Європейський Союз планує перший масштабний редизайн банкнот

Мотив «відкритості» на євробанкнотах включає вікна, дверні прорізи та містки. Фото: Дадо Рувич/Reuters


Банкноти євро отримають перший великий редизайн за консультацією з 19 країнами. За словами Європейського Центрального Банку, нова тема прагне замінити поточний мотив «відкритості».

Про це пише Фіртка з посиланням на The Guardian.

Банкноти євро вперше з моменту їх запуску два десятиліття тому стикаються з редизайном, з планом зробити валюту «більш спорідненою для європейців різного віку та походження».

Європейський Центральний Банк (ЄЦБ) заявив, що розпочинає процес вибору нового дизайну банкнот за консультацією з громадянами з 19 країн, які їх використовують, остаточне рішення планують прийняти до 2024 року.

У процесі, який, як очікується, триватиме кілька років, передбачено, що група експертів з кожної країни-члена сформує консультативну групу, щоб розробити нову тему, щоб замінити поточну серію зображень на банкнотах.

Зараз на банкнотах зображені вікна, двері та мости – символи європейського духу відкритості та співпраці. Причому це не якісь конкретні пам'ятки європейської архітектури, це схематичні приклади з різних епох: класицизму, готики, бароко.

Група розпочне серію фокус-груп, які покликані зібрати думки людей з усієї єврозони щодо можливих тем для майбутніх зображень.

Крістін Лагард, президент ЄЦБ, заявила, що банкноти євро «тут залишилися», попри збільшення безготівкових розрахунків під час пандемії коронавірусу.

«Вони є відчутним і видимим символом того, що ми разом в Європі, особливо під час кризи, і на них все ще є великий попит», – сказала вона. «Через 20 років настав час переглянути зовнішній вигляд наших банкнот, щоб зробити їх ближчими для європейців різного віку та походження».

Цей процес стане першим великим переробленням зображень, які використовуються на банкнотах євро з того часу, як валюта почала циркулювати у фізичній формі у 2002 році, коли банкноти вартістю від 5 до 500 євро замінили валюти 12 країн-членів, включаючи французький франк, німецьку марку та італійську ліру.

На відміну від банкнот, монети євро мають стандартизовану лицьову сторону, а також реверс для кожної країни-члена зі специфічним національним зображенням – наприклад, Моцарт для Австрії, кельтська арфа для Ірландії та орел, оточений зірками Європи для Німеччини.

Процес зміни дизайну банкнот потребуватиме згоди керівної ради ЄЦБ, яка представляє кожну з 19 країн-членів, у потенційно тривалому процесі.

У ЄЦБ заявили, що консультативна група, якій поставили завдання розробити нові теми, призначена на основі пропозицій національних центральних банків єврозони та була залучена з різних галузей, таких як історія, природничі та соціальні науки, візуальне мистецтво та технології.

Після того, як висунуть пропозиції щодо нової теми, ЄЦБ закликає громадськість висловити свою думку щодо ідей з короткого списку. Після цього відбудеться конкурс дизайну нових банкнот, після якого ЄЦБ знову проведе консультації з громадськістю. Остаточне рішення прийме рада керівництва центрального банку.

«Ми хочемо розробити банкноти євро, з якими європейські громадяни зможуть ідентифікувати себе та з гордістю використовувати їх як свої гроші», – сказав Фабіо Панетта, член виконавчої ради ЄЦБ.

«Процес зміни дизайну банкнот євро буде проходити паралельно з нашим розробками цифрового євро. Обидва проєкти мають на меті виконати наш мандат щодо забезпечення безпечними та надійними грошима європейців».

Продовжити життя готівкового євро Два десятиліття євро – історія успіху, але вона не гарантує світлого майбутнього. За ці 20 років єврозона не втратила жодного члена, а навпаки, розширилася з 11 до 19 країн і кинула виклик найбільшій економіці планети - американській, поклавши край монополії долара як світової резервної валюти. У 19 країнах єврозони живуть 340 млн людей – це більше, ніж у США. До євро прив'язані валюти ще кількох країн, він відіграє ключову роль у житті пів мільярда людей та в подальшій інтеграції Європи.

З 27 країн Євросоюзу рано чи пізно перейти на євро зобов'язані всі, крім Данії - але її крона фактично прив'язана до єдиної європейської валюти.

Проте за цей час на горизонті з'явилася нова загроза монополії центробанків на емісію платіжних коштів – криптовалюти. Контратака ЄЦБ на біткоїн та її головне знаряддя – цифровий євро – поки що на стадії дуже попереднього планування.

Тим дивніше виявилося рішення провести редизайн грошових знаків в епоху буму безготівкових платежів, лише підігрітий пандемією коронавірусу.

Проте ЄЦБ упевнений, що готівка залишиться платіжним засобом ще довго, тому вимагає уваги та оновлення. Опитування та статистика підтверджують це.

У 2019 році ЄЦБ провів масштабне дослідження платіжних звичок у 17 із 19 країн єврозони та з'ясував, що європейці не розлюбили готівку. У магазинах і між собою 73% розраховуються готівковими коштами, також 48% усіх платежів – готівка, 41% – картками.

У 2016 році 32% європейців воліли платити готівкою, до 2019-го таких розрахунків вже було 27%, тоді як популярність безготівкових платежів зросла до 49% із 43%.

"Попри зростання безготівкових платежів під час пандемії, попит на готівкову валюту збільшився через її критичну роль як засобів заощадження.

У рамках стратегії ми вживаємо заходів для того, щоб готівка була доступна і приймалася як засіб платежу в найближчому майбутньому - навіть після можливого запуску цифрового євро", – повідомили в ЄЦБ.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Бюджет - 2021 в Івано-Франківську виконано на 105,2 відсотка

Жителі Івано-Франківської та ще чотирьох областей: відомо, хто найчастіше шукає роботу за кордоном

Ринок праці у листопаді: найоплачуваніші професії та середня зарплатня


07.12.2021 767
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3694
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451