Мотив «відкритості» на євробанкнотах включає вікна, дверні прорізи та містки. Фото: Дадо Рувич/Reuters
Банкноти євро отримають перший великий редизайн за консультацією з 19 країнами. За словами Європейського Центрального Банку, нова тема прагне замінити поточний мотив «відкритості».
Про це пише Фіртка з посиланням на The Guardian.
Банкноти євро вперше з моменту їх запуску два десятиліття тому стикаються з редизайном, з планом зробити валюту «більш спорідненою для європейців різного віку та походження».
Європейський Центральний Банк (ЄЦБ) заявив, що розпочинає процес вибору нового дизайну банкнот за консультацією з громадянами з 19 країн, які їх використовують, остаточне рішення планують прийняти до 2024 року.
У процесі, який, як очікується, триватиме кілька років, передбачено, що група експертів з кожної країни-члена сформує консультативну групу, щоб розробити нову тему, щоб замінити поточну серію зображень на банкнотах.
Зараз на банкнотах зображені вікна, двері та мости – символи європейського духу відкритості та співпраці. Причому це не якісь конкретні пам'ятки європейської архітектури, це схематичні приклади з різних епох: класицизму, готики, бароко.
Група розпочне серію фокус-груп, які покликані зібрати думки людей з усієї єврозони щодо можливих тем для майбутніх зображень.
Крістін Лагард, президент ЄЦБ, заявила, що банкноти євро «тут залишилися», попри збільшення безготівкових розрахунків під час пандемії коронавірусу.
«Вони є відчутним і видимим символом того, що ми разом в Європі, особливо під час кризи, і на них все ще є великий попит», – сказала вона. «Через 20 років настав час переглянути зовнішній вигляд наших банкнот, щоб зробити їх ближчими для європейців різного віку та походження».
Цей процес стане першим великим переробленням зображень, які використовуються на банкнотах євро з того часу, як валюта почала циркулювати у фізичній формі у 2002 році, коли банкноти вартістю від 5 до 500 євро замінили валюти 12 країн-членів, включаючи французький франк, німецьку марку та італійську ліру.
На відміну від банкнот, монети євро мають стандартизовану лицьову сторону, а також реверс для кожної країни-члена зі специфічним національним зображенням – наприклад, Моцарт для Австрії, кельтська арфа для Ірландії та орел, оточений зірками Європи для Німеччини.
Процес зміни дизайну банкнот потребуватиме згоди керівної ради ЄЦБ, яка представляє кожну з 19 країн-членів, у потенційно тривалому процесі.
У ЄЦБ заявили, що консультативна група, якій поставили завдання розробити нові теми, призначена на основі пропозицій національних центральних банків єврозони та була залучена з різних галузей, таких як історія, природничі та соціальні науки, візуальне мистецтво та технології.
Після того, як висунуть пропозиції щодо нової теми, ЄЦБ закликає громадськість висловити свою думку щодо ідей з короткого списку. Після цього відбудеться конкурс дизайну нових банкнот, після якого ЄЦБ знову проведе консультації з громадськістю. Остаточне рішення прийме рада керівництва центрального банку.
«Ми хочемо розробити банкноти євро, з якими європейські громадяни зможуть ідентифікувати себе та з гордістю використовувати їх як свої гроші», – сказав Фабіо Панетта, член виконавчої ради ЄЦБ.
«Процес зміни дизайну банкнот євро буде проходити паралельно з нашим розробками цифрового євро. Обидва проєкти мають на меті виконати наш мандат щодо забезпечення безпечними та надійними грошима європейців».
Продовжити життя готівкового євро Два десятиліття євро – історія успіху, але вона не гарантує світлого майбутнього. За ці 20 років єврозона не втратила жодного члена, а навпаки, розширилася з 11 до 19 країн і кинула виклик найбільшій економіці планети - американській, поклавши край монополії долара як світової резервної валюти. У 19 країнах єврозони живуть 340 млн людей – це більше, ніж у США. До євро прив'язані валюти ще кількох країн, він відіграє ключову роль у житті пів мільярда людей та в подальшій інтеграції Європи.
З 27 країн Євросоюзу рано чи пізно перейти на євро зобов'язані всі, крім Данії - але її крона фактично прив'язана до єдиної європейської валюти.
Проте за цей час на горизонті з'явилася нова загроза монополії центробанків на емісію платіжних коштів – криптовалюти. Контратака ЄЦБ на біткоїн та її головне знаряддя – цифровий євро – поки що на стадії дуже попереднього планування.
Тим дивніше виявилося рішення провести редизайн грошових знаків в епоху буму безготівкових платежів, лише підігрітий пандемією коронавірусу.
Проте ЄЦБ упевнений, що готівка залишиться платіжним засобом ще довго, тому вимагає уваги та оновлення. Опитування та статистика підтверджують це.
У 2019 році ЄЦБ провів масштабне дослідження платіжних звичок у 17 із 19 країн єврозони та з'ясував, що європейці не розлюбили готівку. У магазинах і між собою 73% розраховуються готівковими коштами, також 48% усіх платежів – готівка, 41% – картками.
У 2016 році 32% європейців воліли платити готівкою, до 2019-го таких розрахунків вже було 27%, тоді як популярність безготівкових платежів зросла до 49% із 43%.
"Попри зростання безготівкових платежів під час пандемії, попит на готівкову валюту збільшився через її критичну роль як засобів заощадження.
У рамках стратегії ми вживаємо заходів для того, щоб готівка була доступна і приймалася як засіб платежу в найближчому майбутньому - навіть після можливого запуску цифрового євро", – повідомили в ЄЦБ.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Бюджет - 2021 в Івано-Франківську виконано на 105,2 відсотка
Жителі Івано-Франківської та ще чотирьох областей: відомо, хто найчастіше шукає роботу за кордоном
Ринок праці у листопаді: найоплачуваніші професії та середня зарплатня