Енергія майбутнього: Наукове містечко допомагає мешканцям Прикарпаття бути енергоефективними

 

 

У вересні минулого року в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відкрилось Наукове містечко «Нова енергія».

 

Ідейники та засновники проекту "Нова Енергія"  - ГО "Бюро розвитку інноваційних технологій", кафедра енергетичного менеджменту та технічної діагностики ІФНТУНГ переконані, що відкриття такого потужного навчально-розважального комплексу є важливим не лише для мешканців Івано-Франківська, а й для західного регіону в цілому, оскільки наукове містечко прийматиме й туристів. 

 

Тут мешканцям міста та області подають інформацію у вигляді гри, відвідувачам на різноманітних відкритих виставкових експонатах демонструють дію відновних джерел енергії, все у доступному і цікавому форматі.

 

Керівник проекту "Нова Енергія", директор НДІ нафтогазової енергетики та екології, професор ІФНТУНГ Максим Карпаш ділиться ідеєю створення містечка:

 

«Останні вісім-десять років ми займались питаннями енергоефективності, тобто навчанням, роботою з енергетичного аудиту, консультуванням зацікавлених у цій темі. Також ми задіяні в багатьох міжнародних проектах, які пов’язані з енергетикою. Коли почали аналізувати це питання на національному рівні виявили те, що українська економіка є найменш енергоефективна на континенті. Навіть порівнюючи з іншими країнами СНД, республіками колишнього Радянського Союзу, ми все рівно найменш енергоефективні, навіть від Росії відстаємо. І це катастрофа. Проте коли ти на дні – ти точно знаєш, в якому напрямку рухатись – тобі догори. Ми зрозуміли, що насправді шлях до виходу з цієї ситуації один – змінювати свідомість споживачів, через навчання, переконання. Ми це робили, проводили багато тренінгів, семінарів. В класичному варіанті це як лекції, практичні завдання – та це все-рівно не працює. Треба думати про наступні покоління, найлегше змінювати свідомість у наймолодших, оскільки чим старша людина, тим важче її переконати, її звички залишаються незмінними. Тому ми вирішили сфокусуватися на дітях, не випускаючи з виду всіх інших.

Акцент на дітях шкільного віку та молодших, до 6 років. Вивчивши закордонний досвід, ми вирішили створити таке наукове містечко. Взагалі у нас в планах зробити  набагато більше, тим не менше це перший крок»
, - каже Максим Карпаш.

 

Наукове містечко «Нова енергія» проводить для батьків з дітьми цікаві пізнавальні майстер-класи, у дорослих і дітей є можливість переглянути цікаві ролики.

 

« Ми працювали над цікавим проект з індійськими вченими та науковцями, декілька разів їздили до них у місто Калькутту, і там дізнались про їхній науковий центр «Наукове місто» - в центрі міста, площею у десятки гектарів. Це було в 2008 році, тоді у нас виникла ідея створити в Івано-Франківську таке містечко. Але на той час все залишилось на стадії задуму, оскільки для реалізації потрібні кошти, яких не було», - згадує науковець.

 

В 2011 році наше місто приєналось до угоди мерій енергоефективних міст. Тобто місто взяло на себе зобов’язання до 2020 року розробити та реалізувати план енергоефективного розвитку – на 20% скоротити споживання енергії, на 20% зменшити викиди CO2 та перейти на 20% відновних джерел.

 

Тоді місто звернулось до науковців для написання "Плану дій сталого енергетичного розвитку до 2020 року".

 

«Під час написання ми думали чим зайняти окремий блок плану - інформаційно-просвітницьку кампанію, і пригадавши ідею з містечком запропонували створити такий центр в Івано-Франківську. Вже тоді він отримав назву «Нова Енергія», і відтоді ми назву не змінювали. Після цього почали активно шукати команду, збирати людей, шукати фінансування. Але поки дійшло до діла, вже був 2014-ий – важкий рік для пошуку інвестицій. Але нам пощастило в 2015 році», - пригадує М. Карпаш.

 

31 березня 2015 року проведено відкриту науково-практичну конференцію на тему «Енергоефективні екотехнології України», яку відвідали більше 300 учасників провідних фірм та наукових установ не лише з Івано-Франківська, а й з усієї України.

 

У травні того ж року з метою реалізації рішень конференції керівники 30-ти провідних університетів, підприємств та інших інституцій підписали Меморандум про співпрацю та наміри.

 

Наукове містечко «Нова енергія» відкрили 21 вересня 2016 року. З того часу тут провели більше десятка різноманітних заходів: тематичних семінарів, тренінгів для дорослих, навчань для дітей, різноманітні гуртки на постійній основі.

 

«Ми соціальний стартап, повністю зорієнтований на суспільство, на його потреби. Мені здається енергоефективність має стати релігією нашого суспільства, тому ми повністю сфокусовані на цьому. Крім постійно діючих екскурсій та цієї експозиції також організовуємо з’їзди, для шкіл у нас проводяться екскурсії, конкурси. Єдиний сектор, який ми ще не охопили – це пенсіонери. Проте це треба зробити, адже у цієї категорії населення є багато вільного часу і вони ніким не охоплені, ніхто ними не займається. Ми хочемо збирати пенсіонерів, щоб люди приходили, спілкувалися і доносити до них інформацію про енергозаощадження, прості речі з енергоефективності. Думаю, для пенсіонерів це робитимемо безкоштовно, хоча як показує наш досвід роботи до платних речей люди відносяться серйозніше. Це така психологія, коли є невеличка оплата людей це трохи стимулює, дисциплінує. А дисципліна в навчанні це дуже важливо, вона інколи заміняє волю», - впевнений Максим Карпаш.

 

Науковець зазначає, навчання цінне коли у ньому є 3 складові: віра, воля та інтерес.

 

Тому «Нова енергія» пробуджує інтерес. Наука тут подається через екскурсію, експозицію. У містечку показують, що може технологія. Воля людей - питання дуже індивідуальне.

 

«Наразі спостерігаємо тут проблему, можливо через оплату, через переконання батьків чи виховання в сім’ї. Та через щось треба пробудити волю, для того, щоб дитина чи доросла людина, чи той же пенсіонер хотіли прийти, вивчити, докласти свої зусилля, увагу. Це вже питання на яке ми простим переконанням вплинути не можемо.

Сьогодні ми впливаємо на інтерес, бо він стимулює людей до пошуку варіантів. Зараз найпростіший варіант – коли люди зменшують споживання, за рахунок шкоди собі. Коли скручують батареї, і в домі холодно – це шкода комфорту. А енергоефективність - це коли ти витрачаєш мінімум ресурсів і при цьому залишаєшся в нормальних комфортних умовах для життя», - каже ідейний засновник наукового містечка.

 

Максим Карпаш зазначає, інтерес до «Нової енергії» уже пробудився, відвідати його приїжджають з інших районів області.

 

«Ми робимо в цьому напрямі перші кроки, десь про нас дізнаються, приїжджають шкільними автобусами. Містечко відвідали мешканці Тлумача, Галицького району. Ми спілкуємось, запитуємо у них, що би вони хотіли. От для мене до прикладу було шоком, що у деяких школах немає мікроскопа. Тобто якісь старі ніби є, але вони не працюють, у них нічого не видно. Тут ми купили новий, виводимо зображення на монітор, показуємо дітям. Дітей це необхідно, вони із захватом слухають лекції, роздивляються пікселі. Ми намагаємось по-простому показати їм різні речі, але наочно. Це стимулює до вивчення чому воно так, що таке ці три крапочки, чи можна їх змішувати і таке інше», - розповідає М. Карпаш.

 

В рамках просвітлення мас на тему енергозбереження і альтернативних джерел енергії співпрацює з науковим містечком «Нова енергія» й фонд Олександра Шевченка «Новий Івано-Франківськ».

 

«За прикладом муніципалітетів західних країн в нашому місті необхідно постійно проводити цілеспрямовану інформаційну роботу з мешканцями міста щодо формування і утвердження енергозберігаючих принципів у громадській свідомості та поширенні політики енергозбереження.

Європейський досвід говорить, що якщо Ви не зацікавили дитину у віці до 12 років питаннями енергоефективності, енергозбереження та клімату – далі вже пізно. Тут ми великі надії покладаємо на проект Наукового містечка «Нова енергія» при Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Ми хочемо організувати пізнавальні екскурсії для школярів, для людей пенсійного віку та для максимально можливих верств населення, щоб всі на місці побачили, як це все працює, як виробляється вітрова енергія, це представлено у науковому містечку, як працює сонячна батарея , щоб вони на практиці зрозуміли, що це таке.

Відповідно є ознайомчі курси, як підвищити енергоефективність, як в цілому так і в своїй оселі. Курси розраховані на різні верстви населення, тому що, до прикладу, дітей змалку привчають, виходячи з кімнати виключати світло, для дорослих людей цікаво, як зменшити втрату тепла через вікна у власних домівках, як зекономити на енергоносіях тощо », - розповідає керівник енергетичних програм Інституту розвитку міста «Новий Івано-Франківськ» Андрій Кір’янов.

 

В рамках цієї роботи плануються екскурсії для школярів по виборчій дільниці народних депутатів Віктора Шевченка та Олександра Шевченка. Мова йде про Івано-Франківськ, Калуський, Рогатинський та частину Галицького району.

 

«Таким чином ми хочемо донести до більшої кількості людей розуміння того, наскільки важливою є енергоефективність у повсякденному житті. Дані заходи реалізуються в рамках раніше запропонованої нашим фондом програми «Івано-Франківськ - енергоефективне місто». У програмі ми приділяємо особливу увагу просвітницькій кампанії», - каже Андрій Кір’янов.

 

Основний фокус у науковому містечку робиться на молоді, оскільки тут створене доступне та легке до сприйняття середовище для вивчення матеріалу в межах та поза навчальним курсом, у міждисциплінарний та творчий спосіб. Відвідування таких містечок створює умови для побудови інноваційного способу мислення у молоді.

 

Наразі такими поступовими кроками науковці «Нової енегрії» йдуть до кінцевої ідеї створення Центру науки, до прикладу такого, як у Варшаві.

 

Також, за словами Максима Карпаша, є новий проект побудови на місці котельні центру спільного користування для всіх шкіл міста.

 

«Будівля сама по собі буде побудована за принципом пасивної архітектури, тобто вона фактично не буде споживати енергії для свого функціонування. Ми хочемо, щоб кожен, хто хоче відремонтувати, побудувати новий навчальний громадський заклад зможе прийти до нас взяти проектно-кошторисну документацію безкоштовно і її використовувати для себе. Разом з тим це буде місце для регулярного проведення уроків з природничих наук. Там планується 2,5 поверхи і хочемо облаштувати все так, щоб була можливість проводити уроки астрономії. Цього немає де проводити в місті, а тут хороше місце, оскільки мало освітлення і університет вночі повністю виключається», - поділився ідеєю науковець.

 

Відвідування містечка є безкоштовним, також відбуваються екскурсії з гідами, за аналогом американської системи: студенти старших курсів проводять екскурсії по містечку, це є платною послугою, вартістю 150 гривень за годину.
Як зазначає Максим Карпаш в містечку проводяться вікторини, різноманітні конкурси.

 

Нещодавно містечко «Нова енергія» організовувало тренінг з енергоефективності для представників ОСББ. На реальних прикладах відвідувачам демонстрували, як заощадити на тарифах, розповідали, як використовувати зелений тариф, "теплі кредити".

 

Учасники тренінгу з енергоефективності дізнаються, як проводити енергоаудит, із максимальною вигодою утеплити та термомодернізувати житло та як уникнути помилок. Також мають змогу випробувати роботу тепловізорів.

 

 

Наступний тренінг відбудеться 19 лютого за адресою Карпатська,15 в Інноваційно-виставковому комплексі ІФНТУНГ.

 

Крім того, минулої неділі у містечку презентували 3D-школу. Науковці з Нової Енергії презентували програму навчання для дітей віком від 10 років, які прагнуть дізнаватися щось інноваційне, хочуть опанувати ази 3D друку та моделювання.

 

 

Присутніх на заході ознайомили з концепціями геометричного моделювання та переходу від віртуальних моделей до твердотілих. Учні 3D школи зможуть вивчити принцип роботи 3Dпринтерів, різні види сучасних технологій 3D друку, сканування, моделювання за допомогою програм.

 

На завершення курсу кожен учень 3D школи отримає власноруч змодельований та роздрукований на 3D принтері брелок, іграшку або корисну деталь у побуті, а також 3D копію самого себе. Наукове містечко запрошує дітей записуватися на навчання у 3D школу на курс "3D. Віртуальність у реальність!". 

 

 

 

 

 

Також з лютого стартує фотошкола "Нова енергія". Для початківців пропонують фотокурс тривалістю два місяці по 2 двохгодинні заняття в тиждень. Тут обіцяють цікаві заняття та закріплення знань на практиці під час проведення фотопленерів. Завершаться курси виставкою робіт та урочистим врученням дипломів.

 

Днями познайомитися з Науковим містечком "Нова енергія" завітали представники шкіл Івано-Франківської області. Містечко презентувало навчальні програми для школярів, а також свою екскурсійну програму Науковим музеєм. Освітяни були у захваті від експонатів наукового містечка: велогенератора, сонячної панелі, вітрогенератора, інтерактивної пісочниці. 

 

 

 

 

 

Наукове містечко «Нова енергія» це сучасна платформа для отримання знань та повноцінний розважальний навчально-тренінговий комплекс для дітей, молоді, дорослих та людей похилого віку, де вони зможуть ознайомитись з науковими досягненнями, новими розробками та новітніми технологіями у сферах енергетики та відновних джерел енергії (вітру, сонця, води). Головний вектор навчань та тренінгів - це роль енергії та енергоресурсів у житті людини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У науковому містечку всі охочі можуть долучитись до науки через наочне та інтерактивне навчання , а також через експерименти на експонатах , що демонструють відновні джерела енергії в дії. Тут можна не лише повчитися, але і весело провести час з дітьми, до прикладу, можна позмагатись хто більше згенерує енергії на вело генераторі чи надрукує спроектовану власноруч модель на 3D принтері, перемогти у змаганнях у віртуальній реальності.

 

Для найменших відвідувачів розроблені спеціальні навчальні програми, під час яких діти віком 6-7 років зможуть познайомитися та навчатися моделюванню відновних джерел енергії з використанням конструкторів LEGO, Horizon, Gigo.

 

Додатково при Науковому містечку створено постійно діючий консультаційний пункт з питань енергоефективності та енергозаощадження, де професори та доценти університету проводитимуть тематичні майстер-класи та тренінги.

 

За час діяльності «Нову енергію» уже відвідали понад 3 500 прикарпатців, тут провели 125 екскурсій та більше 10 публічних заходів.

 

Науковці запрошують усіх бажаючих вчитися бути енергоефективними.

 

Олена БРИТАНСЬКА


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

928
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1918
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2787
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3414
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3648
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6807 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3832

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5643

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6758 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7605
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2433
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4697
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5092
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

452
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

919
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1787
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3374
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

895
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1758
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3668
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3860 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5422