Економіка США може не допомогти виграти холодну війну з Китаєм

Американська система була не досяжною для Радянського Союзу. Ця ж перевага не має жодного значення для нового суперника.


Зростаюча кількість політичних діячів та експертів стверджує, що США прямують до нової холодної війни. В час, коли напруга між США та Китаєм зростає, можливість тривалої боротьби двох наддержав стає дуже реальною. Але майбутнім холодним воїнам 21 століття слід пам’ятати, як і чому США переважали у змаганні з Радянським Союзом протягом 20 століття. Це була сильна економіка та ефективні інституції, які дозволили США пережити свого могутнього ворога.
США і СРСР ніколи не воювали прямо. Вони брали участь у ряді проксі-конфліктів та втручань, але врешті-решт холодна війна не була вирішена на полі битви третього світу. Також, не допомогли шпигунські ігри в стилі Джеймса Бонда чи розширена пропаганда свобод. Простіше кажучи, США виграли холодну війну, оскільки їх економічна та політична система зробила можливим загальне процвітання, а система СРСР цього не змогла.
США завжди були заможнішими за СРСР. Як повідомляється, радянський лідер Нікіта Хрущов був вражений супермаркетом у Сан-Франциско в 1959 році, а президент Річард Ніксон в дебатах похвалився високим рівнем життя в США. Але до 1970-х років економіки двох країн почали кардинально різнитися. СРСР став склеротичним і залежним від нафти, із закритою системою торгівлі, неефективними фабриками та хронічним дефіцитом продуктів харчування і товарів щоденного вжитку. Але США, незважаючи на стагфляцію в 70-х і високе безробіття в 80-х, залишались заможнішими. На той час, коли президент Росії Борис Єльцин повторив хрущовський тур супермаркетами в 1990 році, не було сумнівів, яка система переважає.
Але розходження відбулося не просто тому, що радянський соціалізм зазнав невдачі; США повинні були довести, що вони здатні досягти успіху. Також не йшлося тільки про політику вільного ринку, т.з. невтручання у економіку, що породила той успіх. США вкладали величезні та важливі державні інвестиції на ранніх етапах "холодної війни", які окупилися на пізніх етапах.
Перша велика інвестиція була в інфраструктуру. Система міждержавних автомобільних доріг США та інші дорожні мережі, побудовані в середині 20 століття, були одним із великих досягнень громадських робіт усіх часів і принесли тривалі економічні вигоди. Дорожнє будівництво дозволило ефективніше переміщувати товари та людей по країні, а також дозволило містам зароджуватися та процвітати. Державні інвестиції доповнювали приватне будівництво.
Друга велика інвестиція була в науку. Радянська космічна програма та інші військові досягнення змусили США витрачати набагато більше грошей на науку. У своїй книзі «Оживляння Америки: як проривна наука зможе відновити економічний ріст та американську мрію» економісти Джонатан Грубер та Саймон Джонсон детально розповідають про історію того, як дослідницькі зусилля уряду США доповнювали приватний бізнес та призвели до витоків величезних та прибуткових галузей . Інтернет - найвідоміший приклад. США в ту епоху також посилили свою STEM освіту, щоб створити робочу силу з вчених та інженерів, які б утримували країну попереду в технологічних змаганнях.
Інфраструктура, дослідження та освіта, побудовані на фундаменті американської системи надійних правових інститутів, незалежного бізнесу та демократичної політики. Соціальні програми 1960-х та 1970-х років сприяли зменшенню бідності та зменшенню яскравих расових прогалин, які характеризували американську економіку у 50-х роках:
Рівень бідності серед чорного населення США
Джерело: Бюро перепису населення США 
На додаток до загального процвітання, уряд США також виявив компетентність у боротьбі з природними загрозами, включаючи інфекційні захворювання, усунення поліомієліту з країни та припинення епідемії грипу 1957 року. Це контрастує з невдачами СРСР в аварії на Чорнобильській АЕС.
Підсумовуючи, США виграли холодну війну, оскільки їхня система працювала на багатьох рівнях. Це дозволило США не просто перевершити витрати СРСР у військовому розумінні, а й перемогти нестабільні країни Європи, Азії та інших країн.
На жаль, сучасні США не виявили рішучості докласти подібних зусиль, щоб виграти нову холодну війну. Американська інфраструктура убога, завдяки високим витратам та періодичним скороченням бюджету. Державне фінансування наукових досліджень, як частка економіки, значно впало
Федеральні витрати на дослідження та розробки як частка валового внутрішнього продукту
 
Джерело: Американська асоціація просування науки 
Також в країні відстає і математична освіта. Нерівність зросла, що призводить багатьох до сумнівів чи не накопичується добробут країни в малої частки населення. Велика кількість американців веде ризикове, нестабільне життя. І відносні показники бідності залишаються вищими, ніж в інших розвинених країнах:
Американське лідерство у бідності
Частка населення з доходом нижче 50% від медіани у 2015 році
Джерело: Statista 
На додаток до всього, пандемія коронавірусу виявила очевидні слабкі сторони урядової компетенції США.
Якщо у США будуть сподіватися на перемогу в новій "холодній війні", вони не можуть просто спочивати на лаврах минулого століття. Доведеться довести, що їхня система найкраща - що вона здатна генерувати загальний добробут, захищаючи населення від природних загроз. Система США не повинна бути просто нормальною; вона повинна бути значно і помітно кращою, ніж китайська альтернатива авторитарного державного капіталізму. Але оскільки США зараз настільки глибоко окутані культурними війнами та партизанськими медіа, схоже, що країна навіть не дуже старається. 
Bloomberg, переклад Ігор Бартків


25.05.2020 909
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1963
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2833
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3468
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6856 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3860

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6807 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2465
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5117
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

485
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

949
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3402
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455