«ЄРЦ» позбувається найслабших

 

Якщо ви мешканець Івано-Франківська, дах вашого будинку протікає, стіни вкрилися тріщинами й грибком, а комунальники за два роки не спромоглися навіть замінити ринву, то ваш будинок обраний. Ще трішки потерпіть, і незабаром ви можете отримати від директора КП «Єдиний розрахунковий центр» Вадима Войтика «листа щастя» про те, що ваш будинок – це ваша особиста справа і його передали вам у самоуправління. Без вашого відома і згоди.

 

 

Першими «щасливчиками», які нещодавно дізналися про зняття своїх будинків з балансу КП «ЄРЦ», стали мешканці 95 (!) одноповерхівок обласного центру. Так ЄРЦ просто позбувається «токсичних активів». Це ж здебільшого старі, зношені будівлі, ремонт і обслуговування яких потребує значних коштів. З не надто платоспроможних жильців їх не збереш… Тому франківські «комунальні реформатори» вирішили, що порятунок потопельників – це справа самих потопельників.

Обставили «кидок» ґрунтовно: 1 серпня цього року депутати міської ради внесли зміни до положення «Про порядок передачі житлових будинків, що перебувають на балансі комунальних підприємств м. Івано-Франківська, в самоуправління власникам». Тепер, за рішенням сесії, одноповерхові будинки можна передавати в самоуправління мешканцям без їхньої згоди. Це важко узгодити з партійною програмою ВО «Свобода» «Програма захисту українців» і з передвиборчими обіцянками місцевих «свободівців», які мають більшість у міській раді. Але – сталося. Виборців, звісно, не питали.

Через два місяці «ЄРЦ» на своїй веб-сторінці розмістило список будинків, які знімаються з балансу комунального підприємства. А мешканці одноповерхівок отримали копії наказів за підписом директора «ЄРЦ» Вадима Войтика про те, що будинки, в яких вони проживають, передані їм в самоуправління. Людям повідомили, що буде припинено нарахування плати за утримання будинку та прибудинкової території, та зобов’язали їх укласти договори з виконавцями послуг на вивезення сміття, рідких нечистот та на обстеження димовентиляційних каналів.

 

Теплі обіцянки

«Довели будинок до повної руйнації, а тоді передають в самоуправління», - обурюється мешканка двоквартирного будинку №8 по вул. Сабата Катерина Оленич. Вона, до речі, справно оплачувала рахунки комунальників. Її будинок розміщений неподалік міського парку ім. Тараса Шевченка. На будівлі обсипалася штукатурка, стіни потріскали наскрізь. Таке враження, що він може розсипатися будь-якої миті.

Катерина розповідає, що будинок не ремонтувався, як мінімум, півстоліття. «Дідусь був військовий, йому дали цю квартиру. За 50 років ніхто тут не робив ремонт. У квартирі постійно сирість, стіни покрилися грибком. Поки бабуся жива була, то у квартирі взагалі було 12 градусів тепла», - розповідає Катерина.

Жінка успадкувала це житло і за 8 років встановила автономне опалення та спромоглася зробити в квартирі ремонт. Замінила два вікна – решту боїться: щоб будинок не розвалився. Адже стіни навколо вікон потріскали, а в одній з рам вже не закривається кватирка.

У кімнаті, де сплять двоє маленьких дітей, після дощів протікає стеля і стіна, навіть через водостійкий гіпсокартон пробиваються плями. «Від сирості в квартирі діти мають алергічні захворювання, сусідська дитина має бронхіальну астму. Педіатри кажуть, що причиною захворювань є грибкове ураження стін будинку», - говорить жінка.

 

 

 

Попри те, що комунальники вперто ігнорували всі звернення мешканців будинку по вул. Сабата, 8, люди квартплату сплачували справно. Сподівалися, що дочекаються хоча б елементарної допомоги. «Кілька років поспіль ми зверталися в ЖЕО №3, потім в "ЄРЦ" з проханням укріпити фундамент, замінити водостічні труби, зробити хоча би частковий ремонт будинку. Весь цей час годували нас обіцянками», - відзначає Катерина.

Жінка показує цілу папку багаторічної переписки з комунальниками. Останню відписку від «ЄРЦ» вона отримала у червні цього року. Директор підприємства обіцяє, що підрядник складе кошторис на часткову заміну водозливних елементів, а вартість робіт буде додатково нарахована до квартирної плати. Однак, за словами Катерини, працівники «ЄРЦ» прийшли, порахували вартість робіт, а потім повідомили, що нема сенсу щось ремонтувати, адже будинок готується до передачі в самоуправління. «Я написала заяву ще два роки тому. Якби комунальники тоді на неї відреагували і розбили вартість робіт у помісячну квартплату, то я б уже всю заборгованість виплатила. Але вони цього не зробили, а тепер вже не зроблять, бо я не встигну їм за це заплатити», - розповідає пані Катерина.

Також кілька років поспіль жінка зверталася в міський департамент житлово-комунального господарства, транспорту і зв’язку з проханням зрізати два аварійних дерева на подвір’ї: «Виросли дерева, які ми не садили. Дикі груші падають дітям на голови. Коли вони обсипаються, навколо літають оси і постійно кусають дітей..." Катерина показує кілька ідентичних відписок з департаменту, датованих 2011-2013 роками, нібито дерева включені у графік зрізки аварійних дерев. Однак коли жінка звернулася останній раз, її повідомили: ваш будинок знімають з балансу – і мастіть собі голову.

 

Незадовільний, але не аварійний

«Закон говорить, що люди мають право самостійно вибирати виконавця послуг з утримання їхнього будинку, а коли вони мовчать, за них це робить міська влада. Спочатку міська влада за них вибрала ЖЕК, потім міська влада вибрала "ЄРЦ", потім - для деяких будинків – "Дирекцію замовника". Потім було рішення, за яким будинки одноповерхові, де приватизовані всі помешкання, можуть бути передані наказом управителя людям в те  саме самоуправління», - пояснює директор КП «ЄРЦ» Вадим Войтик.

За його словами, немає сенсу віддавати квартирну плату управителю будинку за послуги, які люди можуть робити самостійно. «На мій погляд, ми робимо людям краще, просто вони на сьогоднішній момент ще в цьому сумніваються, - переконує директор «ЄРЦ». – Люди самостійно давно утримують такі будинки, і така фірма, як наша, є для них зайвим тягарем, з яким, до речі, частина з них не мириться».

Цікаво так виходить – то, може, і гроші повернули б за попередні роки бездіяльності?

Правда, зазначає комунальник, у самоуправління не можна передавати ті будинки, в яких не завершилася приватизація квартир, та ті, які визнані аварійними або ветхими.

 

 

Посилаючись саме на цей пункт положення, мешканці будинку по вул. Сабата, 8 звернулися до керівництва «ЄРЦ» з проханням не знімати їхнє помешкання з балансу. У відповідь отримали чергову відписку. «Відповідно до технічного висновку про стан житлового будинку №8 по вул. Сабата у м. Івано-Франківську оцінений як вкрай незадовільний, тобто про аварійність не йдеться», - написано в ній. Директор "ЄРЦ" роз’яснює, що ветхим є житло, фізичний знос якого 61-80%. А загальний знос будинку, за висновком «ЄРЦ», становить лише 48%. «Коли вони рахували ті відсотки, то рахували окремо знос вікон, окремо фундаменту, окремо стін, підлоги тощо. За їхніми підрахунками вийшло так, що у нас стіни у будинку найміцніші, а підлога – найгірша. Насправді найміцніша підлога, а стіни такі, що вже вікна не закриваються», - обурюється Катерина Оленич.

Такий «професійний» технічний висновок склали спеціалісти Івано-Франківської філії ДП УДНДІПМ «ДІПРОМІСТО» ім. Ю.М.Білоконя на замовлення КП «ЄРЦ». Мешканці будинку з гіркою іронією згадують, як обстежувався будинок. «Прийшли два дідусі, які мало не звалилися у яму перед будинком, - пригадує Катерина. – Питаюся: на горище полізете? А вони відповідають: не сьогодні, не сьогодні! Запрошувала подивитися на плями від сирості – в хату не пішли. А до сусідів взагалі не заходили. У нас під підлогою є підвал, а у технічному висновку про нього й не згадали. Це так вони обстежували!».

Після того, як дідусі побоялися лізти на горище, прийшов молодий хлопець, який фотографував будинок. За цими світлинами, вочевидь, і складали технічний висновок. «Я тоді не знала, що будинок готується до зняття з балансу КП «ЄРЦ», я щиро вірила, що вони хочуть допомогти», - нарікає жінка.

 

На черзі двоповерхівки?

Приблизно рік тому "ЄРЦ" вже намагалося позбутися проблемних будинків. Тоді мешканці всіх будинків, які зараз передані в самоуправління, почали отримувати листи з пропозицією зняти будинок з балансу «Єдиного розрахункового центру» і взяти його у самоуправління. До листа працівники «ЄРЦ» відразу додавали зразок протоколу зборів мешканців будинку та бланк заяви. Вочевидь, охочих виявилося небагато, тому вирішили змінити саме положення і згоди мешканців не питати.

До слова, подібні листи отримали не лише мешканці одноповерхівок, а й інших проблемних будинків. Так, не виключено, що за який місяць міськрада вирішить передати в самоуправління і двоповерхові будинки. «Я цього не виключаю, тому що і для таких будинків наша організація є зайвою», - коментує Вадим Войтик.

 

    

 

Таким способом у самоуправління можуть перейти і триповерхові, а згодом і чотириповерхові будинки. А чому ні? При цьому комунальників мало цікавить, в якому стані перебуває будинок. Зате рахунки до людей надходять справно, з цим затримок не буває, це ж не ремонт, якого можна роками чекати…

Як жити далі, мешканці будинку по вул. Сабата, 8 не знають. У двох квартирах проживають одинокі матері, в кожної з яких по двоє дітей. Одна з них – лікар, друга – педагог. Зробити капітальний ремонт будинку їм явно не по кишені. А жити зі страхом, що дах ось-ось впаде на голову, жінки вже не можуть. Ніхто не хоче купувати квартири у такому стані, попри те, що будинок розташований майже в центрі міста. «Покупці приходять, дивляться і лякаються його вигляду», - підсумовує Катерина Оленич.

Наразі жінки готують скаргу на комунальників до прокуратури, а як доведеться – то й до суду. Раді будуть, якщо знайдуть однодумців. Адже у списку «кинутих» вже майже 100 будинків.

 

Марія ГАВРИЛЮК,

Галицький кореспондент


18.11.2013 Марія ГАВРИЛЮК 908 17
Коментарі (17)

Жах! 2013.11.18, 22:57
Це страшно, що робить наша влада з незахищеними людьми((((
Гість 2013.11.19, 08:54
А не позбутися би самого ЕРЦ?
Софія П. 2013.11.19, 10:22
Я раджу цим "покинутим" людям звернутися до депутатів, яких вони обирали на своїх округах, адже кожен місцевий депутат має депутатський фонд - певна сума коштів в бюджеті, які він повинен витратити на допомогу виборців чи незахищених верств населення. От нехай ті депутати і профінансують ремонт будинку соціально незахищених верств населення (одиноких матерів), адже депутати часто оплачують дитячі майданчики, купують форму спортсменам, а простим людям, виходить, допомогти нема кому. ну крім ЄРЦ, звичайно, бо хто крайній? ЄРЦ ))
Мешканець до Софії 2013.11.19, 10:29
Пані Софіє всі кошти які були виділені депутатам використані ними для власних цілей з відкатами. одинокі незахищені люди депутатам до одного місця. Для них завдання одне- особиста вигода. Що стосується ЄРЦ то скоро і 5-ти і 9-ти поверхові будинки стануть непотрібними для ЄРЦ. Їм потрібні тідьки гроші і все. ЄРЦ це страшенний паразит який живе за рахунок мешканців.
Софія П. до мешканця 2013.11.19, 11:07
Уся комунальна система була, є і буде паразитом, який живе за рахунок мешканців, а хто критикує із всіх комунальних структур і представників влади лише ЄРЦ, той не має власної думки і повторює думку тих старих комунальників, жеківців і т.д., які після створення ЄРЦ втратили можливість жити за рахунок мешканців. А щодо ЄРЦ, то мені особисто при згадці працівників колишніх ЖЕКів, особливо паспортистів, стає надзвичайно противно, бо всі вони були зверхні наглі лінивці, на відміну від багатьох (не усіх) працівників ЄРЦ, з якими зараз можна говорити без відчуття відрази
Що ви таке кажете? 2013.11.19, 12:23
Хто таке бачив, щоби кошти громади йшли на капремонти приватних одноповерхових будинків? То що ж виходить, за рахунок квартплати мешканців багатоповерхівок ремонтувати приватні одно або 2-х квартирні особняки??? Це взагалі вже абсурд...
Ярко 2013.11.19, 13:08
Ну так ми ж платили аж 25-35 грн квартплати ЖЕКам та і ЕРЦ аж два роки - тепер мус ЄРЦ зробити укріплення фундаменту=200-300тис грн, поміняти дах=60-80тис грн, зробити ремонт фасаду з утепленням-100-130тис грн., що ще підлоги поміняти? Без проблем=20-30тис грн Бо ми хочемо жити у ВЛАСНОМУ БУДИНКУ, але щоб ХТОСЬ нам його ремонтував, а нє то ми бдем писати хфайні статті і сюджети по телеку...
ПАН 2013.11.19, 13:08
ЄРЦ на сьогодні паразит на тілі громади, структура Свободи.. Місто повинно передавати будинки у власність і самоуправління громадян тільки після того як відбудуться два моменти: 1. Будинок який передається буде відремонтований. 2. На передачу в самоуправління є згода громади будинку... Все інше це ВОйтик з братвою скидає баласт.... щоб працювати на чистих грошах...
Ярко 2013.11.19, 13:14
Бо ми слабкі і незахищені у ВЛАСНОМУ БУДИНКУ на самій центровій вулиці, а продати тим хто може зробити і зробить порядок з цим хламом немож бо ми хочемо міліліон, ато й більше, а люди дурні кажут, що то вже валиться і стіко не коштує... ЄРЦ не вімахуйтес зробіт ремонт бігом бо вже є реальний купец аби не завалилася до продажу))) Гроші ви маєте це точно - ми знаємо, просто не хочете помогти нам незахищеним у нашому ВЛАСНОМУ БУДИНКУ зробити все за ваш кошт)))
до Ярка 2013.11.19, 14:19
ти певно і є той самим клоун Войтик. Краще б ти працював, чим тут писаниною дурною розважатись. Немає такої оплати 25-30грн, люди за свої будинки платили по 20-30 років і більше. А не підходить , не подобається - ДАВАЙ, До сфиданья.... наш будинок 140 квартрир*оплата 40грн=5 600 грн в місяць*12 місяців=67 200грн в рік*2роки=135 000грн приблизно. А виконаної роботи = 0(НУЛЬ!). Вулиця наша має 18 будинків*135 000грн=2 500 000 грн, за два роки це приблизно 2,5 мільйни гривень. Де вони? На що пішли? На джіп? На поїздки за кордон? В кишені ваші? ДЕ звіт? Чи уже мало оплати квартир, зазіхнули уже на будинки! Ти бач, хати їм (реальним купцям) продай за 3 копійки? Лигнете? Не подавитесь? Тюрма за вами плаче і чекає....
Ярко 2013.11.19, 16:22
ну то шо Ви пане доводите, що треба з ваших 140 квартир дотувати утримання цих ДВОквартирних ПРИВАТНИХ будинків? Якраз для того і зробило ЄРЦ цю передачу одноповерхової забудови назад до рук самих ВЛАСНИКІВ ВЛАСНОГО БУДИНКУ, а Ваші гроші зі 140 квартир щоб не розпорошувались... Я добре на цей раз Вам описав, що діється? А звати Войтика Вадим, а не Ярко))
Ярко 2013.11.19, 16:26
Ви не представились, а називати Вас "до Ярка" мені було незручно, тому написав, що Ви пане, хоча може цим образив анонімну пані. Вибачте, якщо так):
мешканець 2013.11.19, 22:28
Шановні є законодавча база. Перед передачею будинку іншому власникові чи балансоутримувачу попередній балансоутримувач (тобто ЄРЦ) має капітально відремонтувати будинок. Якщо капітального ремонту не потрібно, то має провести поточний ремонт. Чому тепер у старих "хрущовках" створити ОСББ практично неможливо? Тому що люди маєть право на капітальний ремонт, а на це немає коштів. Треба людям казати правду.
Оптиміст 2013.11.20, 10:01
Залишилось всі будинки передати в самоуправління мешканцям, для ЄРЦ залишити "Білу хату " і кладовище.
до r 2013.11.20, 13:30
Всі, хто пише щось критичне про Свободу, є в когось на службі. Суперова поза! Крадіть і далі спокійно, вишиванка дає на це право.
Гість 2013.11.20, 20:37
Ярко-- тупий клоун. не зважайте на нього -- нехай казиться!
Правда 2014.03.29, 22:06
Войтика віддати Ляшку,він його на вили посадить!
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466