Фотоподорож Фіртки. Краматорськ-Констянтинівка-Артемівськ. Чим живуть і на що сподіваються звільнені від ДНР прифронтові міста України

 

На 23 році незалежності України її східні області дивують своїми контрастами.

 

Примари «совкового» життя почали набувати синьо-жовтого забарвлення, знайшлися люди, які нарешті готові розігнути спини, відмовитися від сірого та тихого життя під чиєюсь п'ятою, які бачать у незалежній Україні своє майбутнє, а не причини усіх негараздів… і звичайно ті, що свято вірять у повернення своїх рятівників ДНРівців.

 

Місто Краматорськ з жовтня цього року оголошено тимчасовим центром Донецької області. Вже при в’їзді подорожуючих зустрічає вказівник населеного пункту з великих синьо-жовтих літер. А над гербом міста гордо височіє герб СССР з одним із найгучніших комуністичних гасел: "Пролетарии всех стран соединяйтесь".

 

Ну і звичайно написи від народних художників.

 

 

 

 

Тут між кожним з населених пунктів стоять блокпости, на яких українські військові зупиняють автівки та перевіряють документи. Вони розповіли, що й досі затримують сепаратистів, які намагаються вербувати місцеве населення.

 

Поруч із службою бійці знаходять чотирилапих друзів. І кажуть, що їхні душі та серця зігрівають дитячі малюнки та турбота волонтерів.

 

 

 

 

 

На лежаку поруч із буржуйкою спить кіт Фантик, а на підлозі примостився собака Петрович. Вони "бойові" тварини і у кожного на шиї висить патрон

 

Це їх побратим Макарон

 

 

  

Головна площа Краматорська. Тут у синьо-жовтих штанятах та також кольру шалику, з кашкетом у руці гордо стоїть товариш Ленін. Цей чолов'яга, який досі немає спокою і лежить у мавзолеї, мабуть неодноразово перевернувся у домовині. З впевненістю можна сказати, що це був би один із його найбільших кошмарів.

 

 

 

 

Будинок культури

 

Далі нас чекало знайомство із священиком Василем Іванюком — декан Краматорського деканату УГКЦ. Отець-бойко 23 роки тому переїхав з Львівщини на Донеччину і тут на Сході України зводить храми, веде богослужіння українською мовою, допомагає дітям з особливими потребами, возить допомогу на передову та військовим на місцях, опікується переселенцям. 

 

Отець розповів, що з приходом ДНРівців ніхто із священиків не залишив парафії. Було й таке, що стріляли по машині та шукали. Проте хто і навіщо - невідомо. Тому доводилося постійно змінювати час богослужінь. 

 

Сьогодні отець Василь, у минулому військовий,  продовжує їздити на передову, адже у Дебальцеве воює його син Олександр. Він каже, що на війні люди стають більш віруючими і хлопці не рідко просять висповідатися. 

 

Храм святого пророка Іллі. До речі, перший поверх його зведений із деревени, яку привезли з Прикарпаття

 

 

Це вікно, у якому шибки повилітали від ударів "Градами". Його відновлювати не будуть, щоб люди пам'ятали про те, що сталося і молилися за мир

 

Галицька чудотворна ікона Матері Божої з Крилоса

 

Ікона Божої Матері Зарваницької

 

“Хай пам’ятає “кремлівська тварина”: “Краматорськ — Україна, Донбас — Україна!” - це девіз "Краматорських бджілок". Ці жінки, які плетуть на замовлення бійців маскувальні сітки, шиють маскхалати, балаклави та рукавиці мають право себе так називати, адже вже змайстрували для військових понад 1,5 тисячі квадратних метрів сітки, які розкладені під Маріуполем, Горлівкою, Дебальцеве, Пісках, у Щасті, Донецькому аеропорту та Пропасном. Засновниця “Бджілок” Ірина Сидоренко розповіла, що замовлення надзвичайно багато і тому трудівниці працють навіть вдома.

 

 

 

 

 

 

 

А ще "бджілки" в'яжуть ось такі рукавички для військових 

 

 

Справжній контраст – музей історії Костянтинівського району та музей «Довкілля» у селі Олександро-Калинове.

 

Якщо ви хочете знову відчути радянський дух, повернутися у країну Леніна та не знаєте хто такі герої «соцтруда», -  ласкаво просимо…

 

 

 


Ще один Ленін...

 

 

 

... а ще такий є

 

Вже за кілька кілометрів у невеличкому селі Олександро-Калинове під відкритим небом працює музей української культури Донеччини. Тут просто неба, люди власними силами відновили хату-мазанку та відтворили у ній побут 18 століття: старовинна піч, вишиті рушники і керамічний посуд, традиційний для української хати куточок з іконою і лампадами, ліжко для дорослих, якому понад сто років, колиска з дерева для новонародженого та солом’яна підлога.

 

Люди зібрали інструменти та речі селянського побуту. Ті відвідувачі, які втомилися від міської метушні можуть залишитися у селі, щоб попити свіжого молока з запашним хлібом та медом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Козачий хор

Співочі красуні разом з українським військовим

 

Дружківка - невеличке місто з привітними людьми та "незайманим" товаришем Леніним. Люди нарешті зрозуміли, що це не війна України проти них і хочуть миру. Проте навіть після ДНРівського рабства продовжують тримати позиції "спостерігачів" і бояться, що раптом "власть" зміниться.

 

Тут ми познайомилися із редактором проукраїнської російськомовної газети "Наша Дружковка", який потрапив у "розстрільні" списки ДНР. Як це бути у "розстрільні" списки ми розкажемо вже скоро.

 

 

 головний редактор газети "Наша Дружковка"

 

 

Артемістськ зустрів нас величезними чергами людей до відділень банків. Це місто, яке найближче до передової, саме сюди приїжджають люди із контрольованих сепаратистами міста, щоб отримати гроші. 

 

Змінивши прапори з ДНРівських та українські, тут далі владарюють ті, хто ще кілька місяців тому за підтримку українських військових були готові здати терористам рідну матір...вони не хочуть України, вони не хочуть Росії, вони хочуть ДНР.

 

Тут світло у кінці тунелю запалюють волонтери.

 

 

 Організація волонтерів, які допомагають українським військовим

 

 

 

Останній блокпост у нашій подорожі, на якому ми познайомилися із чудовими закарпатськими хлопцями та їх "залізним конем". Вони твердо запевнили, що ворог вже далі не піде, адже українські військові готові стояти до останнього.

 

 

 

 "Залізний кінь"

 

 

 


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6877 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466