«Фіртка-Магус»: Політичне поле Галичини. Фрагментація

 

 

Одним із найефективніших засобів впливу на вороже політичне середовище є його цілеспрямована фрагментація. Тобто подрібнення даного середовища на межово локальні структури, які знаходяться поміж собою у стані перманентної послаблюючої ворожнечі. Аналіз останніх подій в Галичині приводить до висновку, що в політичному середовищі нашого краю відбуваються ініційовані ззовні процеси фрагментації. Вони посилюються і в найближчий час (кілька місяців, до року) вже будуть домінувати.

 

Експерти та політичні аналітики не мають поки що єдиної думки щодо перебігу механізму фрагментації у такому специфічному середовищі, як західноукраїнське. Єдине, у чому вони практично одностайні – в цьому процесі зацікавлена центральна влада у Києві. Чи ця влада є «кінцевим замовником» процесу фрагментації, чи лише проміжною ланкою та інструментом більш глобального «замовника» - питання до дискусії.

 

Аналітики виділяють два головні типи фрагментації політичного поля: інституціональний (вертикальний) і кластерний (горизонтальний). 

 

До інституціонального можемо віднести деструкцію в «місцевих парламентах» (наприклад, дворічний параліч Тернопільської обласної ради) та відмови у фінансуванні регіональних потреб і проектів центральним урядом (депутата Івано-Франківської міської ради з цього приводу навіть регулярно пікетують обласне Управління Держказначейства), до кластерного – розвал традиційних (звичних електоратові) політичних партій, створення «синтетичних» (коньюктурних) політичних брендів, спровоковані конфлікти між мерами і міськрадами, головами ОДА та облрадами тощо, розвал звичних традиційних трендів та правил в найрізноманітніших сферах – від культури та релігії і аж до ставлення до власності та соціальної проблематики.

 

Загальний аналіз цих процесів вимагає спеціальних досліджень і виходить за цільові межі даної статті. Зупинимося на деяких «свіжих» подіях, які дають нам уявлення про інструменти та механізми фрагментації.

 

До 2010 року в Галичині поступово складався цивілізований (подібний до європейського) «спектр» політичних сил, кожна з яких займала традиційну для європейської політики і зрозумілу для електорату нішу. Соціал-національна ВО «Свобода» разом з «Покликом» та реліктовим КУНом займали праву нішу, націонал-ліберальна НУНС та УНП – правоцентристську, НРУ центрував «спектр», а з лівого центру знаходилась соціал-популістська «Батьківщина». Партія регіонів в цьому розкладі участі не брала, залишаючись резидентальною, «штучно присутньою» партійною силою, яка частково (проте неорганічно) зайняла центристську нішу «Відродження». На крайньому лівому флангу до часу залишалась реліктова КПУ, але там, попри присутність пенсіонерів-ленінців, могли вільно формуватися місцеві молодіжні лівацькі політ проекти, інколи парадоксально організовуючись в незбагненну «форму» -- націонал-комунізму.

 

Власне, в Галичині вибудовувалась жива політична структура,  в якій могли б знайти свої ніші і «Собор», і «краєзнавчі» партійні проекти на кшталт Української галицької партії. Напевне, комусь така ситуація стала поперек горла. Адже при наявності адекватного політичного середовища жодні корпорації-зайди не можуть нав’язувати краю свою політику, зокрема ресурсну. Тому три роки тому під політичний «спектр» Галичини були закладені «структурні міни».

 

По перше, було зруйновано націонал-ліберальний правий центр, який був опорою місцевого політикуму. Для цього:

1)    Було дискредитовано Віктора Ющенка як найбільш харизматичного представника націонал-лібералізму;

2)    Було розгорнуто ідеологічний наступ на лібералізм і (під інформаційним сподом) на європейські цінності;

3)    Почалась невмотивовано загострена ідеологічна компанія навколо постаті Степана Бандери, яка працювала на зміцнення позицій крайнє правих націонал-радикалів. Націонал-ліберали в ній змушені були грати роль «другої скрипки», що відразу відчужило від них частину електорату;

4)    Було спровоковано розгул ксенофобії, базованої на найпримітивніших інстинктах населення;

5)    Націонал-лібералів (демократів) було позиціоновано як «жирних котів», буржуїв, гранітоїдів...

 

Наслідком руйнування правого центру став різкий «перекіс» політичного спектру в бік крайнього правого флангу. Відповідно, почалася «злоякісна» фрагментація правого центру, центру і лівого центру, які не змогли оперативно зреагувати на ситуацію. Замість чітко позиціонованих партійних ніш виник хаос, у якому «Наша Україна», НРУ, КУН, УНП та дрібніші проекти одночасно перетворилися на релікти і «суперрелікти» політичного поля.

 

Позиція «Батьківщини», яка повністю залежить від поточного стану харизми Юлії Тимошенко, стала межово невизначеною і невпевненою. «Батьківщина» почала виходити з тренду. Ця політична сила, лівоцентристська та солідаристська за своїми базовими та електоральними характеристиками, втратила в Галичині свою первинну оригінальність. Шлемко і Курпіль раптом заговорили не властивою їм мовою «радикальних націоналістів», а на виборах 2012 року «Батьківщина» раптом почала боротися з Олесем Донієм (якого підтримали Павличко і Шухевич), втрачаючи останні залишки зрозумілої електорату політичної позиції.

 

Об’єднання Яценюка, Кличка і Тягнибока в парламенті не зупинило процесу місцевої фрагментації. Навпаки, політичні партії (окрім ВО «Свободи», яка чітко декларувала свої дії як ситуативні) остаточно «втратили орієнтацію». Поки лідери націонал-лібералів та популістів у Києві демонструють незламну єдність з Тягнибоком, їхні галицькі підлеглі під тиском «свободівців» втрачають в Галичині одну владну позицію за іншою.

 

На рівні містечкової війни політичних кланів в Галичині відбувається справжня «повзуча революція». Націонал-ліберальні клани відступають по всьому «посадовому фронту». У Львові та Львівській області вони вже стали примарами політичної історії. Колись впливові на Івано-Франківщині  Ямницький, Яремчанський і Тисменицький клани, родина Шкутяків, Українська партія Насалика воленс-ноленс змушені «задкувати»  перед «свободівським бульдозером», двигун якого набирає обертів, або банально в нього інтегруватися, причому, - на другорядні ролі.

 

В той же час ВО «Свобода» не стає гарантом від фрагментації, тому що при своїй кадрово-організаційній слабкості аж ніяк не гарантує Галичині 15 або 20 років «ери Тягнибока». Адже не завжди їм допомагатиме фактор Табачника. Та й народ не можна десятиліттями тримати в стані «опору окупантам». Навіть патріотичні галичани рано чи пізно стомляться водити аркани та хороводи навколо щедро розмножених монументів і пам’ятників.  Особливо, якщо, не дай Боже, єдиним реальним наслідком хороводів стане тверда присутність в Галичині бізнесу Сім’ї та дочірніх компаній «Газпрому».

 

Галичина на початку 90-их вже пережила період фрагментації політичного поля. Тоді стрижневим трендом цієї фрагментації був розвал «Руху». Тоді декому також здавалося, що настає довготривала «ера КУНу». Але потім виявилося, що КУН був лише інструментом фрагментації, а не метою цього процесу. Так чи інакше, проте після розвалу «Руху» Галичина на ціле десятиліття випала з великої української політики.

 

Історія може повторитися, але з гіршими наслідками.

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»

 


Коментарі (4)

Депутат 2013.03.27, 19:53
Абсолютно підтримую. Руками (і горлянками) своїх же хлопців - авантюристів від прибютів, свобод та інших нових красивих брендів (а, фактично, котів у мішку)національну демократію банально закатали у асфальт на її ж електоральному полі. Надто системно спланована акція, тому поділяю тезу щодо "глобального замовника".І що далі? Невже не прозріємо?
НИК 2013.03.27, 23:47
ГАЛИЧИНУ ВСЕ ПРОСТО ВИКОРИСТОВУЛИ КИЇВСКІ НАЦДЕМИ (НРУ, ПОТІМ НУ), ЯКИХ В СВОЮ ЧЕРГУ ВИКОРИСТОВУВАЛИ ЗАМОВНИКИ З НАТО. МИ СТАНЕМ У АВАНГАРДІ, КОЛИ БИ ПОЧАЛАСІ БУДОВА СИЛЬНОЇ УССД. НЕ ВИДЖУ ТАКОГО ЗАМОВНИКА, Є ПІДОЗРИ НА КИТАЙ. ПИШЕТЕ ІСТОРІЮ?! ПОПРАВЛЮ. ЧОРНОВІЛ З 1992р "НА ЗАМОВЛЕННЯ" ПОЧАВ ДУШИТИ СТИХІЙНИЙ НАЦ-М У ЛАВАХ НРУ. У 1994р ВІН ВИКОНАВ СЕ ЗАВДАНЯ, НЕ ВДАЛОСІ ЛИШ!!! У НАШІ ОБЛАСТИ, ТУТ КУН ПОСАДИВ НА ВЛАДУ ДемПУ, ТАК ЩО ЮНІ ПОЛІТОЛОГИ, РОЗВАЛ НРУ-1998 БУВ НЕ ВІД "ФАКТОРУ КУНу", А "НА ЗАМОВЛЕННЯ" АБИ СТВОРИТИ БАЗУ ПІД ЇХНОГО ЮЩА І НУНС, ЗА НЄНАДОБНОСТЬЮ НРУ! ЖАДНІСТЬ ФРАЄРА-НАТО -ЗГУБИЛА, ТОМУ НІШУ, ЗАКАТАНУ В АСВАЛЬТ, ЗАПОВНИЛА НЕКОНТРОЛЬОВАНА НИМИ СНПУ! Я СЕ КАЗАВ ЩЕ З 2008р, АЛЕ ДЛЯ ГРАНТОЇДІВ СЕ, ЯК І ВСЕ, САТЛО НЄСПОДЗЯНКОВ! ФУТУРЕ В ІНШИХ КОМЕНТАХ
Петро 2013.03.28, 08:03
Неконтрольвана СНПУ???? То зара і Свобода в них неконтрольована????? ржу аж впісююся))))) ВСІ проекти, які є в тиливізорі - актори на пів-ставки. А особливо ціннмй актор якраз Свобода - дуже вже правдоподібно кІна грає!!!! ))))) Націнніший актор в трупі - один з небагатьох на повній ставці...
Lv 2013.03.30, 02:23
Дуже цікавий аналіз. Єдине, що розвал демократичних партій можна пояснювати не лише "рукою Москви" чи "Сім'ї", але й крайньою корумпованістю і слабкістю цих партій. "Свобода" є набагато більш організована і має значно більше волонтерів, які готові безплатно на неї працювати. Демократичні ж партії ж займались дерибаном.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466