальшого розвитку історичного міста. Серед них:

  • фундаменти Успенського Собору (ХІІ ст.);
  • церква Пантелеймона (1194 р., с. Шевченкове);
  • церква Різдва Христового (ХІІІ ст., м. Галич);
  • Старостинський замок (ХVІІ ст., м. Галич);
  • церква Успіння Пресвятої Богородиці (ХVІ ст.);
  • каплиця св. Василія (ХVІІ ст.).

Саме тому, каже Володимир Федорак, Галич та його заповідний комплекс слід розглядати як показову історичну репрезентацію Галичини та всієї України у світі.

Серце Прикарпаття: молодіжне місто Івано-Франківськ святкує день народження

День міста в Івано-Франківську традиційно відзначають в першій половині травня. Так, цьогоріч франківчани та гості міста святкуватимуть 360-ту річницю з дня його заснування. Зокрема, 7 травня в день отримання Магдебурзького права.

Наразі остаточної програми святкування події немає, втім, все залежатиме від ситуації з поширенням пандемії COVID-19.

Як правило, щороку до дня міста в Івано-Франківську організовують:

  • спортивні змагання та турніри;
  • танцювальні шоу, концерти та виступи артистів;
  • виставки та ярмарки народних промислів, сувенірів, вишиванок;
  • презентацію асортименту продукції місцевих виробників в рамках акції «Купуємо Івано-франківське»;
  • знаменитий Фестиваль ковалів на площі Бастіон, який проводять вже понад 10 років, зустрічає кращих майстрів ковальської справи;
  • урочисте вручення міської премії ім. Івана Франка та святковий концерт.
Сто тисяч солдатів та пів мільйона волонтерів:
УПА-єдина армія у Другій світовій війні, що представляла українські інтереси

2022 рік в Івано-Франківській громаді також оголосили роком 80-річчя УПА.

Про це в кінці 2021 року під час засідання виконавчого комітету повідомив Ігор Кінаш, начальник управління внутрішньої політики.

За його словами, впродовж 2022 року у міськраді планують проводити різні заходи. Більшість присвятять датам, які пов’язані із життям представників національно-визвольного руху.

«Плануємо організувати зустрічі учнівської молоді з родиною полковника УПА Різуна, відзначення Дня Героїв, святкування річниці проголошення Акту відновлення Української Держави, провести віча в селах та мікрорайонах громади.

Влаштуємо конкурс малюнків серед вихованців закладів освіти. Впродовж року буде кілька фестивалів патріотичної пісні, міські змагання з пішого туризму, стрільби та турніри ігрових видів спорту», - розповів Кінаш.

Крім того, протягом року на міських телеканалах та екранах у місті публікуватимуть матеріали, присвячені річниці УПА.

читайте також: Ярослав Коретчук, директор обласного музею визвольної боротьби ім. С.Бандери: В нашому музеї діє система краудфандингу, завдяки якій можемо купувати експонати на антикварних аукціонах (ФОТО)

Також цьогоріч вже презентували кінострічку «Спомин про шугаївців». До слова, сюжет побудований на основі реальних подій.

У фільмі йдеться про боївку ОУН, яка діяла у селі Микуличин та яку очолював командир на прізвисько «Шугай».

Крім цього, влаштовуватимуть ще низку презентацій кількох книг про діяльність УПА.

«Буде тактико-диверсійна гра на честь УПА в районі Дем’янового Лазу, двічі її проведемо. Також плануємо молодіжний вишкіл у Підпечерах.

Влаштовуватимемо поїздки до місць, які пов’язані з діяльністю повстанців, зокрема в села Саджава, Гринівка, Лисівка, Глибоке. Будуть поїздки в бункери», - сказав Кінаш.

Впродовж року в Івано-Франківську проведуть театралізовані вистави про діяльність таборів повстанців. Ігор Кінаш каже, що вже запланували військово-історичні реконструкції боїв Української повстанської армії та диверсійних груп більшовиків.

Зі слів посадовця, для людей, які мають статус ветеранів УПА, у міськраді організують пільгове лікування та забезпечать препаратами при захворюваннях серцево-судинної системи, цукрового діабету та онкологічних хворобах. Планують також надати ветеранам пільги, компенсації та надбавки до пенсій.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Проєкт справді світлий та хороший»: в Івано-Франківську організували міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях» (ФОТО)

Журнали, листівки та стрічки із вінків з могили: в Івано-Франківську відкриють музей Євгену Коновальцю (ФОТОФАКТ)

Аудіозабезпечення та спеціальні підйомники: музей у Івано-Франківську планують зробити доступнішим для людей з інвалідністю

365 сторінок болю: в Музей визвольної боротьби передали Книгу пам'яті загиблих добровольців-захисників (ВІДЕО)


04.02.2022 Тіна Любчик 5352
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

946
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1946
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2817
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3447
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3663
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6834 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3850

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5663

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6792 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7621
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2451
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4721
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5109
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

472
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

935
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1804
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3390
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

913
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1780
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3686
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3892 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5444