Франківська гордість Роман Букатюк: В Бразилії тепер знають про Івано-Франківськ

 

/data/blog/87945/32deedc33f4549166bd57b3d0407f93c.jpg

 

Учень 11 класу, загальної освітньої школи І-ІІІ ступенів №25 Івано-Франківської міської ради Роман Букатюк представив Україну на міжнародній олімпіаді з географії у Бразилії та повернувся із бронзовою нагородою та першим місцем у конкурсі дослідницьких проектів.

 

Олімпіада проходила у місті Посус-ді-Калдас, штат Мінас Жерайс, Бразилія. У ній взяли участь делегації з 23 країн світу.

 

 

Чотири кола олімпіад

Може здатись, що потрапити на олімпіаду не так і складно — але мені довелось пройти 4 етапи олімпіади з географії в Україні: шкільна, міська, обласна, Всеукраїнська. Далі були ще 2 відбіркові тури: один з англійської мови та останній, вирішальний тур, де з 8 учасників вибрали 4. Тільки за результатами цих змагань я отримав можливість представляти Україну.

Я міг і не потрапити до Бразилії, адже думав і про Всеукраїнську олімпіаду з хімії в 9 та 10 класах. Але добре обдумавши все і зваживши всі «за» і «проти» —обрав саме географію, тому що вона для мене трохи рідніша (можна брати участь лише в одній Всеукраїнській олімпіаді). Та й цікавлюсь географією ще змалку — в молодших класах брав участь в різноманітних олімпіадах.

Готувався так: вивчав окремо геологічні науки (геологія, геоморфологія, геотектоніка, сейсмологія, вулканологія, петрологія, мінералогія і т.д.), гідрологію, кліматологію та метеорологію, палеогеографічні науки а також астрономію. Окремо готував ще й англійську та російську мови.

 

 

 

Знайти кошти за лічені години

За два дні до поїздки на олімпіаду нам повідомили просто шокуючу для мене і моєї сім’ї новину — потрібно було терміново знайти гроші на переліт. А сума була зовсім непідйомна для моєї родини. Я до цього й не вникав в ці справи — всі сили йшли на підготовку, а от саме фінансуванням поїздки займались мої батьки та школа. Добре, що знайшлись добрі люди, які допомогли мені з коштами на переліт у дві сторони. Знаю, що меценатом став Олександр Шевченко, який часто допомагає молоді Франківщини.

 

 

 

7 важких днів

У понеділок — відкриття; у вівторок — теоретичні тести; у середу нас розділили на команди, щоб у кожній з них були учасники лише з різних країн світу. Команди повезли у три різні місця, потрібно було провести дослідження і на його основі зробити презентацію.

У четвер у нас був практичний тур. У п’ятницю нас розділили на нові інтернаціональні команди, й нам треба було намалювати плакат про природний феномен Ель-Ніньйо та його вплив на територію Бразилії.

В суботу ми захищали наші презентації та плакати. У неділю було урочисте нагородження, і ми дізналися про наші результати.

Особливістю олімпіади було, мабуть, те, що був лише один теоретичний тур зі змішаними завданнями — досить багато астрономії, хімії та фізики, окрім власне географії. Але було аж 3 практичних, на яких були завдання з 5 дисциплін — геології, метеорології, гідрології, астрономії та палеогеографії.

Найважчими були деякі окремі питання: зокрема практичний тест з астрономії, яку ми ще не вивчали в школі, а повинні були вчити влітку самостійно. Також деякі тести з теоретичного туру.

 

 

Мавпочки,байкери, екскурсії та сульфатна вода…

Налітався вдосталь — адже прямого рейсу до Бразилії в Україні немає. Спочатку летіли до Мюнхена, потім — в Сан-Пауло. Назад із Сан-Пауло у Франкфурт-на-Майні і в Київ.

У Бразилії були в місті Посус-ді-Калдас. Там проживає лише 160 тис. людей. Бразильці дуже привітні й добрі люди — це приємний сюрприз. Здивувало, що у місті було багато лоурайдерів (автомобілів, що мають низьку посадку — прим.ред.), а також те, що там дуже багато байкерів.

У супермаркетах є спецпрацівник, який запаковує всі куплені вами продукти та речі в пакет.

Побували на всім відомій копії статуї Ісуса Христа, на водоспаді, у тропічному лісі, на скелях «Ballstones», на термальних водах, в музеї.

Побачив Бразильське плоскогір’я — дуже приваблива місцевість зі складним рельєфом, траповим вулканізмом, тропічною рослинністю.

Найбільше запам’ятались місця, де в нас були екскурсії, а також місто й готель, де ми жили. Звичайно пригадуються й діти та бразильці, які за нами наглядали.
Ми приїздили до бразильської школи, але так і не вдалось поспілкуватись з дітьми — вони не знають англійської. Запам’яталась їхня масна сульфідно-сульфатна вода, яка тече прямо з крана (чи змив мило, чи ні — не зрозуміло). Також басейн, в якому можна плавати не більше 20 хвилин через цю ж воду.

Вивчив деякі слова на інших мовах. Звичаї інших народів, їх національну символіку, звуки та абетки.

З учасниками частенько траплялись смішні та цікаві випадки. Навіть зі мною. Одного разу ми поїхали на екскурсію в тропічний ліс, і там були мавпочки. Лише в мене була їжа — крекер: мавпочки спускалися з дерев і брали наш український крекер своїми лапками з моїх рук і їли. Це було дуже зворушливо.

Друзів знайшов надзвичайно багато. Фейсбук та електронна скринька «кишать», у хорошому сенсі цього слова, заявками. На олімпіаді наша команда найбільше здружилася із командами Казахстану, Індонезії, Португалії та Тайланду. Також знайшов друзів серед бразильців, які слідкували за нами всі ці дні. Вони всі дуже класні.

З поїздки привіз небагато маленьких сувенірів, тому що місто не туристичне (там відпочивають та лікуються здебільшого бразильці) і в нас не було достатньо часу. Вдалось обмінятись сувенірами, монетами та купюрами з учасниками, які представляли інші країни.

 

 

 

 

 

Повернення додому та плани на майбутнє

По прильоті до Києва, в аеропорту, мене зустріла моя вчителька, з якою ми й поїхали до Івано-Франківська. Там мене вже чекала моя родина, яка весь цей час мене підтримувала та переживала за результат та й сам переліт — Бразилія не так близько, та й менталітет там зовсім інший.

Трішки відпочивши вдома — я пішов до школи, щоб зустрітись з учнями, шкільними товаришами, вчителями та дирекцією. Там вже чекали й журналісти.

До того ж там отримав приємний сюрприз — Олександр Шевченко подарував мені, як меценат поїздки, ноутбук, а класу географії у моїй школі — проектор.

Минулого року, якщо не помиляюсь, учасники Міжнародної олімпіади з наук про Землю були першими у списку серед тих, хто вступав до вузів на географічні спеціальності.

Зараз готуюсь із командою м. Івано-Франківська до Всеукраїнського турніру юних географів, і паралельно починаю готуватись до ЗНО і до олімпіад.

Багато людей почали до мене краще ставитись, вітають. Мама розповідає, що її впізнають на вулиці та вітають з моєю перемогою.

 

Versal

фото: Фіртка


29.09.2015 2721 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466