Друге життя заводу «Промприлад»

 

 

Минулого тижня, 21-23 липня, в Івано-Франківську з робочим візитом перебувала Зіґрід Німер — співзасновниця і керівник ufaFabrik у Берліні.

 

Це один із перших у Європі прикладів успішно реалізованого проекту ревіталізації промислової зони, а нині — відомий культурно-освітній майданчик. UfaFabrik у 2004-му була відзначена ООН в рамках програми UN-Habitat — як «Найкраща практика покращення життєвого середовища». Поділитись досвідом Зіґрід Німер приїхала на запрошення платформи «Тепле Місто» і за підтримки Посольства Німеччини в Україні.


 
Погляд збоку

Питання переорієнтації промислових об’єктів, які втратили свою первинну виробничу функцію, актуальне для країн пострадянського простору, України зокрема. Бачимо спроби або успішні приклади ревіталізаційних проектів у Києві, Харкові, Львові. В Івано-Франківську теж є незадіяні постпромислові площі. Візит Зіґрід Німер важливий зокрема в контексті проекту «Промприлад», що передбачає оновлення і перепрофілювання індустріального простору заводу «Промприлад» на майданчик для креативного бізнесу, урбаністичних, мистецьких та освітніх проектів і процесів.

 

— Упродовж трьох днів у Франківську Зіґрід Німер зустрічалася з різними групами людей, дотичними до проекту «Промприлад». Це міська адміністрація, учасники і команда пілотного проекту «Промприлад» і широка публіка. Для кожної групи це було важливо. Для міської адміністрації — щоб зрозуміти, в чому суть таких проектів, як вони впливають на місто. Для команди, котра працює над проектом, — щоб подивитися на нього збоку, відсторонитися від нагальних питань, проаналізувати глибше.

 

Зіґрід, яка працює в цій тематиці вже близько 39 років, було що сказати, вона поєднувала все наскрізними зв’язками в єдину картинку. Ідея запросити її була пов’язана насамперед із бажанням мати зовнішнього експерта, який би критично поглянув на наш проект. Деякі її думки стосуються деталей, інші проекту в цілому. Хорошим моментом, на її думку, є те, що починаємо з пілоту, не заходячи відразу в масштабність об’єкта. Також наша гостя звернула увагу на співвідносність міста — його розмірів, кількості населення — із об’єктом: «Промприлад» доволі великий у масштабах Франківська, якщо порівнювати ufaFabrik, причому не щодо цілого Берліна, а лише стосовно околиці (майже 19 тис м на 450 тис місцевих мешканців). Тож виникають питання, як наповнювати простір заводу та як це може спрацювати. Говорили і на тему економіки, що дуже часто є вирішальним моментом у прийнятті того чи іншого рішення. А також про комунікацію та внутрішньокомандну динаміку: як ми працюємо над проектом, як він комунікується назовні, і як це відображається на його якості, — підсумовує кількаденну роботу Олександр Шевченко, координатор програми «Урбаністика» платформи «Тепле Місто».

 

 

Проект, що змінює місто

За участю німецької експертки 21 липня відбувся круглий стіл «Ревіталізація індустріальних зон у межах міста: досвід Берліна та перспективи для Івано-Франківська». До обговорення долучились представники Івано-Франківської міської ради, учасники проекту «Промприлад». Презентуючи проект, керівник платформи «Тепле Місто» Юрій Филюк нагадав, що зараз триває його другий етап — запуск пілотного проекту.

 

Після ремонту один із поверхів восени буде наповнений різними функціями й активностями, як коворкінг, медіахаб, урбан-лабораторія, танцювальна школа, офіси інноваційних компаній та управління інвестиційної політики ІФМР, кафе, дитячий простір. Учасники круглого столу погоджуються, що загалом проект є масштабним і складним, а його втілення, безумовно, змінить місто. Зокрема заступник міського голови Івано-Франківська Богдан Білик вважає, що проект є перспективним і може сприяти зниженню рівня молодіжного безробіття.

 

 

Після круглого столу та відвідин «Промприладу» Зіґрід Німер теж поділилась думками:

— Мені видалось цікавим те, що «Промприлад» розташований дуже близько до центру міста: туди можна легко дістатись пішки; я не знаю багато про ваш регіон, але припустила б, що люди зможуть приїжджати автобусами чи потягами до міста і потім їхати на «Промприлад» на події або за певними послугами. Я багато дізналася про проект: здивована його розмахом й амбітними планами. З нетерпінням чекаю, коли буде втілено пілотну частину, мені цікаво побачити, як проект розвиватиметься. Через п’ять років може трапитись багато речей, які в цей момент ми не здатні уявити, тому що це життя і постійний розвиток. Яким буде результат невідомо, але я повна надій, що цей проект проживе принаймні 38 років, як ufaFabrik.


 
Історія успішного перетворення

Історія ufaFabrik почалась у 1979-му. Тоді група молодих активних людей, котрі шукали власний спосіб життя і самовираження в умовах післявоєнної трансформації Німеччини, захотіли створити у Берліні (західній частині міста, що входила до складу ФРН) креативний простір, де могли б жити і працювати. Ідеальним місцем для цього вони вважали колишню кінофабрику UFA (Universum Film AG), де раніше виготовляли плівку.

 

За словами Зіґрід, котра від самого початку була учасницею цих перетворень, грошей і продуманого плану група не мала, але були візія і готовність інвестувати у своє майбутнє. Тогочасний німецький уряд підтримував активне життя в західному Берліні, та місцева адміністрація планувала знести кінофабрику. У відповідь активісти організували вуличне арт-дійство, розповідали про свої плани місцевим мешканцям, відкрито і з гумором, — заручились підтримкою громади і врешті отримали контракт на оренду приміщень UFA. Загалом спілкуванню з сусідами із самого початку приділяли велику увагу, на воротах ufaFabrik висів заклик «Запрошуємо кожного». Добробут громади тут вбачають у єдності чотирьох факторів: культурна активність, соціальна рівність, економічне процвітання та стале довкілля.

 

 

Нині ufaFabrik — це понад 18 тис м², 7 будівель, 220 найманих працівників (із них 35 є резидентами), 200 000 відвідувачів на рік і сотні найрізноманітніших подій. Назагал у пріоритеті три напрями: мистецтво та культура, екологія і сталий розвиток, соціальні проекти й залучення громади.

 

Тут проводять виставки, спектаклі, концерти, перформанси, фестивалі, конференції, воркшопи. Упродовж дня кожен знайде щось до смаку — від спорту й цирку до танців і театру, від екопроектів й тваринної ферми для дітей до органічної випічки й гостинності. Це відкритий майданчик, чимало активностей орієнтовано на дітей, сім’ю. На ufaFabrik, наприклад, діють культурний і сусідський центри, цирк, вільна школа, кафе, пекарня, крамниця, гостьовий будиночок. Цікаво, що прибуток отримують зокрема й від продажу енергії, зґенерованої сонячними панелями (екологічність тут у пріоритеті). Хоча ufaFabrik розташована не в центрі Берліна, однак цей «культурний оазис» туристи не оминають.

 

 

UfaFabrik і «Промприлад» — різні: за масштабом та місцем розташування у місті, за підходами й моделлю, за умовами, в яких реалізовуються. Проте вони мають і спільне. В обох випадках мова про формування у місті простору для обміну знаннями, ідеями і практичним досвідом, що відкриватиме нові можливості для фахівців і громади, для міста й регіону.

 

Проект «Промприлад» передбачає оновлення і перепрофілювання індустріального простору заводу «Промприлад» в Івано-Франківську на перетині таких напрямів, як креативна економіка, урбаністика, інновативна освіта і сучасне мистецтво. Нині триває його другий етап — запуск пілотної частини (ремонт частини приміщення, оновлення і наповнення його першими функціями). Партнери проекту: «Тепле Місто», ГО «Інша Освіта», Garage Gang, CANactions. MitOst, UBDP.

 

Тепле Місто


28.07.2017 3786 1
Коментарі (1)

Євген Романишин 2017.08.05, 09:21
Перетворюють Україну в сировинний придаток із пафосом це представляють.Колишнє потужнє промислове підприємство де працювало не одна тисяча жителів міста, перетворюють у торгові точки, нічні клуби і.. радійте гої,а промтовари вам привезуть з Заходу,влада нищить і далі промисловіть міста. У-р-а!!! Їдемо в Європу!!!
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

924
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1913
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2783
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3410
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3645
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6804 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3828

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5640

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6754 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7602
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2430
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4694
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5088
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

448
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

916
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1784
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3371
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

891
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1753
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3663
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3855 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5418