Ексклюзив CNN: США оцінюють повідомлення про витоки на китайській АЕС

Уряд США витратив минулий тиждень на оцінку повідомлення про витік на китайській атомній електростанції після того, як французька компанія, що володіє та допомагає їй працювати, попередила про "неминучу радіологічну загрозу", повідомляють американські чиновники.

Попередження включало звинувачення в тому, що китайський орган безпеки підвищує допустимі межі для виявлення радіації за межами атомної електростанції Тайшань у провінції Гуандун, щоб уникнути необхідності її зупинки, йдеться у листі французької компанії до Департаменту США. 

Попри тривожне повідомлення від французької компанії Framatome, адміністрація Байдена вважає, що установа ще не перебуває на "кризовому рівні", як заявило одне з джерел.

Хоча американські чиновники вважають, що ситуація в цей час не представляє серйозної загрози безпеці для працівників заводу або китайській громадськості, незвично, що іноземна компанія в односторонньому порядку звертається до американського уряду за допомогою, коли її китайський державний партнер ще не визнав проблему.

Такий розвиток подій ставить США у складну ситуацію, якщо витік триватиме або стане більш серйозним.

Проте занепокоєння виявилося досить значним, оскільки минулого тижня Рада національної безпеки провела кілька засідань, коли ситуацію відстежували. В п'ятницю зібрання очолила старший директор КНБ у Китаї Лаура Розенбергер та старший директор з контролю над озброєннями Меллорі Стюарт, за повідомленнями американських чиновників.

Адміністрація Байдена обговорила ситуацію з урядом Франції та власними експертами Департаменту енергетики, повідомили джерела. США також контактували з китайським урядом, заявили представники США, хоча ступінь цих контактів незрозумілий.

Американський уряд відмовився пояснити оцінку, але представники НБК, Держдепартаменту та Міністерства енергетики наполягали на тому, що якщо існує певний ризик для китайської громадськості, США будуть зобов'язані повідомити про це згідно з чинними договорами, пов'язаними з ядерними аваріями.

Framatome звернувся до США, щоб отримати відмову, яка дозволить їм ділитися американською технічною допомогою для розв'язання проблеми на китайському заводі. Є лише дві причини, чому ця відмова буде надана, і одна з них є "безпосередньою радіологічною загрозою", те саме, що використали у записці від 8 червня.

У записці стверджується, що китайський показники збільшені, що перевищує французькі стандарти, проте залишається незрозумілим, як це у порівнянні з американськими.

"Не дивно, що французи простягнули руку", - стверджує Шеріл Рофер, учений-ядерник, який у 2001 році пішов у відставку з Національної лабораторії Лос-Аламоса. "Але Китай любить прогнозувати, що все добре, весь час", - додала вона.

США можуть дати дозвіл Framatome надавати технічну допомогу або підтримку для розв'язання проблеми, але уряд Китаю вирішує, чи потрібно внаслідок інциденту повністю зупинити завод, зазначається в документах, які надали CNN.

Врешті-решт, запит на допомогу від Framatome від 8 червня є єдиною причиною того, що США взагалі втрутилися в ситуацію, повідомили CNN у кількох джерелах.

Однак АЕС "Тайшань" ​​опублікувала заяву на своєму вебсайті у неділю ввечері за місцевим часом, стверджуючи, що екологічні показники як для станції, так і навколо неї є "нормальними".

Обидва ядерні реактори в Тайшані працюють, йдеться в повідомленні, додаючи, що на блоці 2 нещодавно завершили "капітальний ремонт" і  він "успішно під'єднався до мережі 10 червня 2021 року". У заяві не зазначили, чому і що саме капітально відремонтували на заводі.

"З моменту введення в експлуатацію АЕС "Тайшань" суворо контролювала роботу енергоблоків відповідно до чинних ліцензійних документів та технічних процедур. Усі експлуатаційні показники двох енергоблоків відповідали вимогам норм ядерної безпеки та технічним характеристикам електростанції", - йдеться у повідомленні.

В окремій заяві в п'ятницю, через кілька годин після того, як CNN вперше звернулися за коментарем, Framatome визнав, що компанія "підтримує розв'язання питання щодо продуктивності роботи атомної електростанції Тайшань у провінції Гуандун, Китай".

"Відповідно до наявних даних, завод працює в межах параметрів безпеки. Наша команда працює з відповідними експертами, щоб оцінити ситуацію та запропонувати рішення для розв'язання потенційної проблеми", - додається в повідомленні.

На запитання CNN Framatome не звертається безпосередньо до змісту листа до Департаменту енергетики.

Лист надходить, коли напруженість між Пекіном та Вашингтоном залишається високою, і коли лідери країн Великої сімки на цих вихідних у Великій Британії зустрілися з Китаєм, що стало важливою темою обговорення. Немає жодних ознак того, що повідомлення про витоки обговорювали на високому рівні на саміті.

Французька комунальна компанія Electrictie de France (EDF) заявила, що їй повідомлено про збільшення концентрації "інертних газів у первинному контурі" реактора номер один на АЕС Тайшань.

EDF володіє 30% акцій компанії з китайською державною енергетичною компанією China General Nuclear Power Group в TNPJVC, яка є власником і експлуатує електростанцію на півдні Китаю.

EDF зазначає, що "наявність певних інертних газів у первинному контурі є відомим явищем, яке вивчалося та передбачалося в робочих процедурах реактора", але не уточнювало рівні газів.

CNN звернулися до китайської влади в Пекіні та провінції Гуандун, де знаходиться завод, та посольства Китаю у Вашингтоні, округ Колумбія. Жоден не відповів прямо, хоча у Китаї відзначають триденне національне свято, яке триватиме до вечора понеділка.

за матеріалами CNN


14.06.2021 828
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

977
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1991
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2870
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3499
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3696
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6890 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3881

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5692

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6836 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7646
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2484
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4749
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5133
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

506
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

966
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1835
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3419
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

941
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1809
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3716
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3943 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5473