Річка Юрура в Карауарі, в серці бразильської Амазонки, 15 березня 2020 року
Згідно з новим дослідженням, частина дощових лісів Амазонки викидає більше вуглекислого газу, ніж поглинає, викликаючи побоювання потенційно руйнівного впливу на його вразливі екосистеми та подальше поглиблення кліматичної кризи.
Дослідження, опубліковане в середу в науковому журналі "Nature", свідчить про те, що життєво важлива роль Амазонки як поглинача вуглецю - поглинання величезної кількості тепла, що захоплює вуглекислий газ з атмосфери, сприяючи охолодженню Землі - знаходиться під загрозою.
"Цей поглинач вуглецю, здається, зменшується", - йдеться у дослідженні. "Протягом останніх 40 років східна Амазонія зазнавала більшої вирубки лісів, потепління та вологи, ніж західна частина, особливо під час сухого сезону".
Протягом дев'яти років дослідники під керівництвом Національного інституту космічних досліджень Бразилії здійснили близько 600 польотів над чотирма основними місцями в бразильській Амазонці, збираючи дані про кількість вуглекислого газу та чадного газу в атмосфері.
Вони виявили, що в цілому ці чотири місця викидають 410 мільйонів метричних тонн вуглекислого газу на рік, що спричиняється головним чином великими пожежами, які часто провокують люди.
Ці викиди частково компенсуються тими самими регіонами, що поглинають близько 120 мільйонів метричних тонн вуглецю на рік; але це все ще 290 мільйонів метричних тонн чистих викидів - приблизно стільки, скільки виробляє весь Таїланд за рік.
Такі згубні фактори - вирубка лісів, спалення земель та наслідки зміни клімату - "можуть мати довготривалі негативні наслідки як для вуглецевого балансу регіону, так і для крихкості його екосистем", - попереджають у пресрелізі Nature.
Амазонка, приблизно вдвічі менша за 48 сусідніх Сполучених Штатів, є найбільшим тропічним лісом на планеті. Навколишнє середовище нерозривно пов’язане з рівновагою його екосистем, де проживають незліченні види фауни та флори.
Коли тропічний ліс здоровий, його дерева та рослини щороку витягують з атмосфери мільярди тонн вуглекислого газу, що захоплює тепло, викидаючи кисень назад у повітря. А його величезна крона дерев служить "кондиціонером" для планети, кажуть вчені, впливаючи на глобальну температуру та характер опадів. Це одна з найкращих захисних систем планети проти кліматичних змін.
Але лише за останні 40-50 років тропічний ліс зазнав величезних та руйнівних змін через вплив людини. Він втратив 17% лісу, більшу частину якого перетворили на сільськогосподарські угіддя для сільського господарства та тваринництва. Це, своєю чергою, спричинило підвищення температури та випаровування води, що зменшиться, що означає менше опадів.
Протягом дев'яти років дослідження, зокрема, південно-східна Амазонка перейшла від поглинача вуглецю до "істотного джерела вуглецю", оскільки вирубка лісів та пожежі збільшувались за частотою та суворістю, зазначається у дослідженні.
Ці фактори, поряд із глобальними змінами клімату, спричиняють постійне підвищення температури - і "ці зміни, здається, прискорюються", додається в ній.
Знищення та вирубка лісів також зробили землю більш вразливою до пожеж, які потім завдають більшої шкоди протягом поточного циклу.
Лісові пожежі Амазонки потрапили в міжнародні заголовки у 2019 році, коли вони вийшли з-під контролю, перетнувши найвищі зафіксовані показники; в один момент щохвилини знищувались 1½ футбольних полів тропічного лісу.
"Зміна клімату не поважає політичних та географічних кордонів", - заявив минулого місяця Пауло Брандо, доцент і науковець Каліфорнійського університету в Ірваїні. "Те, що відбувається в Амазонці, вплине на всю планету".
за матеріалами CNN