ЄС відкрив кордони для вакцинованих туристів: що це означає для українців

Посли країн-членів Європейського Союзу затвердили відкриття кордонів для повністю вакцинованих від COVID-19 туристів з інших країн. Для цього потрібно бути щепленими двома дозами вакцини чи прищепитися однодозовим препаратом.

Свою вакцинацію потрібно буде підтверджувати, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

"Посли ЄС домовилися оновити підхід щодо поїздок з-за меж ЄС. Рада тепер рекомендує країнам-членам послабити обмеження для тих, хто вакцинований схваленими вакцинами", — заявив речник Європейської комісії на брифінгу 19 травня.

За його словами, також ЄС розширить перелік країн, між якими будуть відкриті кордони без серйозних обмежень, однак не уточнив, як саме. Єврокомісія визначила критерії таких країн і схвалила надзвичайний механізм призупинення дозволу на в'їзд вакцинованим у разі, якщо нові штами COVID-19 ширитимуться ЄС.

Рішення ще має затвердити Рада ЄС, однак це формальність, яка має відбутися у короткі терміни. Те, яким має бути підтвердження вакцинації туристів, ЄС вирішуватиме окремо з кожною країною.


Значення для громадян України

Станом на травень та початок літа рішення ЄС відкриває небагато можливостей для України. Причини цьому дві:

  • вакцинація в Україні триває украй повільно;
  • внутрішні сертифікати вакцинації мають запрацювати з липня, за обіцянками МОЗ, а коли будуть створені зовнішні для виїзду закордон — невідомо.

Вчора, 18 травня, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що задля якнайшвидшого спрощення подорожей Україна веде переговори щодо визнання свідоцтв про вакцинацію з іншими країнами, зокрема й сусідніми. Серед них зокрема й країни ЄС — Угорщина та Румунія. Принаймні ці дві держави гарантували, що визнають український зразок документа, тоді як незрозуміло, чи прийнятним його порахують інші країни Союзу.

До впровадження сертифікатів повністю вакциновані українці за запитом і за потреби зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію для перетину державного кордону. У МОЗ стверджують, що таке свідоцтво наразі є чинним. Воно видається у паперовій формі з печаткою та підписом лікаря і предʼявляється при перетині державного кордону. Але чи визнаватимуть такий документ європейські прикордонники після рішення 19 травня, також невідомо.

Водночас заступник міністра цифрової трансформації заявляв, що зовнішній сертифікат буде містити прізвище та імʼя англійською, дату народження, інформацію про дату щеплення, тип вакцини та кількість доз, а МОЗ переконувало, що орієнтуватиметься на вимоги ВООЗ та Єврокомісії при створенні українського сертифіката вакцинації.

Багато туристичних країн визнали сертифікати вакцинації до офіційного рішення ЄС. Серед таких і члени Союзу, які пускають українців і з тестами, — Болгарія та Греція. Грузія, Хорватія та віднедавна Кіпр також вважають сертифікат документом, що дає дозвіл на в'їзд. Але для перетину цих кордонів українським мандрівникам поки що надійніше робити ПЛР-тести.


Дискримінація чи дозвіл

Прем'єр Денис Шмигаль заявляв, що нині уряд готовий затвердити та запровадити будь-яку модель документу: цифрову з QR-кодом чи формалізовану довідку про вакцинацію міжнародного стандарту, яка діє в усьому світі. При цьому прем'єр засудив домовленості між країнами щодо взаємного визнання сертифікатів.

"Вести сьогодні переговори з окремими країнами щодо взаємного допуску вважаю недоцільним. Весь світ сьогодні говорить про уніфікацію і про недискримінацію. Неможливо, щоб дві країни домовилися, а всі решта лишилися десь за бортом", — сказав Шмигаль.

Ця заява прозвучала до того, як МЗС оголосив про першу двосторонню домовленість з Угорщиною щодо взаємного визнання таких документів. Своєю чергою, Шмигаль заявив про "дуже складну дискусію" у ЄС щодо того, чи є дискримінацією сертифікат вакцинації. Так, у ЄС існували сумніви щодо того, наскільки законним буде фактично забороняти подорожувати нещепленим людям, адже частина з них можуть бути невакцинованими через стан здоровʼя чи те, що не можуть отримати вакцину, бо вона повільно розповсюджується у Європі та світі. Експерти вважають, що такі обмеження можуть призвести до судових позовів на національних рівнях та у Європейському суді з прав людини.


Читайте також:

В ЄС заявили про сприятливі умови для відновлення туризму влітку

Кіпр скасував обмеження на в’їзд для вакцинованих туристів

Литва запроваджує національний паспорт вакцинації


19.05.2021 1156
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3495
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

965
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3939 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471