Духовна сторона медалі свята 8 березня

 

З наближенням дня 8 березня, або як його ще називають Днем жінки, в цій статті хочемо з’ясувати та усвідомити, що являє собою свято, подивитись на його другу сторону медалі; яке має походження, якого адресата та як поводитись християнину в цей день?!

 

Коріння свята сягає 1895 року, яке так приховувала «совєтська» пропаганда: маніфестації феміністок, основну масу з яких складали повії. 8 березня, цього ж року, повії Чикаго вийшли на демонстрацію з вимогою виплатити матросам зарплату. В останніх просто не було грошей, щоб розплатитися із представницями найдавнішої професії. Через рік, 8 березня 1896 року, те ж саме відбулося в Нью-Йорку. В наступні роки демонстрації жінок часто приурочувалися цьому дню. Так, 8 березня 1908 року в Нью-Йорку 15 000 жінок вийшли на демонстрацію, вимагаючи підвищення зарплатні та надання виборчого права.

 

Для закріплення традиції, рішенням Соціалістичної партії США (28 лютого 1909) і Соціалістичного Інтернаціоналу (1910, Копенгаген, з ініціативи комуністичної німкені-юдейки Клари Цеткін), день 8 березня було проголошено Міжнародним жіночим днем. Започатковане як пролетарське феміністське свято, Міжнародний день жінок-робітниць, вперше відзначався 1909 року в США з ініціативи Соціалістичної партії Америки. Протягом 20 століття відзначався в СРСР та країнах соцтабору, як державне свято.

 

Суть свята полягала в тому, щоб акцентувати увагу на особливому місці жінки в боротьбі за «щасливе комуністичне завтра», виділивши для неї аж один день. 1977 року, за радянської ініціативи, цей день отримав статус міжнародного дня за рішенням Організації Об'єднаних Націй. Повна назва «Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир». Став символом фемінізму й антисексизму. З кінця 20 — початку 21 століття залишається державним святом у ряді пострадянських та соціалістичних країн. Латвійський сейм відмовився офіційно визнати день 8 березня святковою датою.

 

У СРСР свято втратило своє політичне забарвлення і перетворилося на одне з небагатьох неполітичних свят. З 1966 року, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року, Міжнародний жіночий день став офіційним вихідним. Ще у древніх слов’ян був аналог цього свята.

 

Слов’яни дуже поважали жінок і щонайменше два дні щотижня (а не раз на рік!) були «жіночими». Наші предки в літні місяці святкували своєрідний «жіночий» тиждень, який завершувався святом «брикси», – у цей день жінкам було можна «брикатися», тобто висувати найнеймовірніші забаганки, які їхні половинки мали виконувати. Проводилися ігри, в часі яких чоловік мав носити жінку на спині чи карку, і яка пара найдовше витримає - визнавалася найкращою в громаді.

 

З народженням Ісуса Христа і поширенням християнства у житті глобального суспільства відбулися значні зміни, зокрема у святкуванні свят і календарі. З'явилося багато нових свят, які перебрали на себе суспільні функції колишніх язичницьких свят. Більшість функцій стародавнього свята весни, воскресіння, появи нового життя і нового року перебрали на себе такі християнські свята як Різдво Христове, свято Божого втілення, свято Божого Воскресіння... Разом з тим, вищезазначені свята, в силу тих значень, які в них вкладалися, не підходили у якості святкування дня жіноцтва.

 

Тому у християнських спільнотах світу вшанування жіноцтва відбувалося в інші дні, які були пов'язані з жінками, що прославилися своїм праведним життям і могли служити прикладом для наслідування у якості дружини, матері, громадянки суспільства чи віруючої.

 

В різні часи ці свята могли відзначатися в різні дні, але в результаті в християнстві протягом року існувало багато свят, присвячених жінкам і їх ролі у сімейному і суспільному житті. Сьогодні Україна намагається рівнятись до європейських стандартів, однак створює міф про «якийсь» міжнародний статус Дня 8 березня. Але ж якщо заглянути в календар офіційних свят європейських країн, то не знайдемо там цей день вихідним. Вийнятками залишаються Білорусія, Молдова, Росія та Україна. (Цікаво скільки з тих українців згадає наступного дня свято – день народження великого письменника Тараса Шевченка?). Відзначення цього жіночого дня, як правило, припадає на Великий піст.

 

Зокрема мало хто знає що цього року (2012), в цей день, Церква вшановує перше та друге віднайдення голови св. Івана Хрестителя (яку, до речі, відрубали за бажанням неправедної жінки). Християнський світ на знак поваги й любові до жінок щороку у другу неділю травня відзначає День Матері — після Великодніх свят. Бути просто жінкою – це ще не є привід до особливого вшановування. Кожна жінка має від Бога те чи інше покликання. І вже від того, як вона його реалізовує, можна їй виявляти знак поваги та вдячності. Основою християнського вчення є Святе Письмо.

 

З нього християни засвоюють й свої погляди стосовно жінок. Що ж це за погляди? Кожна жінка є покликана до народження дітей в тілесному чи духовному розумінні цього слова. «Жінка спасеться, народжувавши дітей, якщо перебуватиме у вірі, любові та святості зо скромністю» (1Тим. 2.15). Доволі мало зараз таких жінок, що перебувають у наведених моральних чеснотах та розумінні послідуючої нагороди. А якщо жінка, яка планує дітей активно зловживає наркотичними та алкогольними продуктами і тим самим створює загрозу своєму здоров’ю та майбутній дитині, то чи гідна вона вшанування?

 

Статистика показує, що кожна четверта молода жінка регулярно вживає спиртні напої. Медициною офіційно доведено, що жінкам, які планують народжувати дітей, категорично не можна вживати будь-які спиртні напої. 8 березня часто супроводжується гучними пиятиками та забавами, чим порушуються норми християнської етики і зневажаються релігійні традиції християн. «Старші жінки так само нехай поводяться, як освяченим личить: щоб не були злоріки, ані віддані пияцтву, щоб добра навчали, щоб молодих навчали любити своїх чоловіків та дітей кохати» (Тит. 2. 3,4). Якщо ж жінка робить аборт, то хіба достойна того, щоб виділяти для неї особливе свято? На одного новонародженого в Україні припадає мінімум один аборт. Щороку, за статистикою, небажаної дитини позбуваються 200 тисяч українок. І це лише офіційні дані. «Не вбивай» (Вих. 20.13).

 

Є жінки, які не каючись, постійно перебувають в обмовах, сварках, гніві, заздрості та у безглуздих балачках, «переливаючи» з пустого в порожнє. Навряд чи варто для таких ще й свято створювати. «А разом з тим звикають бездільно по хатах тинятися, і не тільки нічого не роблять, а ще й цокочуть і скрізь втручаються, і базікають, що не личить» (1Тим. 5.13). А на яке свято заслуговують жінки, які продають свої тіла, пропонуючи вільний та легалізований секс? Згідно з статистикою, в порівнянні з минулими роками, проституцією стають займатися щораз то молодші дівчата. З декількох десятків тисяч українських жінок, що займаються проституцією, майже половина - у віці від 10 до 20 років. Ще одна страшна цифра - майже третина з них регулярно приймають наркотики і нічого не роблять, щоб захиститися від СНІДу.

 

А як повестись у відношенні до лесбіянок, бісексуалок та стриптизерок? (більше про стриптиз тут: www.kyrios.org.ua/literature/seks-ta-intimni-stosunki/3358-striptiz-grih-chi-mistetstvo-tantsju.html). Їх також є за що вітати та ставити на один рівень із іншими жінками? «Краса то омана, а врода марнота, жінка ж богобоязна вона буде хвалена» (Прп. 31. 30). Є жінки, які заради своїх меркантильних вподобань покидають своїх законних чоловіків і йдуть до інших.

 

Також ті жінки, які піклуються більше про тлінні справи ніж духовні, забули про Церкву, дбають більше про красу тіла ніж душі, і тим самим є мертві в очах Бога, і мало ймовірно, що варті звання – «благородна жінка» та заслуговують на свято. «Так само й жінки, в убранні пристойнім, хай себе прикрашають сором’язливістю і скромністю, не заплітуванням волосся, не золотом чи перлами, чи шатами дорогоцінними, але ділами добрими, як це годиться жінкам, що визнають благочестя » (1Тим. 2. 9,10). Із вищенаведених сумних статистик випливає, що ми також мали б вшановувати «День трауру», «День скорботи» чи «День смутку» за морально деградованими жінками. Та й суть не у назві. Її можна придумати, але суть у прикрому факті.

 

Страждаючий Христос сьогодні промовляє і до тих всіх жінок: «Дочки єрусалимські, не плачте наді мною, а плачте над собою і над вашими дітьми» (Лк. 23. 28). Цьому святкуванню сприяють також і чоловіки, підживляючи його своїми подарунками та увагою. Не розуміючи всецілого значення цього свята, проводять його так, як приблизно «День святого Валентина» (ближче про це свято дізнаєтеся за посиланням: www.kyrios.org.ua/literature/articles/4171-skazhi-jaki-svjata-ti-svjatkuesh-i-ja-skazhu-hto-ti.html). Оскільки український народ у своїй основі є християнським, нав’язане свято 8 березня є чужим для нас. Є державне свято – День матері. І тому не потрібно робити багато ажіотажу навколо 8 березня. Тим більше, що тлумачення цього свята різнобарвне. У час посту не варто придумувати собі якісь заходи, і не потрібно собі щось вигадувати, щоб потім роздумувати: добре це чи погано?! На противагу 8 березню, християни мали б святкувати такі дні: іменини, день народження, день матері, день родини.

 

А до такого дня, як 8 березня – Церква ставиться індиферентно, бо для християнської жінки Днем вшанування та поваги має бути кожен день. Ставлення не може змінюватися в кращий чи гірший бік. Тому не обов’язково для цього виділяти якийсь окремий день 8 березня, корені якого є сумнівно-морального походження. Чому не привітати 8 березня? Але чому не привітати і сьомого та дев’ятого? Господь ніколи не говорив, що прийшов скасувати людські закони. Коли людські закони суперечать Божим, то для себе ми повинні взяти Божий закон і поставити його на перше місце, і з цього починати дотримуватися й людських законів. Коли у нас Бог буде на першому місці, то все інше буде на своєму місці.

 

Великодній піст зобов’язує нас до утримання від гучних забав, м’ясних страв, гамірливих акцій. І тут виникає дилема, бо церква ніби обмежує права жінок. Але коли ми будемо внутрішньо очищені постом, багаті духовно, то будемо ставитися до жінки так, як вона цього очікує цілорічно(до цього нас закликає Господь), а не відкуповуватися одним днем. Категорично заборонити це свято неможливо. Якщо Церква категорично поставиться, чи держава, то це, навпаки, призведе до збурень, протестів та неспокою. Сам день 8 березня не є глобально поганим, однак – суб’єкт, час та вид його проведення є часто аморальним. Тому вам вибирати, яка сторона медалі цього свята, вам більше імпонує… «Пам'ятай день СВЯТИЙ святкувати» (Вих. 20, 8).


Юрій Свищ, прес-служба Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ


08.03.2012 Юрій Свищ 2312 3
Коментарі (3)

al-Kaddafi 2012.03.09, 11:51
Цілком підтримую думку!! Також видається дивним співпадіння: "...рішенням Соціалістичної партії США і Соціалістичного Інтернаціоналу, з ініціативи комуністичної німкені-ЮДЕЙКИ Клари Цеткін..." та юдейське свято Пурім, що святкується 14 числа місяця Адара за єврейським календарем. Ця дата припадає у різні роки на дні між 20 лютого і 25 березня.У жінконенависницькому юдействі це єдиний день, присвячений жінці.
al-Kaddafi 2012.03.09, 12:08
А свято ПУРІМ святкується через те, що Єврейка Естер за посередництвом єврея Мордехая увійшла в гарем царя, стала його улюбленою наложницею, потім дружиною. Довідавшись про задуми Амана, посприяла єврейському повстанню, під час якого протягом однієї ночі було вбито коло 75 000 осіб не єврейського походження по всьому царству.У це свято прийнято читати сувій Естер (біблійна книга), у якому оповідається про ці події, усіляко веселитися (у тому числі за допомогою надмірного споживання алкогольних напоїв. До речі, це єдиний день, коли юдеї повинні пити багато, доки вони не будуть в змозі відрізнити слова «нехай буде проклятий Аман» від «нехай буде благословенний Мордехай»).
Ніколас 2012.03.11, 14:24
За іншою теорією цей день мав бути святом вільної любові в СРСР. Тому святкування його вважаю не доцільним... В Україні є день матері, краще в цей день привітаю свою дружину.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3642
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6800 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3369
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415