У середу, 10 березня, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) на засіданні прийняла рішення щодо накладення максимально можливих штрафних санкцій на АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО», АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
Підставою позапланових перевірок зазначених ліцензіатів є недотримання вимог законодавства щодо критичного стану забезпечення паливом, а саме, обов’язку виробників, які виробляють електричну енергію з використанням вуглеводнів, мати необхідні резерви відповідного палива з метою забезпечення безпеки постачання електричної енергії, інформує Фіртка з посиланням на НКРЕКП.
За результатами перевірок на АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО», АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» було накладено штраф у розмірі по 1 млн. 700 тис грн.
«Такі кричущі порушення, що призвели до ситуації, коли вся країна опинилась під ризиком відключення від електропостачання, заслуговують на найсуворіші штрафні санкції. Втім, ми сьогодні накладаємо на ці компанії максимальний штраф, а перед законодавцями ми ініціюватимемо питання щодо збільшення розміру штрафів у подібних ситуаціях», - заявив під час засідання Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк.
Він також відзначив нездоровий лобізм інтересів компанії ДТЕК з боку народних депутатів України Л.Буймістр, О.Кучеренка, М.Волинця, В.Наливайченка, О.Гончаренка, які брали участь в інформаційних кампаніях проти органів державної влади до та під час проведення перевірок згаданих підприємств.
«Матеріали перевірок зазначених компаній ДТЕК ми направляємо до Антимонопольного комітету України, а також до Міненерго та Держенергонагляду для проведення перевірки технічного стану обладнання компаній, надання оцінки щодо причин, які призвели до технологічних відмов обладнання та відповідних організаційних висновків. Крім того, така поведінка виробників електричної енергії становить загрозу не лише енергетичній, а й національній безпеці країни, тому матеріали перевірки будуть направлені також до Ради національної безпеки і оборони України, а також до правоохоронних органів для відповідного реагування» - наголосив Голова Регулятора.
Нагадаємо, на момент початку перевірки, станом на 19 січня 2021 року, в НКРЕКП заявляли, що в аварійних ремонтах знаходиться 16 енергоблоків ТЕС. При цьому тільки на половині енергоблоків були помітні ознаки аварійних дефектів. Більшість енергоблоків не працювали через відсутність вугілля.
У НКРЕКП повідомили, що до них надійшло звернення НЕК «Укренерго» від 18 січня 2021 року про незабезпечення тепловими електростанціями зазначених компаній гарантованих запасів вугілля, що відповідають 10- або 20-денним обсягами споживання, в залежності від віддаленості пункту його видобутку.
У НКРЕКП зазначали, що запаси вугілля на той момент були майже в п’ять разів нижчі за цей же період 2020 року, коли вони становили 2375 тис. тонн. Там також заявили, що загрозою для операційної безпеки енергосистеми є неналежний технічний стан устаткування теплових електростанцій, особливо в умовах неоптимальною ремонтної компанії енергоблоків АЕС.
Читайте також:
Опалювальний сезон: як змінювалися запаси вугілля на українських ТЕС за останні п’ять років
У Бурштині мешканці багатоповерхівки замерзають у квартирах (ФОТО)
ДТЕК оштрафували на 275 мільйонів за зловживання монополією на Бурштинському енергоострові