Екологічний антирейтинг Прикарпаття активно зростає

 

Нормальній людині у своїй свідомості важко поєднати всюдисуще декларування розвитку туризму і рекреації на Івано-Франківщині із запровадженням таких виробництв, які не тільки збуджують громадську напругу в регіоні, а й додають Прикарпаттю щораз нові ризики та підвищують його екологічний антирейтинг.

Здебільшого айсберг чиновницьких дозволів і погоджень формується у тіні залаштунків, а коли його небезпечні обриси вигулькують на поверхню, то чиновництво активно вдається до пошуку діалогу з громадами, вдаючи із себе невинне і благе ягнятко. Якщо у такій небезпеці екологічних ризиків замовкнуть ще й громадські організації, то «писанкове Прикарпаття» невдовзі стане «Прикарпаттям пасинковим» - не прикарпатці, а чужі дядьки і тітки вирішуватимуть, якими мають бути приваби довкілля нашого краю. Серед тих, хто не мовчить, а б’є на сполох у малі й великі дзвони, - громадська організація «Зелений рух «Карпати», чільником якої є Михайло ДОВБЕНЧУК. Він як еколог переконує, що екологічні ризики, а відтак і екологічний антирейтинг Прикарпаття активно зростають.

А поштовхом до нашої розмови стала нарада 12 червня в Івано-Франківській ОДА, присвячена проблематиці будівництва міні-ГЕС у Карпатах.

- Що насторожило вас у форматі наради в облдержадміністрації?
- Нарада щодо будівництва міні-ГЕС у Карпатах справді відбулася. Річ у тім, що її ініціювали, звернувшись до голови облдержадміністрації М.Вишиванюка, підприємці, які дістали дозволи на 49 років - практично навічно - зводити міні-ГЕС у Карпатах. Це означає, що через кілька років представники гідроенергетичного бізнесу можуть повернути своє господарювання в той бік, який забажають. Не буду повторюватися, але на цій нараді я наголошував, що Карпати - легені України, живий і органічно єдиний організм. I сільські чи районні ради не можуть вирішувати їх долю, а як мінімум - обласна чи Верховна ради. Щоб відтак не пожинати негативи від промислового підприємництва в регіоні.

- Про що дискутували учасники наради?
- Спочатку я не міг зрозуміти, а відтак второпав, чому підприємці активізувалися. Виявляється, їм заважають провадити бізнес. Але нагадаю, що в травні у Верховній Раді відбувся круглий стіл щодо будівництва міні-ГЕС у Карпатах з участю громадських організацій, підприємців, науковців, депутатів ВР та ін. Головував чільник комітету ВР Валентин Семинога, а доповідав народний депутат Іван Заєць, який змалював досить непривабливу екологічну картину в Карпатському регіоні у зв’язку із намірами розвивати гідроенергетику на карпатських ріках. Проти запровадження такого бізнесу категорично висловилися представники Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської областей, хіба що представники Чернівецької області намагалися лобіювати це питання.

- Які були рекомендації?
- Головно - вдосконалення законодавства та проведення екологічної експертизи щодо спорудження об’єктів малої енергетики в Карпатах. Звісно, енергетики відстоювали свої наміри. Адже дозволів вже понадавано, а громади, зокрема Верховинщини, вимагають їх відозви. Спочатку посадові особи без жодних громадських слухань неконтрольовано попідписували дозволи, а тепер, цікаво, як цю проблему розв’язуватимуть? і такі речі стали можливими після внесення змін щодо проведення екологічної експертизи, яка стала непотрібною перед виготовленням техніко-економічного обґрунтування. Якщо б було навпаки, то люди відразу знали б про інше будівництво, а не лише після його початку.

- Які об’єкти на Івано-Франківщині потрапили у так званий екологічний антирейтинг від Довбенчука?
- На зведення міні-ГЕС у Карпатах ще впливати можна, тож на обласному рівні наразі небезпека номер один - регіон Калуша. Передусім, на моє переконання, - це Домбровський кар’єр, полігон із захоронення гексахлорбензолу і фірма «Даноша».

- Якщо про перші два екологічно небезпечні об’єкти вже частково відомо, то чому в трійці антирейтингу з’явилася «Даноша»?
- Нам незрозуміла така свого роду «глобальна політика» обласного керівництва: на всіх форумах галасують, що Прикарпаття - область туризму і рекреації, а на цьому тлі провадять активне лобіювання екологічно ризикового бізнесу в регіоні. Бо згадана нарада з ініціативи підприємців під головуванням першого заступника голови облдержадміністрації Василя Плавюка, як на мене, і є власне таким лобіюванням. Бо це було реагуванням на висновки круглого столу у Верховній Раді. А попри все в області нема жодної програми розвитку електроенергетики. Якщо є, то хіба потаємна. Бо у кожному разі ніхто не знає, що, де і коли вже підписано. Ті чиновники, які мали б захищати громадські інтереси краян, перетворилися у монстрів зі знищення карпатського довкілля. Наприклад, питаєте, чому серед екологічних ризиків з’явилася «Даноша»? Ця фірма - закрита для громадськості система, як підводна частина айсберга. Ніхто не знає, що роблять інвестори із землею - чи виснажують, чи отруюють, чи продукція їх генно-модифікована, чи ні. Але найгірше те, що вони, заручившись у попередні роки хтозна-якими дозволами чиновників і угодами з людьми, вже добираються до національного парку «Давній Галич». Це звичайне захоплення земель іноземними фірмами. А на рівні області ми наразі не володіємо реальним станом екології - води, ґрунтів, повітря. У цьому випадку санепідемстанції - тільки прикриття, бо вони, не маючи ні належного обладнання, ні експрес-лабораторій, просто обманюють громади. Мені видається, що залучення іноземних експертів блокується, і відбувається це на ще вищому владному щаблі. Ні щодо «Даноші», ні щодо гексахлорбензолу, ні щодо міні-ГЕС ми як громадська організація не можемо домогтися реальних аналізів чи об’єктивної інформації. Ті висновки і аналізи, які подають наші санепідемстанції, - елементарна брехня. Більше того - це робиться вже навіть на владних нарадах. Хто таке чув: вода, яка пройшла через турбіну, виявляється кращою, ніж природна? Нонсенс! Бо насправді після технологічних процесів вода наших рік стає мертвою. Те, що ми побачили у Дземброні під час виїзду комісії на чолі з головою обласної ради Олександром Сичем, - варварство. А водозабори в Яремчі, Верховині, Ворохті, які місцева влада самовільно і самотужки облаштовує для громадських потреб, перекриваючи ріки? Ви б побачили це… Чому на всі ті факти промовчав перший заступник голови облдержадміністрації?

А вони нас переконують, як там усе чудово в Австрії… Смішно.

Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН


26.06.2012 Ігор ЛАЗОРИШИН 741 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.06.27, 18:51
Звичайно,потрібно боротися всіма засобами за чисте довкілля.Ми не пересидим по домах ці проблеми,тому що вони відіб,ються на подальшому стані здоров,я нас та нащадків.Карпати вже почали "віддячувати" стихійними потопами внаслідок масової вирубки деревини.Наша планета жива і вона буде захищатись від спаплюження,але як це проявиться - невідомо.
al-Kaddafi 2012.06.29, 10:11
Чиновники, яких найняли за копійчану зарплату і пообіцяли захмарні взятки, сьогодні прислуговують окупантові, що їхніми руками руйнує нашу країну. Влада бореться проти власного народу. Горіти їм у пеклі !!!
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415