Футбольні війни: УКРАЇНА-2012 може стати повторенням ГОНДУРАСУ-1969

 

 

Політики в Україні шукають нові інструменти для керування ситуацією. «Чиста» політика все більше підпадає під підозру електорату як поле суцільних маніпуляцій. Потенційні виборці вже не довіряють гаслам і акціям, проведеним суто у політичному форматі. Відповідно, будь-які позаполітичні засоби впливу на уяву та настрої електорального поля стають потенційними засобами здійснення політики. Серед цих засобів чільне місце займає спорт, в першу чергу його найпопулярніший вид – футбол.

 

Напередодні Євро-2012 все більше аналітиків допускають, що спортивне і навколоспортивне життя в Україні у найближчий час стануть інструментами для жорстких маніпуляцій електоратом.

 

Політологи повідомляють, що в останні місяці помітно зросла фінансова підтримка активістів футбольного фан-середовища з боку політичних сил. Участь футбольних фанатів у львівських подіях 9 травня не залишилась непоміченою. Прогнозується подальше зростання політичної активності фан-клубів.

 

Тим більше, що осінні події у Москві продемонстрували можливості подібних рухів у формуванні потрібної телевізійної «картинки» для подальшого використання політтехнологами. Деякі російські аналітики переконані, що саме демонстраціями футбольних фанатів на Манежній площі в РФ розпочалася президентська компанія Володимира Путіна.

 

В історії можна знайти приклади впливу футбольних подій на політичну історію цілих континентів. Найвідомішою в тому плані стала знаменита Футбольна війна між Гондурасом і Сальвадором в липні 1969 року. Тодішній президент Гондурасу Освальдо Арельяно використав поразку гондураської команди у матчі відбіркового етапу чемпіонату світу у Мехіко для активізації антисальвадорських настроїв у суспільстві. Незадоволені комерційною активністю сальвадорських мігрантів, гондурасці почали погроми, на які Сальвадор відповів наступом своїх збройних сил на територію Гондурасу. Війна мала наслідки на кількох рівнях політичного життя. Арельяно завдяки війні підняв хвилю націоналістичних настроїв, переключив увагу гондурасців з економічних негараздів на патріотичну тему і зберіг владу свого олігархічного клану. США завдяки війні змогли зруйнувати плани латиноамериканських держав по створенню Центральноамериканського спільного ринку.

 

На думку соціологів, футбол займає у суспільному житті України помітне місце. Не таке центрове, як в країнах Латинської Америки, але достатнє для того, щоби футбольний матч ставав головною подією дня і тижня.

 

Суспільний резонанс від футбольної події за кількістю інформаційних реципієнтів на два порядки перевищує резонанс від культурної або мистецької акції і на порядок від політичної. За настроями відвідувачів стадіонів можна впевнено прогнозувати політичний клімат в країні та рейтинги провідних політиків.

 

Футбол є головним «полем реалізації мрій» для переважної більшості олігархів – істинних правителів держави. В цій ситуації ризикнемо спрогнозувати, що значення футболу, як способу формування політики в наступні місяці (напередодні Євро-2012) буде зростати.

 

Вже тепер Євро-2012 активно використовується для політичного позиціонування. Скажімо, одним з основних аргументів проти Едуарда Гурвіца на виборах міського голови Одеси у 2010 році було те, що Гурвіц не зміг зробити Одесу містом, що прийме Євромундіаль. Також всі знають, що одним з іміджевих козирів Партії регіонів є її позиціонування як «партії спортсменів», «партії отців великого українського футболу».

 

Аналітики очікують, що в кінці 2011 – на початку 2012 року відбудуться значні структурні зміни в навколофутбольному середовищі, коли на рівні фан-клубів почнуть активно формуватися чисельні «бойові дружини» з чітко окресленим політичним зафарбуванням. «Ядра» цих формувань існують вже сьогодні.

 

Не факт, що саме на Євро-2012 ці формування будуть виведені на «велику арену» української політики як організатори масових політичних акцій. Навряд чи провідні політичні сили в Україні наважаться дискредитувати себе на такому відповідальному міжнародному спортивному форумі.

 

Але чемпіонат може стати ідеальним місцем для організаційної консолідації та інформаційної розкрути таких формувань. Особливо для первісного піар-позиціонування молодих лідерів українського фан-середовища, яких пізніше можна буде технологічно «трансформувати» у лідерів політичних. Вже на парламентських виборах-2012, відразу після чемпіонату ми можемо побачити прізвища футбольних і навколофутбольних «героїв» у «п’ятірках» і «десятках» партійних списків поряд з прізвищами професійних політиків.

 

Для стратегії «керованого хаосу», яка зараз активно впроваджується в Україні, телевізійна «картинка» битв футбольних фанів на вулицях українських міст буде доречним доповненням до політичних провокацій на кшталт львівських подій 9 травня. Це сприятиме радикалізації суспільних настроїв, особливо в молодіжному середовищі.

 

«Футбольна» мотивація заповнить відсутню нішу мотивації політичної у тих молодіжних кластерах, де «чиста» політика не популярна. Внутрішні заворушення також, не виключено, дадуть привід для зовнішнього втручання. Україна-2012 може стати повторенням Гондурасу-1969. До речі, у Футбольній війні загинуло від двох до шести тисяч людей.

 

Аналітична група «Фіртка-магус»


Коментарі (5)

Ліда 2011.06.03, 11:37
Щось останнім часом Україну все частіше порівнюють то з Гондурасом то із Сомалі. небезпечна тенденція. Хоча, може ми й заслужили на такі порівняння.
05 2011.06.03, 11:49
На фото - чистий Гондурас. гондураськи хлопці йдуть з гондураською шматою гондураською вулицею. тіко шо мавп ніде не видно. себто обізян і донів педро
Львів 2011.06.03, 13:15
На фото Львів - фани Карпат
Goverla 2011.06.03, 17:14
Якщо у фан-клюби закачуватимуть баблос, треба йти у фан-клюби. Тема реальна. "Карпати" - файні хлопці, не треба їх називати гондурасами, а те шо трохи ведуться на хап, то ж вони молодьож, все пойнятно.
rex 2011.06.04, 15:05
Расизм і нацизм надзвичайно популярні у футбольному середовищі. В основі самопальної ідеології фан-клубів у Росії і Україні - нацистські ідеологеми, спрощені до примітивних гасел та кричалок. Колись нацизм загнали на футбольну територію, а тепер буде зворотній процес, коли "оле-нацизм" зі стадіонів і спортмайданчиків повернеться на вулиці і в сесійні зали. Таким є закон маятника.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2850
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3486
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6875 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3870

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5685

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6822 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4741
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

957
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1827
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3410
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3706
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3930 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466