Forbes: чого очікувати після зустрічі українського президента-телезірки ​з Байденом

31 серпня президент США Джо Байден зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським


Якщо ви пам’ятаєте, Україна стала причиною другого імпічменту Дональду Трампу, і всі, напевно, чули про Володимира Зеленського, телезірку країни, яка стала президентом.

Це цікава історія сама по собі: 43-річний чоловік був головною дійовою особою популярного політичного сатиричного серіалу «Слуга народу», який розповідав про вчителя середньої школи, чиї політичні погляди на боротьбу з корупцією спонукають людей переконати його балотуватися на посаду. Потім його обирають президентом. Так само сталося і з Зеленським в реальному житті.

Кожен український спостерігач думав - це знаменний момент. Телешоу про звичайну людину, яка ненавидить корупцію своєї країни, потім стає лідером справжньої країни, де справжні люди відчувають себе точно так само. Таким було українське життя з часів падіння Радянського Союзу. Кожен обраний президент обіцяв, але розчарував. На жаль, Зеленський не виняток.

Зі своїми колишніми правителями, росіянами, які захопили шматок східного промислового флангу країни, Донбасу та причорноморського Кримського півострова у 2014 році, Україна з того часу звернулася за допомогою до Заходу.

Вони отримали від адміністрації Трампа деякі позики Міжнародного валютного фонду та деяку протитанкову зброю для боротьби проти загарбників, яких підтримує Москва в регіоні Донбасу, але загалом історія з Україною була великою балаканиною з порожніми обіцянками від дипломатів та політиків щодо запрошення її до європейської спільноти.

Зеленський буде у Вашингтоні 31 серпня. Зустріч запланували на найбільш "мертвий" тиждень у політичному календарі столиці.

Зеленський зустрінеться з президентом, який колись намагався втрутитися в роботу корумпованих чиновників в Україні. Це все заплутана мережа, і це важко зрозуміти гравцям без програми, але Зеленський, ймовірно, переконає Вашингтон продовжувати фінансову підтримку і, можливо, отримає деяку увагу, але Україна в принципі сама по собі. Зеленський не радий невиконаним обіцянкам Заходу, повідомляє The Washington Post.

Найкращим прикладом цього є скасування санкцій адміністрації Байдена проти "Північного потоку -2", що давно вважається поступом "Газпрому" по Україні з метою доставлення газу до Європи. "Північний потік-2" розташований поруч із чинним трубопроводом. Якщо хочете, назвіть його "Північний потік I". Це майже напевно скорочує частку України у транзиті газу в Росію та відмовляє їй у 2 млрд доларів річного доходу, що становить близько 1,33% ВВП.

Україні потрібно довести своїм іноземним інвесторам та місцевим виробникам, що вони можуть врешті-решт просто замінити "Газпром" і стати справжньою альтернативою. Наразі в енергетику України надходить мало серйозних корпоративних інвестицій.

США насправді присутні не інакше як через багатосторонні організації, а саме МВФ. Або дипломатично, через Державний департамент.
Протягом останніх років запаси ПІІ в Україні скоротилися, оскільки російські інвестори вилучили значну частину активів, якими вони раніше володіли. Однак, згідно зі Світовим інвестиційним звітом ЮНКТАД за 2020 рік, приплив ПІІ склав 3,1 мільярда доларів у 2019 році у порівнянні з 13 мільярдами доларів у сусідній Польщі. Обсяг інвестицій склав 2% ВВП у порівнянні з 7,55% у Польщі, на основі власних даних CEIC, глобальної компанії з розвідки економічних даних.

Обсяг прямих іноземних інвестицій в Україні склав близько $ 49 млрд у 2019 році, але це було менше, ніж $ 53 млрд у 2010 році. Інвестиції в основному здійснювалися у виробництво, гуртову та роздрібну торгівлю, видобуток корисних копалин, фінансові послуги та нерухомість, і більшість з них надходила з України/Росії офшорні операції на Кіпрі, потім від компаній Нідерландів, Швейцарії, Німеччини та Великобританії.

Між пандемією та останніми заголовками про Афганістан подорож українського лідера до округу Колумбія навряд чи повторить погані дні, коли країну оголошували «бідною жертвою поганої людини у Білому домі». Якщо Байден не отримає імпічмент щодо Афганістану (що малоймовірно), він точно не буде проти щодо України.

Російські лідери Володимир Путін та Ангела Меркель посміхаються. Зображення KMR


Українська втома: Просто дайте Меркель і Путіну свій трубопровід

Був час, в останні роки Обами та Трампа, коли Україна була зіркою Європи. Це велика свободолюбива країна, на яку вторглася Росія, старий ворог Сполучених Штатів. Київ, столиця країни, вибрав сторону - це не Москва.

"Північний потік-2" змінив це. Навіть якби Зеленський сказав "так, Трамп знущався" - нова адміністрація не отримає винагороди, оскільки, чесно кажучи, комерційні інтереси, пов'язані з "Північним потоком-2", були надто великими. До цього були залучені Німеччина, Франція та Великобританія. Не кажучи вже про Росію, яку США хотіли б переконати покинути Сирію та віддалитися від Китаю, але це зараз не на часі.

Українська зірка впала. Бурхливий спротив дозволити Північний потік II був спростований. Найближче вони зупинили це - санкції часів Трампа, з сильним відштовхуванням від Німеччини Ангели Меркель.

Аліна Полякова, президент і генеральний директор Центру аналізу європейської політики, написавши минулого місяця в Politico, заявила про скасування санкцій за трубопровід, що "якби Трамп зробив це, всі зійшли б з глузду".

Якщо ви президент України, і ви хочете розвиватись і відходити від Росії, у вас є наполегливі росіяни з одного боку та суворі американці - з іншого. Але потім ці зухвалі американці сказали: просто передайте Меркель і Путіну свій трубопровід. І інтереси Києва у Вашингтоні - і навпаки - відступили. Ця пара теж йде своїм шляхом.


Скелети в шафі

Причина дистанції між Києвом і Вашингтоном, що має жахливі наслідки для іноземних інвестицій, може бути захована в деяких жорстких дисках ноутбуків.

Хоча нам сказали, що це "російська дезінформація", фіаско ноутбука Хантера Байдена під час виборчого циклу кінця 2020 року показало, наскільки добре сім'я Байдена була пов'язана з провідними лідерами в Києві.

Нью-Йорк Таймс зробили у 2019 році матеріал, який розкриває роль тодішнього віцепрезидента Байдена в українській сазі про корупцію, попри те, що це була лише змова адміністрації Трампа. У статті - лише для передплатників - стверджувалося, що поїздка VEEP до Києва у грудні 2015 року дійсно була присвячена попередженню тодішнього президента Петра Порошенка про те, що США утримають позики на суму близько 1 мільярда доларів, якщо тодішні керівники України не звільнили прокурора країни, Віктора Шокіна. Як повідомляється, Шокін займався питаннями корупції в українській енергетичній компанії Burisma, а Хантер був у їхньому правлінні.

Доповідь Комітету з розвідки Сенату на цю тему також показала численні зустрічі між колишнім віцепрезидентом, Хантером та Україною. Видається, що під час розквіту дуету України-США відносини, на адміністрацію Обами вплинули приватні інтереси в Україні, які затьмарили національні інтереси США, щоб дійсно допомогти країні; а Хантер Байден, як ми всі тепер знаємо, фігурував посеред цього як людина без досвіду роботи з нафтою та газом у правлінні газової компанії.

Навіть Російський яструб, а зараз заступник держсекретаря Вікторія Нуланд побоювалася, що зв'язки Burisma зіпсують Вашингтон у Києві. Як і Амос Хохштайн, також з Державного департаменту, та його колега Джордж Кент. Все це базується на підсумковому звіті Сенату.

У цьому звіті Сенат зазначає, що Хантер Байден також мав фінансові відносини з Оленою Батуріною, відомою корумпованою дружиною покійного мера Москви Юрія Лужкова, який сам є людиною з довгою історією корупції. Це було настільки погано, що тодішній президент Дмитро Медведєв звільнив його, тому що він виглядав настільки погано для Кремля.

«Для мене дивно, що документ Сенату, цінний офіційний документ, зараз майже не згадується», - сказав український політик, якого не можна було цитувати в протоколі. "Все це ускладнило боротьбу з корупцією в Києві".

У доповіді Сенату робиться висновок: «Те, що голова виявив під час цього розслідування, - це те, що адміністрація Обами знала, що позиція Хантера Байдена у правлінні Burisma була проблематичною і втручалася в ефективне виконання політики щодо України».

Політична преса США відкинула цю доповідь як напад на Байдена, при цьому ніколи не відкидаючи подібні напади на експрезидента Трампа за те, що вони зазнали подібного нападу з боку активістів щодо України.

Адміністрація Обами/Байдена дійсно терпіла дії Росії щодо їхнього захоплення Криму під час розпалу спротиву України проти Росії під час протесту на Євромайдані, який призвів до відставки президента Віктора Януковича. Російські санкції не вводили до початку війни на Донбасі.

Але, окрім підтримки МВФ, було зроблено небагато, щоб підтримати тих в Україні, хто хотів би там зробити все, щоб дійсно побудувати пострадянську державу. Політика Трампа стала набагато жорсткішою.

Той самий український політичний лідер сказав мені, що «(Трамп) не закривав очі на корупцію в Україні, і він надав нам стратегічну підтримку, включаючи зброю. Це було неможливо за часів Обами, і це неможливо знову зараз. Іншими словами, відкрита критика Трампа щодо української корупції змінюється закриттям очей на корупцію та підривом ролі США в регіоні».

З огляду на все, що зараз є на очах у президента Байдена, Зеленський, швидше за все, піде додому, не маючи нічого іншого, як гарантії дружби та підтримку проти російської агресії.

Україні вкрай потрібно більше іноземних корпорацій, які б вкладали гроші для роботи там. Особливо в енергетичному секторі. Але якщо країна залишатиметься такою ж корумпованою та нефункціональною, як старе шоу Зеленського «Слуга народу», тільки не таким смішним, то американські компанії втратять інтерес. США в кращому випадку збереже тепле ставлення щодо України.

Менш ніж п’ять років тому вона була пригнобленою маленькою країною на Чорному морі. Тепер це щось на зразок скелета в шафі.

Статуя Берегині над Майданом Незалежності


На межі банкрутства?

Останній кредитний рейтинг США для України - це рейтинг B від Fitch від 6 серпня.

За даними Національного банку України, виплати за державним боргом у іноземній валюті, що підлягають сплаті у 2021 та 2022 роках, перевищуватимуть 17 мільярдів доларів, що становить 11,2% ВВП. Це в доларах та євро. За останній місяць валюта зміцнюється, тому це корисно.

Тим не менше, країна заборгувала цього року 10 мільярдів доларів іноземним інвесторам, термін погашення яких зараз і восени. Кожен третій долар бюджету надходить до банків та МВФ. Поряд із цими виплатами, Києву потрібні ще кредити для фінансування власного уряду.

У квітні вони випустили єврооблігацій на 1,25 млрд доларів. Минулого місяця вони випустили ще 500 мільйонів доларів. Борг країни становить понад 65% ВВП, що для ринку, що розвивається, вже є тривожним. Для такого прикордонного ринку, як Україна зі слабкими ринками капіталу та низькою ліквідністю, це ще гірше. Україна ризикує стати Аргентиною колишнього Радянського Союзу зі стейками та чемпіонами з футболу.

Енергетичні компанії, які мали важкий період у 2019 році, коли енергетичні трейдери втратили гроші та покинули державу з вкладкою, є особливо вразливими. Але навряд чи вони стануть проблемними активами. Безумовно, росіяни та китайці дивляться на них, якщо вони впадуть, а Україні потрібні швидкі гроші.

Викопне паливо може стати проблемою в найгіршому випадку без зростання економіки. Останнє, чого хоче Зеленський, - це його реальний епізод "Слуги народу" - події, які трапилися у сезоні Євромайдану. Ніхто не хоче цього для України.

Там непростий політичний час. Відчуття покинутості Білим домом ставить Зеленського в тупик, а Москва може сказати "з такими друзями..."

Є й деякі хороші новини: прогнозується, що економіка буде розвиватися. Можливо, це єдина рятівна соломинка для Зеленського, за умови, що український уряд може довести, що їхня країна - це не грошова яма.

за матеріалами Forbes 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


26.08.2021 744
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2864
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3494
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3876

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

503
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

962
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471