Дослідження: в деяких районах дощові ліси Амазонки викидають більше вуглекислого газу, ніж поглинають

Річка Юрура в Карауарі, в серці бразильської Амазонки, 15 березня 2020 року


Згідно з новим дослідженням, частина дощових лісів Амазонки викидає більше вуглекислого газу, ніж поглинає, викликаючи побоювання потенційно руйнівного впливу на його вразливі екосистеми та подальше поглиблення кліматичної кризи.

Дослідження, опубліковане в середу в науковому журналі "Nature", свідчить про те, що життєво важлива роль Амазонки як поглинача вуглецю - поглинання величезної кількості тепла, що захоплює вуглекислий газ з атмосфери, сприяючи охолодженню Землі - знаходиться під загрозою.

"Цей поглинач вуглецю, здається, зменшується", - йдеться у дослідженні. "Протягом останніх 40 років східна Амазонія зазнавала більшої вирубки лісів, потепління та вологи, ніж західна частина, особливо під час сухого сезону".

Протягом дев'яти років дослідники під керівництвом Національного інституту космічних досліджень Бразилії здійснили близько 600 польотів над чотирма основними місцями в бразильській Амазонці, збираючи дані про кількість вуглекислого газу та чадного газу в атмосфері.

Вони виявили, що в цілому ці чотири місця викидають 410 мільйонів метричних тонн вуглекислого газу на рік, що спричиняється головним чином великими пожежами, які часто провокують люди.

Ці викиди частково компенсуються тими самими регіонами, що поглинають близько 120 мільйонів метричних тонн вуглецю на рік; але це все ще 290 мільйонів метричних тонн чистих викидів - приблизно стільки, скільки виробляє весь Таїланд за рік.

Такі згубні фактори - вирубка лісів, спалення земель та наслідки зміни клімату - "можуть мати довготривалі негативні наслідки як для вуглецевого балансу регіону, так і для крихкості його екосистем", - попереджають у пресрелізі Nature.

Амазонка, приблизно вдвічі менша за 48 сусідніх Сполучених Штатів, є найбільшим тропічним лісом на планеті. Навколишнє середовище нерозривно пов’язане з рівновагою його екосистем, де проживають незліченні види фауни та флори.

Коли тропічний ліс здоровий, його дерева та рослини щороку витягують з атмосфери мільярди тонн вуглекислого газу, що захоплює тепло, викидаючи кисень назад у повітря. А його величезна крона дерев служить "кондиціонером" для планети, кажуть вчені, впливаючи на глобальну температуру та характер опадів. Це одна з найкращих захисних систем планети проти кліматичних змін.

Але лише за останні 40-50 років тропічний ліс зазнав величезних та руйнівних змін через вплив людини. Він втратив 17% лісу, більшу частину якого перетворили на сільськогосподарські угіддя для сільського господарства та тваринництва. Це, своєю чергою, спричинило підвищення температури та випаровування води, що зменшиться, що означає менше опадів.

Протягом дев'яти років дослідження, зокрема, південно-східна Амазонка перейшла від поглинача вуглецю до "істотного джерела вуглецю", оскільки вирубка лісів та пожежі збільшувались за частотою та суворістю, зазначається у дослідженні.

Ці фактори, поряд із глобальними змінами клімату, спричиняють постійне підвищення температури - і "ці зміни, здається, прискорюються", додається в ній.

Знищення та вирубка лісів також зробили землю більш вразливою до пожеж, які потім завдають більшої шкоди протягом поточного циклу.

Лісові пожежі Амазонки потрапили в міжнародні заголовки у 2019 році, коли вони вийшли з-під контролю, перетнувши найвищі зафіксовані показники; в один момент щохвилини знищувались 1½ футбольних полів тропічного лісу.

За словами природоохоронних організацій та дослідників, більша частина цього спричинена людьми. Навіть у посушливий сезон Амазонка - вологий тропічний ліс - не легко загоряється, на відміну від посушливих Каліфорнії чи Австралії.
Натомість багато пожеж розпалюють фермери та скотарі, які хочуть очистити та використати землю - підбадьорившись, зазначають активісти, президент Бразилії Жаїр Болсонаро, який дав передвиборчі обіцянки відновити економіку, використовуючи економічний потенціал Амазонки.
Інші недавні дослідження також припускають, що незабаром вся Амазонка може перетворитися на чисте джерело вуглецю замість "легень планети". Одне дослідження 2020 року показало, що це може статися до 2050 року - або раніше.
Хоча пожежі 2019 року відтоді стихли, тропічний ліс залишається під загрозою. У 2020 році відбувся сплеск вирубки лісів, в результаті чого частина Амазонки пересохла від посухи та стали паливом для вогню. Експерти стверджують, що регіон рідко так "висихає", ніж зараз, і побоюються, що знову настає сезон руйнівних пожеж.
"Зміна клімату не поважає політичних та географічних кордонів", - заявив минулого місяця Пауло Брандо, доцент і науковець Каліфорнійського університету в Ірваїні. "Те, що відбувається в Амазонці, вплине на всю планету".

за матеріалами CNN


15.07.2021 716
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2864
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3494
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3876

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

503
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

962
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471